Inderdaad. En da's ook 1 van de neveneffecten als mensen het dig filter uit hun speler slopen. Zoek maar eens op nos dac en sin(x)/x.

Waarom vraag je je dan af... Klinkt beter volgens sommigen. Feit is dat een aantal dig filters een behoorlijke jitter hebben op de signalen naar de dac en dat ze de voeding behoorlijk verzieken. Master klok hangt eraan en de spdif out. No wonder.

Het meest gebruikte filter van philips heeft overigens geen rechte freq karakteristiek. Kan er een bessel filter achter met beter fase gedrag. Filter karakteristiek loopt wat op.

Op 28 juli 2009 21:36:55 schreef betelgeuse:
20 KHZ!!?? De boventonen misschien, niet de grondtonen.

Ik heb het over een pijporgel!

Op 28 juli 2009 21:36:55 schreef betelgeuse:
20 KHZ!!?? De boventonen misschien, niet de grondtonen.

Ton

Ja, dat hoor je niet, maar veel effecten in een pijporgel berusten op som- en verschikfrekwenties.
Hele lage tonen veroorzaken een tremolo en doppler effecten.

Op 28 juli 2009 18:48:28 schreef maartenbakker:
Klopt wel, lijkt me. Maar omdat er hier en daar toch nog wel hogere harmonischen mee willen spelen, gebruikt men in studio's en bij duurdere consumentenapparatuur (SACD, sommige DVD) tegenwoordig liever 96kHz of 192kHz om te samplen (de CD is tenslotte alweer 30 jaar oud, veel hoger was toen lastig qua opslag). Maar met veel muziek zal je het verschil nauwelijks horen.

De standaard-CD als eindmedium voor opgenomen muziek (16bits/44,1Khz sampling)) is ruim voldoende om alles uitstekend weer te geven. Uit een zeer uitgebreid onderzoek/luistertesten uitgevoerd door het zeer toonaangevende "Mix Magazine" is gebleken dat er geen verschillen kunnen worden gehoord tussen de standaard CD en de SACD, DVD.

Voor muziekproductie gelden andere normen/eisen. Je werkt dan nog met de 'ruwe materialen' en die wil je zo ongeschonden mogelijk door je processors laten lopen.
16 Bits is dan onvoldoende want dat betekend ruis voor hele zachte signalen die je later veel harder in een mix wilt zetten. 24 Bits is dan de norm. Ook het ruimere frequentiebereik 96/192khz sampling) is dan welkom om, de hogere harmonische signalen van veel instrumenten tegelijkertijd ( kan ultrasoon zijn), goed en onvervormd te verwerken.

Ton

Op 28 juli 2009 22:51:44 schreef jojo:
Bij een DDS gaat de amplitude bij toenemen van de frequentie naar beneden met een sin(x)/x vorm. Valt deze ook waar te nemen bij een CD speler?

Dat fenomeen vind je inderdaad ook in een CD speler terug.

Mischien even het probleem schetsen: in de sampling theorie is een gesampled signaal feitelijk een opeenvolging van oneindig smalle pulsjes waarvan de hoogte telkens overeenkomt met een sample waarde. Nu, dat is de theorie, in de praktijk komt er uit de DAC het bekende "trapjes" signaal. M.a.w. de sample waarde wordt aangehouden tot de volgende sample zodat je de bekende trap vorm krijgt. Deze afwijking van het theoretisch ideale signaal veroorzaakt echter een bizarre fout: namelijk de frequentie respons van het geheel is niet meer mooi vlak maar zakt met toenemende frequentie volgens een sin(x)/x kurve (voor de wiskunde hierachter moet je bij de specialisten gaan aankloppen).

In een CD speler wordt deze afwijking gecompenseerd want je wil uiteraard een vlakke frequentierespons. Dat kan op verschillende manieren, bv. door een analoog of een digitaal filter (ben hier geen expert in dus ik weet niet welke men nu juist gebruikt in de praktijk). Je kan het probleem ook proberen te omzeilen door het ideale sample signaal beter te benaderen. Dus geen trapjes gebruiken maar smalle pulsjes.

Enfin, dat is wat ik me herinner over het fenomeen. Correct me if I'm wrong...

Op 28 juli 2009 23:05:20 schreef WilToyo:
[...]
Bij de lage tonen krijg je een raar gevoel in je maag en bij de hoge zere en (later) piepende oren.

o.m.g. een brown-note gevolgd door een vleermuis afschriknoot

Op 29 juli 2009 02:57:38 schreef free_electron:
[...]

o.m.g. een brown-note gevolgd door een vleermuis afschriknoot

Dat met die hoge frequenties klopt best wel hoor. Ik heb ooit eens een stomme idee gehad om mijn oor naast een ultrasoon transducer te houden die vrij hard stond te pulsen, om de omhullende te horen van de pulsen, om te zien of hij aan stond.

Een half uurtje nadien had ik toch echt wel oorpijn, vergelijkbaar met de pijn na een luid concert. Ergens ook logisch, want er komt 110dB @ 10cm uit dat ding...

Moraal van het verhaal: hou je oor nooit naast een ultrasoon transducer :)

Maar heeft Eddie al 1000 euro overgemaakt?

Iemand schreef elders dat ik nog `in het krijt` zou staan.
Neen dus.

Tot nog toe heb ik geen enkel bewijs ontvangen van de mogelijkheid.

Alleen maar (onzin-)verhalen die het zouden moeten aantonen.

Maar ik heb hier het tegenbewijs liggen, dat het NIET werkt.

Ik wacht maar af....

Jij kunt zeker niet lezen?

Ik heb je de meetresultaten laten zien die ik hier meet op mijn CD speler alsook een link naar de test CD die ik gebruikt heb. Wat wil je nu verdorie nog meer?

Laat ik de zaak eens omdraaien.

Ik zou wel eens een CD speler willen zien, die op 20kHz IETS ANDERS dan een sinus weergeeft. En dan natuurlijk niet door een defect. :)

!!!! ;)

@Eddied
Het resultaat van de test van Omicron is voldoende.
Ik zal die test ook doen.

[Bericht gewijzigd door Henry S. op (59%)]

arme eddie, ontkenningsfase is dat niet de eerste stap?

Vraag was een 20KHz sinus uit een normale cd speler halen, wat gelukt is.

Eddied: Als het je serieus is, beschrijf dan eens de test zoals jij die gedaan wilt zien en de manier waarop die door jou of een onafhankelijke partij gecontroleerd moet worden.

Ook heb ik gevraagd welk model CD-speler en welke stappen je hebt gedaan om jouw eigen meetresultaat te bereiken, maar misschien heb je dat over het hoofd gezien.

Op 5 augustus 2009 12:48:45 schreef Eddied:
Iemand schreef elders dat ik nog `in het krijt` zou staan.
Neen dus.

Tot nog toe heb ik geen enkel bewijs ontvangen van de mogelijkheid.

er zijn genoeg posts met scoopplaatjes in dit topic. ga ergens anders onzin verkopen.

Het is en blijft een 'trollerige' vraagstelling van de TO, immers er wordt niet duidelijk aangegeven wat hij precies bedoelt.
Het is immers simpel: vanaf de opnemer gemeten wordt er geen sinussignaal weergegeven, dit ten opzichte van een analoge plaat indien die het wel zou aankunnen.
De enige manier waarop een CD het wel kan weergeven is dmv een filter ná de DA-converter en dát laat de TO in het midden. (zeer tricky dus)
Verzoek dus de mod's om een slotje daar het om een vraagstelling zonder dudelijke nuance gaat en niets toevoegt aan dit forum behalve het vermeende geldelijk gewin van de TO.
MAW. ik gooi een steen in een rimpelloze vijver en zie wel waar de golven terechtkomen om van daar uit zijn gelijk te bewijzen.
Groeten,
Mac.

Sorry eddied maar je bent een idioot. Je noemt alles wat niet in je kraam past "onzinverhalen".
Je zegt eerst: "een cd-speler kan geen 20kHz sinus weergeven". Dat kan hij wel. Dat is praktisch en theoretisch bewezen, maar dat geloof je niet. Dan zeg je "jamaar zo staat het niet op de cd". Dat was de vraag niet. Nu zeg je dat het onzin is, zonder één bewijs (al zeg je dat je het bewijs wel hebt).

Feit is dat normale cd-spelers een sinus van 20kHz kunnen reproduceren. Nee, het staat niet zo op de cd, maar het komt wel zo uit de speler. Daar kan jij niks aan verhelpen. Ik stel voor dat je een trechter omgekeerd op je hoofd zet en in je onderbroek door de straat gaat lopen, roepende "het is allemaal niet waar, het is een overheidscomplot, laat u niks wijsmaken, een cd geeft geen 20kHz weer".

Amen!

De TS heeft genoeg kansen gehad om z'n beweringen te onderbouwen, maar blijft bij een "Het is zo, en de rest is onzin". Dan het zelf maar weten... Als je koning Eenoog in het Land der Blinden wilt worden moet je meer moeite doen.

@Eddied: Je snapt nu dus ook wel dat eventuele beweringen die je vanaf nu gaat posten met een stevige korrel zout worden genomen, sterkte.

Over en uit, en we draaien nog een CD'tje, tot 20kHz.