Beste mensen,
Ik heb een probleem en misschien kan iemand mij helpen.
Heb een nieuwe jbl auto versterker gekocht en heb die op de plaats van de oude (kenwood) aangesloten.
Na het aamsluiten ging ik hem testen en hoorde een verschrikkelijke fluit of brom.
Na het starten van mijn auto bleek ik de toeren van mijn auto over mijn versterker te horen.
Mijn RCA kabels liggen rechts van de auto en mijn + ligt links. Mijn - heb ik op 40 cm van mijn versterken op mijn chasis zitten (blank metaal). En mijn + en - hebben de zelfde dikte.
Het volgende heb ik al geprobeert:
1. een nieuwe plus buiten de auto langs getrokken.
2. Nieuwe RCA kabels buiten de auto gelegd zodat die ook niet storen.
3. min op verschillende plekken geprobeert
4. Zwaardere accu.
Het punt is al ik een andere versterker er op doe dan heeft die het niet.
Als ik een mp3 speler DIRECT op mijn versterker aansluit hoor ik ook niets.
Nu heb ik bijna alles al gerpobeert maar niets helpt.
Het enige wat iets uitmaakt is als ik een - kabel van mijn radio naar mijn versterker trek en die bij de - doet die er al zit.
Dan wordt de storing iets minder maar je hoort het nog wel erg hard.
Nu hoorde ik net van iemand dat het met mijn dynamo te maken had en dat ik er een onstoorder tussen mijn dynamo miet doen. (het schijnt dat sommige oude auto's dat nodig hebben als je er een nieuwe versterker bij doet).
Wie o wie is het wereld wonder dat mij kan helpen om deze storing te verhelpen?
klein is fijn
Moderator
Je bent niet de eerste: Zoeken op “ autoradio toeren”
Low Pass filter schijnt te helpen.
Als ik een mp3 speler DIRECT op mijn versterker aansluit hoor ik ook niets.
Dit zegt al veel: versterker + voeding is OK.
Het enige wat iets uitmaakt is als ik een - kabel van mijn radio naar mijn versterker trek en die bij de - doet die er al zit
Als de massa punten van beide apparaten op een andere plek zitten, wordt de stroom door het chassis als signaal gezien (=spanningsval) en dus meeversterkt. De min van je radio moet je inderdaad het beste bij je versterker hebben (sterpunt), maar het chassis van je radio + antenne ligt nog aan je chassis.
Dus, breng de massa van je versterker naar een aardpunt bij je radio met dik draad uiteraard.
Ok.
zat net verder te lezen op deze site en daar hebben ze het over een low pass filter. Maar wat the f is dat?
Een grote spoel in je + voedingsdraad naar je versterker, met daarachter een condensator ( zit al in je versterker ) naar massa. Dit filter storingen uit je + voeding.
Probeer het eerst eens op mijn manier, als het goed is, heb je het filter dan niet nodig.
Probeer eens een aardlus-isolator zo beetje wel te koop bij elke electro boer, heb daar al veel fluitende auto versterkers mee opgelost. Kost iets van een tientje ofzo
Gr, Rick
joopv
Golden Member
Er kunnen meerdere oorzaken zijn voor dit probleem:
1 - Een gedeelte van de voedingsstroom loopt door de audio massa lijn ipv alleen door de voedings massa lijn.
.
2 - De lus die je creeert met de voedingskabel en de audio kabel pikt een magnetisch veld op, en daardoor wordt er een stroom opgewekt in de audiokabel.
Als alleen (2) je probleem creeert kun je het misschien oplossen door de voedingskabel en audiokabel bij elkaar te houden zodat het omsloten oppervlak zo klein mogelijk wordt.
Beide kun je het beste voorkomen door gebruik te maken van scheidings transformatoren in het audio circuit. Je hebt dan een elektrische isolatie (het audio wordt magnetisch overgedragen) en het stroomcircuit wat de brom veroorzaakte is dan verbroken.
Die kun je kant-en-klaar kopen met cinch of 3,5mm plugjes of zelf maken. Ik heb dat ooit gedaan met 2 lijntrafo's uit oude telefoon modems.
Zie ook b.v. http://www.z74.net/FAQ-Brom.txt
Audio scheidingstrafo:
http://www.new-line.nl/webshop/view.asp?i=12698
low pass filter gat je niet helpen: dit is duidelijk een aardlus probleem: je massa's liggen op 2 verschillende punten en blijkbaar staat er een HF potentiaal over je chassis van je auto: je radio zit voorin, de versterker achterin en daar ga je mank op.
Moet je gewoon ff netjes sterpuntje leggen ben je er ook: wel ff de massa van de radio dus losnemen en naar dat achterste massapunt leggen dus.
Ground loop isolator kan ook, maar is niet heel netjes in dit geval.
Ben niet zo heel erg technisch Henk.
Dus als ik het goed begrijp moet ik me aarde van me radio los maken en die verleggen naar het punt waar me versterker geaard is?
Volgens je eerste mail had je de massa van je radio al naar je versterker gebracht en dat werkte niet.
Ik zei al, je moet een sterpunt maken bij je radio.
Waarom? omdat het chassis + antenne op de plek van de radio al aan het chassis hangen.
De versterker moet je uiteraard wel isoleren van je chassis als je de min bij je radio vastmaakt.
hmm nieuwe dynamo zou niet uit mogen maken.
low pass filter bedenk ik me net: kan wel tussen de voeding van je radio!
tussen de versterker is zinloos. ik zat eerst nl aan een low pass tussen de versterker te denken (stom ik weet het)
@DJM: het sterpunt bij radio is een slecht plan voor zwaardere versterkers! Je moet met een zware +kabel heen door de auto en met een minkabel. Das nogal heftig! Voor kleine versterkertjes kan het natuurlijk wel.
[Bericht gewijzigd door High met Henk op (49%)]
en een ground loop isolator?
djm: mijn antenne zit niet op mijn chasis maar op mijn raam geplakt. en mijn radio komt niet in contact met mijn chasis want alles in mijn auto is van kunstof.
[Bericht gewijzigd door silver shadow op (75%)]
joopv
Golden Member
Als er magnetische inductie in het spel is gaat alleen sterpuntsaarding niet helpen. Dan moet je de bekabelings loop ook aanpassen zodat er geen oppervlak omsloten wordt door de massaleidingen, of scheidingstrafo's gebruiken.
Audio scheidingstrafo's (ground loop isolator, soms ook wel mantelstroom filter genoemd) hebben het nadeel van verminderde laagdoorlaat, beneden de 50Hz begint de overdracht slechter te worden. (meting gedaan met 1:1 600 ohm trafo's uit oude telefoonmodems)
En het mooiste (professioneelste) is natuurlijk alles ombouwen naar symmetrische signaaloverdracht....
sorry joop maar heb geen idee waar jij het over heb.
En dat ligt helemaal aan mij hoor want electronica is absoluut niet mijn sterkste punt.
Een ground loop isolator lost een heleboel ellende op als deugdelijk aarding te weinig effect heeft.
@DJM: Sterpunt bij de radio, succes in dat dashboard...
Nergens voor nodig, + kabel rechtstreeks van de accu (fused) en - kabel op blank chassis/carrosserie met, en dit wordt vaak vergeten, aan een kabelschoen en dikke bout+moer+borg en sluitringen.
Geen parkertje in het gelakte blik met een zielig knijpoogje...
Of de - kabel rechtstreeks op de accu.
Mensen het probleem is opgelost.
Ik heb 2x groud loop isolators gekocht en het probleem is verholpen. Nu even de ravage in mijn auto in orde maken.
Iedereen bedankt voor zijn advies.
joopv
Golden Member
Dat heb je snel gedaan. Waar heb je die dingen gekocht?
Ik kreeg de indruk dat ze nu niet bepaald voor het oprapen liggen.
En waarom ze niet gewoon standaard in die versterkers ingebouwd zitten....?
hed had ook kunnen zijn dat de ruist op de voeding van de radio zit: dan los je het probleem niet op, maar zou je het ook uit de originele speakers moeten kunnen horen.
Op 8 augustus 2007 13:01:19 schreef joopv:
Dat heb je snel gedaan. Waar heb je die dingen gekocht?Ik kreeg de indruk dat ze nu niet bepaald voor het oprapen liggen.
Autoshop.
Hoihoi
Michel
Die ground loop isolators zijn idd schaars, ik had er ook 1 nodig en toen had ik die gehaald bij DIL in rotterdam.
Verder heb ik wel es gehoord als je een fluit toon hoort over je radio dat de condensator in/op dynamo naar zn grootje is of de condensator wordt zo snel leeg getrokken door bv een zwaardere radio dat de condensator de spanning niet meer goed kan "vlakken", een grotere condensator lost dit ook wel es op.