Ik kom weer eens oude koeien uit de sloot halen.! !

Sinds kort heeft Kent-electronics weer de Spectrum monitor als bouwpaket op de markt gebracht en ik heb hem gekocht.
Om te kijken hoe dit werkt en eruit ziet in de praktijk.

Maar wat eigenlijk mijn bedoeling is ..... het kijken of dit om te bouwen is naar een ander stukje band.
Bij voorbeeld 800MHz tot 2100Mhz.
Door gebruik te maken van een satelliet ontvanger blikje waar een MF van 70Mhz uitkomt.
Zodat ik ook de ATV band kan bekijken.
Mijn kennis op dit gebied is zeer beperkt maar misschien is er wel iemand die hier een goed en duidelijk antwoord op heeft.
De tuner van Kent heeft een MF 38MHz

Eventueel wil ik de documentatie via mail doorsturen.

Je kunt de 70 MHz MF mixen naar de 38 MHz van de Kent ontvanger.
Als je het MF op 108 MHz gebruikt (bovenmix), dan heb je maar een heel eenvoudig filter nodig.

Beste Bart,

Bedankt voor je repaly.

Oké, hoe ga ik dit doen ?
Of moet ik een ander soort blikje gebruiken ? speciaal uit een sat-ontvanger.
Ik ben hier niet zo in thuis !

M.v.g. J@n

Da's niet zo moeilijk.

Ik zou een SBL1 nemen van minicicuits, een POS-150 oscillator en het filter moet ik even uitrekenen.
Alles in een blikkie voor de afscherming.

http://www.minicircuits.com/pdfs/SBL-1+.pdf
http://www.minicircuits.com/pdfs/POS-150+.pd

Totale kosten wel iets van EUR 75,-

Ik kan het bij behoefte wel voor je in elkaar zetten?

Op dit blikje, de SAT5601 zit een 480MHz MF uitgang. Heeft wel een paar nadelen: Doof en breedbandig, net als alle sattuners eigenlijk.

Op 25 december 2009 20:24:54 schreef j@n:
Door gebruik te maken van een satelliet ontvanger blikje waar een MF van 70Mhz uitkomt.

Ik weet niet of dat uitgangsfilter erg veel voorstelt in zo'n ding. Misschien kun je er nèt zo makkelijk gewoon meteen 38 MHz uit halen met een kleine wijziging.
Wij lieten vroeger een gewone TV tuner ook in een 10,7 MHz achterzet werken, hoewel de tuner eigenlijk een 33..39 MHz uitgang had.

Voor ATV ga je beter nog wat hoger kunnen afstemmen. De 13cm band begint pas bij 2320 en loopt tot 2400 (2450 als je het satellietverkeer meetelt).

Hij wil denk ik 1240-1300 MHz bekijken. Overigens denk ik niet dat wij de TS nog iets kunnen leren over ATV, FET! (Zie profiel)
Maar even Henry bijvallen, die SAT-tuners zijn echt veel te doof, die zijn gemaakt om met een voorversterker te werken, een LNB die enorm veel versterkt.

[Bericht gewijzigd door echtepino op (18%)]

Ach dat is waar ook, halverwege en bovenin de 23cm zit inderdaad ook ATV. Niettemin, 2100 is al zo dichtbij.. kwestie van even doorschroeven, toch? :)

Een LNB is, behalve converter, natuurlijk ook voorversterker. Zou het de moeite zijn een breedband voorversterkertje voor een satblik te zetten?

Ja, dat kan, kant en klare oplossing, pakt de voeding van de coax van de SAT-tuner. Bij Van Dijken te koop.
http://www.vandijkenelektronica.nl/main.php?action=product&categories_…

[Bericht gewijzigd door echtepino op (20%)]

Beste mee denkers,

Een berijk tot 1750MHz is al goed genoeg.
Want voor de hoge frequenties word toch een downconverter gebruikt en dan nog een signaalversterker, dus .........

Op verzoek wil ik het schema in *pdf format opsturen, van de Panorama Ontvanger / spectrum monitor.
Mail naar Zie profiel
En ik stuur de info retour.

M.v.g. J@n

[Bericht gewijzigd door Henry S. op (6%)]

Zit er copyright op?
Zo niet zet ik hem wel even online... mail maar.NEt je profiel bekeken, dat kun je zelf veel beter... ;-)

[Bericht gewijzigd door echtepino op (31%)]

Misschien denk ik te simpel maar volgend scenario heb ik in gedachte:

- Haal de zaagtand van de gewone Kent tuner af en bied hem aan de sattuner aan.
- Verbind de Kent tuner met een instelpotmeter die je op een zodanige spanning instelt, dat de ontvangstfrequentie 70 of 480 MHz wordt, naar gelang het soort satblikje.
- Verbind de middenfrequent uitgang van het satblik met de panorama ontvanger.
- Zwiepen maar!
Met een spdt schakelaar en/of een relaistje kom je een heel eind.
Een mar-6 geeft ook ongeveer 22dB versterking en is zeer stabiel, ook twee achter elkaar!

/E
Een leuke sattuner is de RWTDM-1500 van Amstrad, loopt van 950 tot 2100MHz.
Je moet voor een spectrummomitor wel de SL1461, SP5055 en de transistor voor de VCO spanning eruit slopen. Je kan dan de 27V aansluiting gebruiken als Vtune.
Omdat het ding dan geen AGC spanning meer heeft moet je deze zelf aan de DG-mosfets aanbieden.
Ik heb daar een rode led voor gebruikt, die bij de juiste bias ongeveer 1.5 volt geeft.

http://www.rwt.co.uk/old/1520x.jpg
Bron: http://www.rwt.co.uk/

Aansluiting van deze Amstrad tuner (er is bijna niets over te vinden ...):

F-connector links en pootjes naar je toe:

 LNB-spanning   +27V   Fref(4MHz)   sda   scl   BB-uit   +5V

Ik heb dus de tuner met één F-connector en geen MF uit zoals op bovenstaande foto.

Nog een ATV schema uit de oude doos met de SAT6501: http://www.zendamateur.com/download/file.php?id=621&sid=8c4ffc5a21… Dit scheelt me weer een scan.

Je hebt idd een behoorlijke voorversterking nodig met bijv een MAR.

Dit blikje ligt al sinds 1992 in de dump (en bij mij op voorraad plus in diverse tuners), grote BSB misrekening van Ferguson.

@J@n: Maak je emailadres in je profiel openbaar, in een post is je emailadres erg spamgevoelig.

[Bericht gewijzigd door Henry S. op (23%)]

SAT6501:Oef! dat blikje is dus echt stokdoof.

Beste mensen,
Allemaal bedankt voor de goede raad en daad.
Ik wil toch nog even kort samenvatten wat ik nu echt wil.

Ik heb een Spectrum Monitor ontvanger print met onderdelen compleet liggen en deze gaat van 48 tot 850MHz.
Wat ik nu ook wil maken is zo'n zelfde print maar dan met een berijk van 850 tot 1750MHz.
Is dit te verwezelijken met de zelfde print ?
Wat moet ik buiten de Sat-tuner nog meer veranderen ?

Via dit URL ........... kan een schema e.d. worden.

M.v.g. J@n

[mod edit] op verzoek van KENT Electronics de link verwijderd

[Bericht gewijzigd door Hugo Welther op (13%)]

Dan moet je de oplossing van Bart gaan gebruiken, een extra mixer naar 38MHz. Dat kan dus afhankelijk van het satblik, een mixer zijn van 70MHz of een mixer van 480MHz naar 38MHz.

Of mijn methode toepassen, want die mixer+oscillator heb je al in het Kent tunerblik zitten, hoef je geen tweede print te maken ...

Op 28 december 2009 16:30:47 schreef Frederick E. Terman:
[...]Ik weet niet of dat uitgangsfilter erg veel voorstelt in zo'n ding. Misschien kun je er nèt zo makkelijk gewoon meteen 38 MHz uit halen met een kleine wijziging.
[...]

Vaak zit er een SAW filter op de gewenste MF in, die moet je er dan uitslopen en vervangen door een LC kring. Lijkt mij niet gunstig met zo een lage MF, door de toch al matige preselectie, ga je de spiegels alleen maar beter ontvangen, worden dus extra paaltjes op je spectrum-monitor.

Ik weet niet of die Spectrum ontvanger nu erg verbeterd is maar ik heb de vorige gebouwd en ik was er niet heel erg kapot van. Het probleem was de zaagtand generator. Ik heb later nog een andere tuner gebruikt wat wel verbetering gaf maar ik zocht toen eigenlijk een SA en dat was het absoluut niet.

Ik zou er een 850MHz HPF en LO van 1700MHz voor zetten. Dan een mixer en LPF en dat voor de nu gebouwde zetten. Zo'n oscillator maak je zo met een bfr92 (microstrip oscilator) Het HP filter kan ook in microstrip.
Hier staat een bijna kant en klaar recept. Hij zit al in de buurt van de juiste frequentie. Ik heb zo die LO gebouwd en dat viel heel erg mee. Minicircuits heeft wel mixers.
http://lea.hamradio.si/~s53mv/spectana/vco.html

Wij zijn met wat mensen ook bezig om een SA te maken. Een vrij uitgebreide analoge op basis van een tv tuner maar er wordt ook hard aan een digitale (met kleuren lcd scherm) gewerkt die ik waarschijnlijk ook ga bouwen en dan tot iets van 1,7GHz waarbij de techniek van die link ook wordt gebruikt als front-end.

Hallo Fred,
Bedankt voor je replay.

Eerst de allerbeste wensen voor 2010 en dat alles mag gaan zoals we willen en vooral in goede gezondheid.

Deze info wordt zeer op prijs gesteld, maar op dit moment even op hold gezet door persoonlijke omstandigheden.
Ik zal hier later zeker op terugkomen.

M.v.g. J@n

Op 1 januari 2010 01:45:29 schreef fred101:
Ik weet niet of die Spectrum ontvanger nu erg verbeterd is maar ik heb de vorige gebouwd en ik was er niet heel erg kapot van. Het probleem was de zaagtand generator. Ik heb later nog een andere tuner gebruikt wat wel verbetering gaf maar ik zocht toen eigenlijk een SA en dat was het absoluut niet.

Daar is al heel lang een modificatie voor.
http://www.pe5jw.nl/knutselweb/?Projecten:Spectrum_monitor
En de pdf: http://www.pe5jw.nl/knutselweb/?download=Panorama%20ontvanger%20MKII_V…