Ik speel met het idee om zelf een ohmmeter te bouwen met behulp van onderstaand schema uit de schakelingen van deze site, en een pic voor het aansturen van een lcd.
Ik doe dat om een meter te krijgen die ik kan gebruiken bij het recoilen van een elektrisch cigaret, zodat ik kan zien of ik de gewenste weerstand heb, meestal tussen 1 en 2.8 ohm.
Ik worstel alleen even met de uitleg van de uitlezing.
De weerstandswaarde is het bereik maal de meteruitslag in Volt.
Betekent dat indien er zeg maar 7 volt over de weerstand Rx staat en de keuze schakelaar staat op 1k dat er 7000 ohm gemeten is?
Correct!
Na het bouwen van deze schakeling wel even controleren mbv bekende Rx weerstanden of dit wel klopt, maar ruwweg klopt dit wel
Hier klopt iets niet.
Over de weerstand van 1kΩ staat globaal 8V (9,1V - 0,2V - 0,6V = ca 8,3V) Er loopt dan een stroom van 8,3 mA. Als Rx 1kΩ is, dan staat over deze weerstand 8,3V.
Als Rx 7000 Ω is, dan staat over deze weerstand ca 58V ipv 7V (als de voedingsspanning het zou toelaten).
Hieronder,
Ik denk dat over 1Ω ca 83mV staat ipv 10mV
Thevel
Golden Member
Deze schakeling is niet geschikt voor het meteen van zulke lage waardes.
Met de keuzeschakelaar op de 100Ω stand geeft de voltmeter slechts 10mV bij een weerstand van 1Ω
Hierboven: je hebt helemaal gelijk, klein rekenfoutje.
Nee, toch geen rekenfoutje, zoals je al eerder opmerkte klopt de tekst bij de schakeling niet:
De weerstandswaarde is het bereik maal de meteruitslag in Volt.
Hier had ik ook mee gerekend, je komt dan wel op 10mV bij 1Ω
[Bericht gewijzigd door Thevel op (34%)]
Als je toch een uc wilt gebruiken, misschien kun je iets met het ontwerp van Pros? Die gebruikt een aantal referentieweerstanden, en berekent de weerstand adhv de verhouding van de spanningsdeler.
Ik heb onderstaand schema gesimuleerd en krijg door met de waardes van de weerstand en potmeter 1 volt per ohm.
Ik heb voor de potmeter 100 ohm, de 5 ohm weerstand kan naar 4.7 oid.
Gezien mijn behoeften aan weerstandswaarde van de coil die ik maak ligt dat dus ook mooi binnen de grensen van de PIC.

Edit: Inderdaad knap stom van me, dat moet lager.
Een half watt verstoken zou nog te doen zijn, het meten duurt ook maar een paar seconden vandaar.
[Bericht gewijzigd door Djenn op (17%)]
Thevel
Golden Member
Inderdaad 1A, bij 24V voeding ben je dus 24W aan het "verstoken"
Het is handiger om de meetstroom veel lager te houden en de lage spanning te versterken met een opamp, dus een soort schakeling zoals Leime al aangaf.
Op 30 september 2014 22:31:16 schreef ohm pi:
Hier klopt iets niet.
Over de weerstand van 1kΩ
Er is geen 1kΩ weerstand, zie http://www.circuitsonline.net/schakelingen/27/meten-en-testen/ohm-mete… Deze weerstand is 8.2kΩ.
De '1k' stand waar de schakelaar op staat is het '1k x' meetbereik.
Thevel
Golden Member
Verrek, je hebt gelijk, zonder te scrollen zag ik de onderdelenlijst niet en ging net als ohm pi ook uit van 1K etc.
Op deze mag dus een heel groot slot.
http://www.circuitsonline.net/forum/view/122249
Toch gemeen.
Bij alle onderdelen staan de waarden of typen bijgeschreven.
Maar bij de meetweerstanden niet.
Daar ben ik mooi ingestonken.
Het schema is aangepast: http://www.circuitsonline.net/schakelingen/27/meten-en-testen/ohm-mete…

Voor low ohm is dit een beter schema:
Zie ook: http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=951
[Bericht gewijzigd door flash2b op (25%)]