Goedenavond,
Van mijn Miele inductie kookplaat zijn enkele jaren geleden een aantal defecte IGBT's + gelijkrichters vervangen.
Nu blijkt dat er wederom een aantal IGBT's + gelijkrichters defect zijn geraakt.
De originele IGBT's zijn van het type:
IXYS
IXGR40N60C2D1
SK1513
DE00087
De IGBT's die vervangen zijn (dit zijn ook degene die weer defect zijn geraakt), hebben het volgende opschrift:
IXYS IXYS
IXGR40N60C2D1 IXGR40N60C2D1
SP0633 SP0634
TG7524 Philippines TG7547 Philippines
Nu heb ik vervangende IGBT's van originele type besteld maar het blijkt dat hier 2 versies van zijn, namelijk wel en niet geïsoleerd.
Nu heb ik hierover de volgende vragen:
1)
Is het noodzakelijk om geïsoleerde IGBT's te gebruiken als er meerdere IGBT's contact maken met hetzelfde koelvinblok?
2)
Indien isolatie noodzakelijk is, maar je beschikt over niet geïsoleerde IGBT's, is het dan mogelijk om het contact oppervlak van het koelvinblok van een isolerend materiaal te voorzien? Zoja, welk materiaal is hier het beste voor geschikt?
3)
Is het mogelijk om uit het typenummer van de IGBT af te leiden of deze geïsoleerd is of niet?
4)
Klopt het dat wanneer je weerstand meet tussen de gate-pin en de achterzijde van de IGBT, je kunt vast stellen of er sprake is van een wel of niet geïsoleerde IGBT?
Alvast bedankt voor je reactie.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
1. Ja
2. Ja. Er bestaan idd isolerende lapjes. Maar ik zou gewoon de geïsoleerde versie nemen.
3. Ja. C2= geïsoleerd. Staat toch duidelijk in de datasheet?
4. De middelste pin. Gate hoort sowieso geïsoleerd te zijn.
Bedankt voor je reactie.
Het vreemde is dat wanneer ik de weerstand meet tussen de middelste pin en de achterkant van de IGBT ik een weerstand meet van circa 2 Ohm terwijl de IGBT wel een C2 aanduiding heeft.
Voor wat betreft die isolerende lapjes, bedoel je bijvoorbeeld deze?
https://nl.aliexpress.com/item/1005005150235386.html?channel=twinner
Nee.
De IGBT's die ik nieuw heb besteld.
Via 3 verschillende leveranciers. Alle met dezelfde type aanduiding, maar alle IGBT's geven hetzelfde resultaat als je de weerstand meet.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Vreemd. De datasheet is toch eenduidig?
Ik wacht andere reacties af.
https://www.mouser.be/datasheet/2/240/99052-1546543.pdf
Ik neem aan dat het geen 3 Chinese leveranciers zijn?
[Bericht gewijzigd door EricN op (18%)]
Ik weet niet waar je de vervangende IGBTs vandaan heb maar erg verwarrende de imitaties is type wel geïsoleerde Versie en is het niet.. Zelfs bij Aswo krijg ik ze door elkaar heen bij opstarten kookplaat gaat aardlek er uit.. Isolatie matjes werkt niet, de torren begeven het te snel..
Ik heb er 2 besteld bij leveranciers in China, Italië en Duitsland.
Maar kom tot de conclusie dat ze dus allemaal niet geïsoleerd zijn.
Jammer dat de isolatie matjes niet werken.
Ik dacht dat uitgaan van het originele typenummer voldoende zou moeten zijn maar dit blijkt helaas in de praktijk toch anders te liggen.
Maar als het bij Aswo al een probleem is om de juiste versie te krijgen, dan is het nog een uitdaging om een leverancier te vinden die met zekerheid de geïsoleerde versie van de IGBT kan leveren.
Roland11
Golden Member
Op 5 december 2023 11:21:58 schreef Ultrasonic_M:
Jammer dat de isolatie matjes niet werken.
Isolatie matjes die niet werken?! Heb je de schroef zelf wel geisoleerd?
Ik heb de isolatiematjes zelf nog niet geprobeerd. Dit was een reactie op SMD die aangaf dat de matjes geen oplossing zijn.
Roland11
Golden Member
Overigens verkoopt Aswo ook wel eens 'Chinese namaak'. Ik zocht een keer naar een bejaard vermogensmosfet die ik nergens meer kon krijgen. Alleen op AliExpress, en bij Aswo (er stond bij dat hij origineel was).
Toen informeerde ik bij Aswo hoe origineel origineel is, omdat de fabrikant deze al jaren niet meer maakt. Vervolgens haalde Aswo hem uit de webshop, omdat de leverancier niet kon bevestigen dat hij origineel was.
Dus helaas moet je ook met Europese webshops oppassen.
Hoeben
Golden Member
https://www.hoeben.com https://www.overstockdevices.com https://www.asensor.eu https://www.circuitsonline.net/forum/user/4355#aanbod Voor alle verkoop: een tegenbod is altijd welkom!
Als je er zoveel kapot hebt zit er misschien een ander probleem in het apparaat? Je zult vast niet een schema hebben?
Ik verwacht dat hij werkt met resonantie waarbij de IGBT op nuldoorgang schakelt. Dan moeten er wat dikke MKP's op de PCB zitten, per eindtrap. Die zijn nog goed?
Misschien overal de snubbers een nakijken?
Ik heb zelf aan een inductiekookplaat gewerkt, voor een ander zeer bekend bedrijf. Bij fouten, sluiting etc., kun je wel IGBT's opblazen. Maar bij een goed design horen ze niet kapot te gaan, ze zijn erg robuust. Maar ja, heeft Miele daar wel een goed design?
Deze IGBTs moeten erg rap hun warmte kwijt kunnen, matjes vertraagt dat enigzins en koken de IGBTs vanzelf op. Een tip, wissel ze op met een andere pit en zet daar de aangekochte exemplaren op, poffen ze op de andere pit er uit, dan is het de kwaliteit van de torren. Let er op dat de elco's in de voeding ook vaak de IGBTs doet poffen.
Miele heeft deze kookplaat NIET ontwikkeld, zijn EGO printen!!
Hoeben
Golden Member
https://www.hoeben.com https://www.overstockdevices.com https://www.asensor.eu https://www.circuitsonline.net/forum/user/4355#aanbod Voor alle verkoop: een tegenbod is altijd welkom!
smd, ik heb de ontwikkelmethode gezien bij dat soort bedrijven. Je steekt een component erin. Doet hij Plof dan pak je een grotere. Net zolang tot hij geen Plof meer zegt. Idem met EMC, PFC en spoelen. Versie na versie na versie na versie na versie na versie na versie na versie van de PCB, ja zoveel en toen waren ze er nog niet. Een van de redenen van mijn komst.
Ik heb o.a. aan surge wat voor hen gedaan. Simulatie en goed model opgebouwd. En laten zien wat er kapot ging. Zodat je tenminste het in 1 versie goed hebt. Maar het werd gewoon niet begrepen. "Zo doen we het altijd al en dat gaat altijd goed".
Dus ja, ik kan me best indenken dat het niet helemaal lekker is dat design. Wat je dan kunt doen is IGBTs een stapje zwaarder nemen. Of als ze misschien wat weinig gatestroom krijgen een IGBT met minder gatecapaciteit. Moeilijk te zeggen op afstand, je moet eigen weten wat er gebeurt om het op te lossen. Betere koeling kan nooit kwaad. Controleer ook of de ventilator het wel goed doet. Maar er hoort wel een temperatuursensor in te zitten die beveiligt. Misschien dat alles net op het randje staat wat tot hogere slijtage leidt.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Wat opvalt is dat de printen met grijze mkp's (flut model) vervangen wordt door printen met blauwe mkp's (goede modellen) en dat de miserie dan voorbij is.
Ja klopt EricN, mee eens. Maar door tijdgebrek niet er specifiek naar gekeken of het alleen de MKPs zijn of meer… kan jij evt onderzoek doen wat de grote verschillen zijn? Kunnen ook kleine componenten zijn evt..
Op 5 december 2023 17:18:09 schreef Hoeben:
Als je er zoveel kapot hebt zit er misschien een ander probleem in het apparaat? Je zult vast niet een schema hebben?Ik verwacht dat hij werkt met resonantie waarbij de IGBT op nuldoorgang schakelt. Dan moeten er wat dikke MKP's op de PCB zitten, per eindtrap. Die zijn nog goed?
Misschien overal de snubbers een nakijken?
Ik heb zelf aan een inductiekookplaat gewerkt, voor een ander zeer bekend bedrijf. Bij fouten, sluiting etc., kun je wel IGBT's opblazen. Maar bij een goed design horen ze niet kapot te gaan, ze zijn erg robuust. Maar ja, heeft Miele daar wel een goed design?
In totaal zijn er 4 IGBT's defect geraakt + 2 gelijkrichters.
Ik ben helaas niet in het bezit van een schema.
Het vaststellen van defecte IGBT's en gelijkrichters (en vervangen) is geen probleem maar ik heb geen ervaring met het controleren van de juiste werking van de snubbers.
"Hoeben" gaf het advies om zwaardere IGBT's te nemen.
Is het mogelijk om een advies te geven m.b.t. het juist modelnummer van een geschikte zwaardere IGBT?
En bij welke leverancier zou je deze dan het beste kunnen bestellen zodat je zeker bent van het verkrijgen van de geïsoleerde versie?
Hoeben
Golden Member
https://www.hoeben.com https://www.overstockdevices.com https://www.asensor.eu https://www.circuitsonline.net/forum/user/4355#aanbod Voor alle verkoop: een tegenbod is altijd welkom!
Dat de gelijkrichters eruitgaan bij sluiting is niet gek.
Ik zou eerst een de MKP's controleren met een capaciteitsmeter.
De snubbers zijn bij een cooktop meestal gewoon MKP condensatoren. De wat kleinere. Die hele dikke zijn van het resonantiecircuit. Post anders eens een paar goede fotos?
Hier zie je in figuur 3 en 5 een opzet van een inductiekookplaat: https://www.electronicsforu.com/resources/induction-cooker-working/2. Zoals je ziet zijn er meerdere methodes, je fotos maken mischien duidelijk wat je hebt.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
@Hoeben. Dan heb jij mss hier het juiste anwoordt op? Volgens mij waren we uitgekomen dat het reactieve vermogen gemeten wordt, dus dat de stroommeting rekening houdt met faseverschuiving en niet met amplitude.
@Hoeben,
Bedankt voor de link met de kookplaat info.
Dit zijn de foto's van de 3 prints. Defecte IGBT's en gelijkrichters zijn met rode pijlen aangegeven.
Hopelijk geven de foto's iets meer duidelijkheid.
Zoals @SMD al aangaf zijn het EGO printen.
Hoeben
Golden Member
https://www.hoeben.com https://www.overstockdevices.com https://www.asensor.eu https://www.circuitsonline.net/forum/user/4355#aanbod Voor alle verkoop: een tegenbod is altijd welkom!
Ik heb de snubbers nagemeten en daar heb ik geen bijzonderheden kunnen vinden.
Toch maar de geisoleerde IGBT's ergens proberen te bestellen.
@Hoeben,
Je gaf aan dat het beter was om een iets zwaardere IGBT te nemen.
Origineel betreft het een "IXGR40N60C2D1".
Is het mogelijk om aan te geven welk typenummer je dan het beste zou kunnen nemen, en waar deze eventueel verkrijgbaar is.
wat ik me nu afvraag.
de NIET geisoleerde versie die je zou monteren met een mika ertussen, is die dan zoveel slechter in warmtetransfert, dan de gesioleerde versie? want die geisoleerde versie, heeft toch gewoon een geisoleerde achterkant die het electrisch isolerend maakt, en dat zal een slechtere warmteoverdracht hebben.
die verschillende kookpitten zullen vermoedelijk ook grotere en kleinere zijn. kan je de goeie fets van een 'kleine' niet overzetten in je kapotte trap. en voor die klein dan de nieuwe fets met mika plaatje ertussen zetten. die hebben minder vermogen en gaan dan toch minder snel kapot gaan.
Op 5 december 2023 17:18:09 schreef Hoeben:
Als je er zoveel kapot hebt zit er misschien een ander probleem in het apparaat? Je zult vast niet een schema hebben?
grotere VS kleinere kookpitten? misschien de meest gebruikte die nu telkens kapot gaan? bij ons thuis is het ook altijd links achter dat we het meeste gebruiken, de voorste staan zelden op, en de achterse rechts wordt heel af en toe gebruikt.
als er bij ons fets zullen kapot gaan, zal het dus van de links achter zijn