Na veel te veel oponthoud kan ik eindelijk verder werken aan het vernieuwen van de elektrische binnenhuisinstallatie in een nederig stulpje.
Het geheel is zo goed als klaar, maar nu zou ik graag de isolatie weerstand van de installatie nameten.
De aardingsweerstand schijnt goed te zijn, die heeft het keuringsorganisme gemeten voor de aanvang van de werken.
Hoe meet je zo een isolatie weerstand
- met 500Vdc ?
- tussen aarde en nul
- tussen aarde en de 3 fazen ? (het appartement heeft een drijfkracht aansluiting)
Welk is een normale waarde ?
Vanaf wanneer is de weerstand echt te laag ?
Er zijn reeds een aantal verbruikers aangesloten (verlichting, koelkast, elektrisch vuur, wandgasketel) moeten de stekkers hiervan terug uit het stopcontact ?
Meet je met de automaten in onderbroken toestand, zodat je enkel het schakelbord meet of meet je met de automaten ingeschakeld zodat je ook de leiding naar de verbruikers mee controleert ?
Ik heb reeds een test gedaan met 250Vdc tussen aarding en de 3 fazen, automaten ingeschakeld.
Op 1 faze kwam ik een weerstand uit van meer dan 1 Giga ohm,
op de twee andere fazen was de weerstand dalen (precies het opladen van een condensator) en de waarde stabiliseerde zich bij 2.2 Mega ohm
meten met een megger
Spanningsloos zetten van de installatie, dus niet meggeren met de spannning erop
meten tussen actieve geleiders en aarde
minimale waarde volgens arei is 1000x meetspanning
dus meting op 500V x 1000 = 500000 Ohm = 0.5Mohm
alle stekkers uit stopcontact, niet alle elektronica verdraagt hogere spanningen,
je kan de installatie in één keer uitmeten, als de meetresultaten niet voldoen, circuit / circuit apart om zo het circuit te bepalen die de te lage isolatieweerstand veroorzaakt.
strikt gezien zijn Uw metingen voldoende.