Ik ben op zoek naar een schema waarbij een led (of meerdere) oplicht
zodra je op een piezo element tikt.
Het geheel moet op een batterij werken .
Ik heb op internet gezien dat een ledje direct op de piezo aangesloten al oplicht.. Enige wat er in mijn geval moet gebeuren is dat het stroompje wat sterker is zodat er meerdere ledjes FEL branden bij een tik op de piezo.
http://www.josepino.com/?electricity-from-piezoelectric
Wie o wie kan me helpen?
[Bericht gewijzigd door rudiman op (42%)]
Lucky Luke
Eluke.nl | handgetypt | I'm a poor, lonesome cowboy, with a long, long way to go.
Lucky Luke, zijn die schema's niet nog eens extern gevoed?
Rudiman, wil je mét of zonder extra batterij je doel behalen?
je kunt het ook heel simpel doen, en er gewooon een neon lampje aanhangen(dat lampje wat wel een beetje op een ledje lijkt)
McDuff
Zomaar een gesprongen zekering vervangen maakt vaak meer kapot dan je lief is. We zullen er even naar kijken heeft meerdere betekenissen. Elektronica is niet eigenwijs: mensen die het niet kennen zijn dat vaak wel! Kortsluiting is bij mij: samen roken.
Dat is niet wat TO vraagt.
In ieder geval zal er een extra schakeling moeten worden toegevoegd die op batterijen werkt.
Lucky Luke
Eluke.nl | handgetypt | I'm a poor, lonesome cowboy, with a long, long way to go.
Op 23 januari 2010 17:38:00 schreef mbbneon:
Lucky Luke, zijn die schema's niet nog eens extern gevoed?
Ja, beetje een klein pijltje, maar toch.
Ik bedoel dan de linker. Doet het prima (heb 'm zelf getest). Ik gebruikte toen 5V uit 'n voedingkje, maar ik denk dat 3 of 4 penlights in serie ook wel wil werken. Weet niet wat 't ding "standby" verbruikt, maar ik verwacht dat dat niet zo veel is. Lijkt dus prima te kunnen op batterijen
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Ik betwijfel of je met een klein piezo element genoeg spanning op kunt wekken op een neon lampje aan te krijgen, als je er alleen op "tikt".
Voor die schema's heb je inderdaad een externe voeding nodig (zoals een batterij), maar daar ga je waarschijnlijk toch niet aan ontkomen, omdat een piezo element simpelweg te weinig vermogen kan leveren om een aantal LEDs op te laten lichten.
Volgens mij heeft eens in de elektuur een schakeling gestaan die door te tikken op een piezo wat lading in een condensator stopte waarna daarmee eventjes een LED op kon lichten.
Misschien is dit hem?
Link naar Elektor
benleentje
Golden Member
Als je dan weer genoeg piezo elementen hebt heb je wel genoeg spanning. Ik zag laatst op tv een dame die met een team een stoeptegel achtig ding heeft gemaakt vol met pieze elementen. Ik geloof dat het de bedoeling was om die in drukke winkelstraten te leggen en daar LED straat verlichting op aan te sluiten
Heb inmiddels een schema gevonden, ga vandaag proberen het in elkaar te bakken.
http://www.italentshare.com/forum/download/file.php?id=124&mode=view
Vraag me overigens wel af of de LED bij zachte klappen wel minder fel gaat branden. Dus dat de schakeling aanslag gevoelig is. Wat dus WEL de bedoeling is.
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Dat doet hij toch, in de tweede post? Of bedoel je nog een ander topic?
EDIT: duidelijk
[Bericht gewijzigd door SparkyGSX op (12%)]
Lucky Luke
Eluke.nl | handgetypt | I'm a poor, lonesome cowboy, with a long, long way to go.
Op 24 januari 2010 16:18:02 schreef oxurane:
@Lucky Luke :
Het zal wel bescheidenheid van je zijn -en dat siert je- maar waarom verwijs je hem niet even door naar je stamptegel-project ?
Uhm, dat had ik al min of meer gedaan in een eerdere post. Dat er niet meer uitleg bijstond is puur luiheid van me... 
't is btw niet mijn project. Al heb ik er wel aardig wat tijd in gestoken.
@TS:
Ik krijg je link niet open, dus kan die schakeling niet bekijken. Maar als je naar dat stamptegeltopic gaat en je bouwt de linkerschakeling van sparkyGSX, dan heb je volgens mij precies wat je zoekt.
[Bericht gewijzigd door Lucky Luke op (12%)]
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
De schakeling waar de TS naar verwijst (ik heb met even geregistreerd op dat forum), gebruikt een torretje met het piezo-element, ongeveer zoals in de stamptegel schakeling, waarmee een NE555 monoflop getriggerd wordt. Daarbij gaat de LED dus voor een bepaalde, instelbare tijd branden, onafhankelijk van de amplitude van de spanning uit het piezo-element, aangenomen dat deze genoeg was om de 555 te triggeren.
Ergens verderop in dat stamptegel topic heb ik gepost wat de componentwaarden moeten zijn, geloof ik.
[Bericht gewijzigd door SparkyGSX op (11%)]
Lucky Luke
Eluke.nl | handgetypt | I'm a poor, lonesome cowboy, with a long, long way to go.
Ja, hier:
http://www.circuitsonline.net/forum/view/message/968456#968456
Toch jammer dat we niet het echte eindresultaat van dat vloertje hebben gezien...
Rudiman, wat wil je eigenlijk met de schakeling gaan doen?
bedoeling:
Ik ga de schakeling gebruiken in mijn drumketels. Zodra ik op een trommel sla gaat er een (3 watt) power led branden. Als ik hard sla brand de LED fel en als je zacht slaat brand de LED zwak.
De gevoeligheid en de uitdooftijd moeten instelbaar zijn.
Eigenlijk dus een licht orgel met een 3W powerled.
stamptegel:
Het stamptegel project gaat mij boven de pet.
Het schema van Lucky luke lijkt me perfect maar hoe programeer je die tiny13-20PU? (als computer programeur snap ik wel de code een beetje. lijkt verdacht veel op VB6 )
Mijn reeds gevonden schema:
Ik begrijp overigens dat mijn reeds gevonden schema niet aanslag gevoelig is. En daardoor minder bruikbaar.
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Het door jouw gevonden schema is inderdaad niet gevoelig voor de amplitude van de aanslag, de schakelingen van Lucky Luke en ondergetekende wel.
Die microcontroller kun je programmeren met een heel simpele programmer, onder schakelingen in de linker balk staat zo'n programmer.
Je zou ook mijn analoge versie kunnen proberen, dat zijn maar een paar onderdeeltjes. De weerstand voor de LED zul je even opnieuw moeten berekenen als je er een powerLED aan gaat hangen.
Het effect is ongeveer gelijk aan dat van Lucky Luke, maar het is natuurlijk niet programmeerbaar. Je kunt wat met de componentenwaarden spelen om de tijd voor het faden te veranderen en zo.
De versie van Lucky Luke is wel programmeerbaar, dus daarvan kun je het gedrag aanpassen, als je dat wilt. Als je nog nooit iets met microcontrollers hebt gedaan, is dit misschien wel een leuke manier om te beginnen.
[Bericht gewijzigd door SparkyGSX op (14%)]
De versie van Lucky lijkt me inderdaad wel wat.
Zag op picbasic een hoop uitleg. Maar de gebruikte chip is toch geen PIC? kan ik die wel op die manier programmeren( via PROTON Development Suite) ?
Heb niet veel zin om een programmer te bouwen (wil iets wat zeker werkt
, welke (USB versie) kan ik kant en klaar kopen? En wat heb ik nog meer nodig?
analoge versie:
Zag bij anologe schema dat er geen waarden bij de componenten staan.
Kun je me die geven? (ik heb een 3 watt powerled) dan kan ik even een testje doen.
Welke componenten moet ik de waarden aanpassen voor het faden en welke voor de gevoeligheid..
Sorry voor mijn vele vragen maar ik ben nog een groentje op electronica gebied.
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Voor de componentwaarden zie de link in het berichtje van Lucky Luke hierboven.
Voor de snelheid van het faden kun je de waarde van de condensator en/of de basisweerstand van de linker transistor veranderen; hogere waarden geven een langere tijd. De weerstand die parallel aan het piezo element staat, zal wel een behoorlijke invloed hebben op de gevoeligheid; als je daar een 100k instelpotmeter voor gebruikt, kun je daar wat mee spelen.
Kevinoud
Een zak tuinaarde opescheuren
Pickit2 is wel een aardig dingetje. zelf heb ik een ICD2 clone maar die willen nog wel eens hun eigen firmware "verliezen" waardoor ik een pickit 2 heb gekocht.
ICD2 vind ik wel lekkerder dan de pickit2 maar dat is puur een mening
@SparkyGSX
Welke waarde krijgt de weerstand die in serie met de led staat?
(ik gebruik 3 watt powerled)
Hoeveel voedingsspanning heeft de schakeling nodig?
Bedankt alvast!
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Alles wat je vraagt, staat ook in dat andere topic.
Ik zie dat ik de waarde van de weerstand, die in serie staat met de LED, vergeten ben te noemen in dat topic.
Deze is ook afhankelijk van de voedingsspanning. De schakeling werkt vanaf een volt of 6, geloof ik, en waarschijnlijk kun je nog wel maar 12V als je dat zou willen. Reken dan zelf even uit hoe groot die weerstand moet zijn, want ik weet niet wat je voor voedingsspanning wilt gebruiken, hoeveel stroom door de LED mag / je wilt hebben, en wat de spanningsval over die LED is.
Lucky Luke
Eluke.nl | handgetypt | I'm a poor, lonesome cowboy, with a long, long way to go.
als je een 3W powerled gebruik ga je het niet redden met een BC547! Ook niet met een bc327 denk ik. Die kunnen de stroom al niet eens aan, laat staan de hoeveelheid warmte die ze gaan ontwikkelen als de LED half gedimd is...
Dan is die uC (microcontroller) schakeling van mij denk ik toch handiger, die doet PWM (puls breedte modulatie). Door de LED heel snel aan en uit te zetten (zo snel dat je het niet ziet), en de aan-tijd te variëren lijkt de led minder fel te branden. Op die manier hoeft je transistor geen vermogen weg te stoken.
De uC die ik gebruik is een AVR. Die kun je idd niet met PICbasic programeren (of met een PICkit of ICD), maar wel met BASOM. Dat is ook een basic variant. Er zijn ook C compilers voor overigens, mocht dat je beter liggen. Bascom is goedkoper dan picbasic, en de demoversie is minder gelimiteerd (4k code vs 50 regels). AVR programmers kun je ook kant en klaar kopen, zal elkaar niet veel ontlopen.
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Daar heeft Lucky luke wel een punt; je zou wel een grotere transistor kunnen gebruiken (iets in een TO-220 behuizing of zo), maar echt handig is het niet.
Met een 3W powerled, als we voor het gemak even aannemen dat het ding 3V/1A nodig heeft, zou er, in het ergste geval (half gedimd) (12 - 3) / 2 = 4.5V over de transistor staan, bij een stroom van 500mA. Dat is dus een vermogen van 2.25W, wat met een typische Rthj-amb van een TO-220 (62.5 K/W) uitkomt op 140 graden boven de omgeving, dus 160 graden Celsius bij kamertemperatuur. Dat ga je dus al niet halen zonder extra koeling.
Je zou er, met een dubbele comparator en een paar losse onderdelen, ook een PWM circuit achter kunnen zetten, maar dan is de hele elegantie van het circuit wel een beetje om zeep.
Kortom: het kan wel met analoge elektronica, en het kan zelfs nog lineair, maar voor een powerled is die microcontroller versie misschien toch wel wat handiger.
Hahaha ik wilde eigenlijk wat simpels maar zit nu tot mijn oren in de "moeilijke" kost 
Maar goed ik sla me er wel doorheen alleen krijg ik steeds meer vragen.
- Stel dat ik een 1 watt powerled gebruik gaat het dan wel op de analoge manier?
- AVR ipv PIC is in principe geen probleem, maar nu vond ik op picbasic.nl een heleboel voorbeelden in mijn moerstaal, erg handig. Ik neem aan dat al die voorbeelden niet werken met BASOM?
- Die schakeling op de website met die AVR is die niet omtebouwen naar PIC zodat ik gewoon alle PIC voorbeeldjes kan maken en daarna weet wat ik aan het doen ben?