Hallo,

Ik wil een regelsysteem maken wat een dienblad horizontaal houdt ongeacht van wat de ondergrond ervan doet. Dit kan bijvoorbeeld van nut zijn op een schip. Om een idee te krijgen hier een filmpje van een pooltafel op een schip: http://www.dumpert.nl/mediabase/86331/bfee5da1/l33t_pooltafel.html

In mijn geval is het project dus iets kleiner. Ik zoek lineaire actuatoren waarmee ik dit zou kunnen realiseren. Deze moeten ongeveer een slag van 10cm of meer hebben. Ook hoeven ze niet veel kracht uit te oefenen(een bord en een glas op een dienblad).
Heeft er iemand een idee waar deze actuatoren te krijgen zijn? Ik heb er twee nodig voor ongeveer 80euro per stuk? Of is dat niet mogelijk en moet ik naar een andere manier zoeken?

mvg,

Bart de Bresser

Misschien is het ook handig om aan te geven of de actuator voorzien moet zijn van een potentiometer.

Overigens ben ik zelf ook op zoek naar iets betaalbaars. Amerika heeft genoeg op ebay.

Het hangt ook af van de gewenste kracht en reactiesnelheid.
Actuators voor satellietschotels zijn vrij goedkoop, maar niet erg snel...

En loeizwaar

Het is natuurlijk niet de bedoeling dat het blad tien kilo gaat wegen, daarnaast moet je ook nog een accu mee zeulen.

Om vast te stellen wat je nodig hebt, zijn een aantal zaken van belang, waaronder de uit te oefenen kracht (inclusief acceleratie), en de te behalen snelheid. Dat geeft samen de arbeid en dus het benodigde maximale vermogen. De nauwkeurigheid is ook wel belangrijk, maar ondergeschikt aan de rest, denk ik.

De dynamiek van het systeem (hoe snel het kan reageren op veranderingen) is waarschijnlijk de bepalende factor. Voor een dergelijk systeem zul je waarschijnlijk niet ontkomen aan servo's (het industriële soort, geen modelbouw dingen). E.e.a. is nogal afhankelijk van de eisen en wensen.

Je zult dus ook na moeten denken over de sensoren waarmee je gaat bepalen wat er gedaan moet worden om het blad recht te houden, en hoe je de informatie daarvan gaat verwerken.

Vergeet ook niet dat er op schepen als honderden jaren mechanische systemen (massa-veer-demper systemen) gebruikt worden om dit probleem op te lossen.

Dus: wat zijn je eisen, wensen, en randvoorwaarden? Wil je een tafel maken waar een glas niet vanaf schuift voor op een schip, of wil je een systeem waarbij een bal perfect stil blijft terwijl de auto waar het zich in bevind bochtjes over een circuit aan het sturen is?

Daarbij komt natuurlijk dat het geheel niet te groot mag worden. de bediende moet geen platform beethouden waar vervolgens nog een 30cm electronica bovenopstaat. kun je het niet zo aanpakken, met een gyro om het zaakje stabiel te houden? je houd hem dan beet met een soort kogelgewricht, en kunt wiebelen wat je wil..
http://vanstappen.org/gyro.png

Een dienblad, daar had ik dus overheen gelezen, ik dacht dat je een tafel wilde.

Is dit wel nodig? Volgens mij zijn mensen (met enige oefening) prima in staat om dat dienblad vlak te houden. Een anti-slip laagje op het dienblad zal ook wel helpen.

Dit doet me een beetje denken aan het volgende verhaaltje: http://thedailywtf.com/Articles/Classic-WTF-The-Complicators-Gloves.as…

Alvast bedankt voor de vele reacties!
De actuator moet voorzien zijn van een potentiometer ja om voor terugkoppeling te zorgen.
Het moet een elektronische oplossing worden, dus mechanische oplossingen zoals Progger geeft zijn niet mogelijk.
Het wordt meer een soort tafel idd, sorry voor de onduidelijkheid, dus gewicht is geen limiterende factor.
Omdat een schip niet veel schommelt zal de hoekverandering ook niet groot zijn(10 graden/seconden?). Dit moet te volgen zijn.
Het plaatje geeft weer wat mijn idee is om het te maken. De arm vanaf het middenpunt(draagpunt)is 30cm. Dus de snelheid waar het uiteinde van het blad mee beweegt is minder dan 6cm/s.
De actuator hoeft ook niet veel kracht uit te oefenen, omdat de balk in het midden het meeste gewicht draagt. Er staat maximaal het gewicht van een bord en een glas op het uiteinde, dus één kilo.

Als hoeksensor wil ik een accelerometer gaan gebruiken als de ADXL322: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=849

Daarbij zal ik dus een ADC nodig hebben om het sensorsignaal uit te kunnen lezen, een microcontroller om de info te verwerken en een controller om de actuator aan te sturen.
Hoop dat het nu een beetje duidelijker is wat het doel is en wat de specs zijn.
Plaatje:
http://img64.imageshack.us/img64/7359/stabieletafel.jpg

p.s. de totale kosten mogen een paar honderd euro zijn ter indicatie

Ik heb 2 grote en 1 kleine actuator liggen als je geïnteresseerd bent.

Laat iets weten.

Tom

Tip voor de bevestiging van het blad op de centrale poot: een kruiskoppeling van een kleine auto. Sterk en goedkoop.