OM-halfgeleiders, 12NC nummering Philips plus aanverwante zaken en geschiedenis

Bij een verhuizing ontdekte ik onlangs een nummer op een Philips apparaat uit mijn verzameling waarvan ik na jaren nog niet weet wat het precies is:

Overzichtfoto:

Het gaat om een projector met vier motoren; Hij projecteerd een vast gobo'tje met een nummer, met een te kiezen kleur en uitvoering (motor 1), met nog wat te schakelen indicaties (twee spoelen) er bij. Daaromheen een pijltje dat 360 o kan draaien, motor 2.
Motoren 3 & 4 verzorgen via twee spiegels X- en Y- afbuiging, met een ingewikkelde mechanische correctie voor de een in de ander. Dus blijkbaar was de positionering kritisch.
De motoren lijken antieke stappenmotoren met acht draden die naar diodes gaan. Het lijken mij geen servo's.

Als ik moest raden behoort het bij een (computer-) radar systeem, maar ik heb er nooit een referentie van kunnen vinden.
Ik heb hem jaren geleden voor weinig gekocht (zonder een seconde te twijfelen ;) op de beurs in Hoenderlo.

Dank u :)

Ik vind het leuk om te kunnen vertellen dat ik werkelijk niet weet wat het is, maar het is oud en duidelijk computer-related, en daarmee eigenlijk altijd interessant en zeldzaam.

Wat mij opgevallen is is dat ik hem vrijwel schoon in bezit kreeg, en dat het een ramp is om met normale middelen schoon te maken. Maar er hoorde een kap over denk ik.

Wat opvalt is dat het ding twee typenummers heeft. Ik heb dat geloof ik toch wel vaker gezien bij sommige professionele spullen. Ook de commerciële 12NC ontbreekt. Toch denk ik dat het apparaat nieuwer is dan Jac's catalogus. Staan er ergens (datum)codes op toevallig? Misschien op de motortjes ofzo?

Bij deze een foto van de sticker op een motor. Ze zijn niet allemaal zichtbaar, maar volgens mij zijn ze gelijk.

Ik zal hem bij gelegenheid schoonmaken en wat meer foto's van de fraaie mechanica posten.

Dat is toch iets aparts. Er staat geen codenummer op maar een typenummer AU5105/80, dus misschien een standaardmotortje dat ook gewoon buiten Philips geleverd werd via Elcoma. Het motortje is in Dordrecht gemaakt en inderdaad in week 37 van 1961. Dan was mijn eerste weg-ge-editte ingeving dat het ding juist ouder was dan Jac's catalogus dus toch correct. Dat verklaart ook waarom er geen commerciële 12NC op de typeplaat van het apparaat staat: ik vermoed dat er in het oude codesysteem zoals dat tot 1963 nog volledig in gebruik was geen commerciële codenummers bestonden maar inplaats daarvan alleen typenummers waarvan er maar liefst 2 opstaan.

Edit: Google Books, geen API, maar dat zijn onbelangrijke details. Ik heb dankzij RAAF12 weer een interessant boek leren kennen waar ik (voor véél minder dan 57 euro) eens de hand op moet zien te leggen.

@TA hieronder: dat zouden best wel eens de opvolgers kunnen zijn. Alleen 9904 wijst dan weer minder richting Dordrecht maar meer richting MBLE of Airpax (hoe het daarmee zit zal ik nog verder uit moeten zoeken, maar misschien weet Jac wel of de middelste cijfergroep 11. bij MBLE of bij Airpax hoort).

@Maarten

9904 11. ..... is Brussel (Airpax, synchrone motoren, CA componenten)
CA zou Commerciële Afdeling kunnen zijn (eigen gok)

Jac

Jouw eigen gok zou best kunnen kloppen. In de reeksen tussen 85xx en 98xx zitten voor zover mij bekend uitsluitend commerciële nummers, maar de reeks 99xx lijkt meer een vergaarbak voor interne en externe zaken die niet direct ergens anders in het systeem pasten. Daar kunnen dus ook best commerciële nummers tussen zitten.

P.S. Zou het een projectiesysteem kunnen zijn om een vluchtnummer of ander herkenningsteken bij een radarstipje te zetten? Daarvoor moet de positionering in elk geval wel nauwkeurig zijn.

@Henry: thanks, leuke aanvulling. Ik vraag me ook af hoe ze op die ellenlange RCxxxx-typenummers komen (vroeger 4 of 6 cijfers). Wellicht komt de staart overeen met de staart van een commerciele 12NC. Toch eens uit proberen te vissen.

Het lijkt erop dat de staart inderdaad overeenkomt, maar hoe ze aan het eerste stukje komen zou ik niet weten. De overgang ligt kennelijk rond 1998:


	8622 661 72101	RT172/101	808D	        199808		VR675/02
	8622 661 94101	RT25194/101	OP009920 -41	199920		VR605/58

Die tweede zou volgens de oude conventies RT194/101 heten, maar inplaats van RT staat er RT25 voor.

Nog wat leuks op een CP22 processorkaart uit een Philips PC20 PLC.

1 stuks OQ8816 (waarschijnlijk CPU)
2 stuks OQ8815 (waarschijnlijk IO)

En nog wat PC20:


Type    Datumco.   12NC         Omschrijving

CI21/1 	KH9244 	4322 028 7031 	Communicatiekaart RS485
MM26	KH9604			Geheugenuitbreiding
CP22	KH8735			CPU unit met 16k
IM20	KH8626			16 bit Input
OM23	KH8421			16 bit Output
AD20	KH8843	4322 028 7011	Analog input 4 kanalen
DA20	KH8735			Analog output 4 kanalen
RS20	KH8724			Communicatiekaart coax

Poductiecode's op de silkscreen van de printen zijn PR en MB.

Vb. MB7352E op een IM20 kaart en PR736ED op een andere IM20 kaart. De productiedatum op de sticker heeft dan echter gewoon weer KH als voorvoegsel ondanks dat er op de print zelf PR of MB staat.

Zie mijn edit. Verrassend weinig 12NC nummers op de typestickers en printen, de helft van de vakjes is soms niet eens ingevuld. Ook op de meeste printen zijn geen nummers of aanwijzingen te vinden behalve de datumcode.

PC20 en P8 : http://www.rja-home.nl/book/export/html/43

Nog een andere leuke link met nummertjes die hier overigens niets mee te maken hebben : http://www.qy-smtspareparts.com/manufacturer-85824-philips-smt-parts

Dankjewel! Niet veel nummers maar wel al genoeg informatie om wat conclusies te trekken (enige opvallende is het ontbreken van nummers op de koperlaag van de printplaten, hadden ze kennelijk geen zin in?). De PLC's vielen dus onder componenten (4322) wat wel weer apart is omdat de in mijn ogen verwante verwarmingsketelsturingen kennelijk onder automatisering vielen als ik de schaarse nummers daarvan goed heb geïnterpreteerd. Allebei productie in Heerlen maar wellicht deels omdat daar sinds de jaren '70 ruimte leegstond en niet omdat deze of gene industriegroep daar al zat. MB is MBLE, die maakte ook veel printen voor voedingen en verwante apparatuur dus speelde als toeleverancier binnen Philips kennelijk een belangrijke rol ook op dat gebied. De eindassemblage van de print was dan weer kennelijk wel in Heerlen. Geen idee of de print volledig kaal of al (deels) bestukt werd aangeleverd. PR ken ik nog niet, maar zou misschien wel heel toepasselijk voor PRintplatenfabriek kunnen staan zoals TV voor TVbuizenfabriek stond (die op Strijp).

P.S. Je eerste link inmiddels gevolgd. Heel apart dat ook Lighting op zijn beurt weer zijn eigen PLC's ontwikkelde. Opzich wel goed op het doel toegesneden dan maar als product wat minder efficiënt te handhaven (ook getuige de zin: als er budget was geweest, dan ...).

P.S.2. Leuke link, en klein genoeg om met de hand te oogsten. Lijkt te gaan om onderdelen van productiemachines.

Hier misschien nog wat fototjes die bruikbaar zijn.
Werden gemaakt bij(hou je vast):Unternemehmensbereich elektronik fur wissenschaft und industrie proces control instrumentation in Kassel Duitsland

Niet de beste maar leesbaar.

Gr.F_S

Dankje, dat zijn ook weer leuke nummers.

Op 13 januari 2015 22:27:53 schreef maartenbakker:

[... over MCBA units voor gasketels]

Als Philips inderdaad complete control units heeft gemaakt, zal dat wel in Heerlen zijn geweest. Daar zocht men na het teruglopen van de buizenproductie dringend andere bezigheden. Ik meen zo uit het hoofd gezegd dat het om pickupelementen en bandrecorderkoppen ging, kabelbomen voor DAF, ontwikkeling van Liquid Crystal Displays en fabricage van PLC's. Later onder bewind van PDS/CRT B.V. werd er ook nog iets met monitoren gedaan en de OLED-fabricage zit er geloof ik nog steeds?

Voor zover mij bekend zijn de fabrieksletters voor Heerlen steeds KH geweest, ongeacht de afdeling. Zo kan je die producten in principe makkelijk herkennen (en zo kwam ik ook achter de pickupelementen, dat is kennelijk nergens in andere voordehandliggende bronnen terug te vinden).

Meest logisch lijkt het me als de afdeling die PLC's maakte (later overgenomen door een ander bedrijf, ben de naam even kwijt) zich ook met ketelbesturingen bezighield. Dat zal wel onder Industriële activiteiten hebben gevallen (12NC's beginnend met 4022 in dat geval), maar dat is door mij dus nog niet geverifieerd.

Bevestiging dat ze in Heerlen gemaakt zullen zijn, althans op marktplaats een typesticker van Gasmodul B.V. MCBA1416D waarvan de onderste regel KH0035-0192 luidt. Niet helemaal een standaard-serienummer, maar dat mag de pret niet drukken, het lijkt er wel sterk genoeg op om het als bevestiging te zien.

Of de nummers met 8722 wel commerciële 12NC's zijn is te betwijfelen na het tegenkomen van een etiket waarop het nummer genoteerd staat als 8 722 986 188 0, want dat is een Boschnummer... Verder onderzoek nodig. Het lijkt er op dat Bosch nooit eigenaar van Gasmodul was maar alleen klant, dus het zouden klant-artikelnummers kunnen zijn.

Ook verder onderzoek nodig naar de letters VB op het productiestickertje van een MCBA1403D-v2.1 87221339020. Als die een Philipsbetekenis hebben, wordt het verhaal opeens een stukje vreemder want dat is geen fabriek waarvan bekend is dat ze printplaten, samenstellingen of apparaten maakten.

Weer wat OM / OQ IC's

http://www.uploadarchief.net/files/download/20150730_230104%20(1)_cleaned.jpg

Het zijn een OM101, OM275 (2x) en een OQ203.

De behuizing in allemaal TO-100 (10 pin). In het overzicht staat soms TO-10 (bij de OQ203) of TO-78 10 (bij de OM101). Ik weet niet beter dat de TO-78 6 pins is en een TO-100 10 pins (en een TO-99 8 pins). Misschien moet dat worden aangepast.

De OM101 staat als Op Amp in het overzicht, maar ik denk niet dat het een Op Amp is aangezien ik dan een TO-99 behuizing zou verwachten met 8 pennen. De OQ203 stond er ook al in.

Vond vanmiddag bij het opruimen ook nog eentje. Philips NiCd.
4822 138 10313

Ligt al jaaaaaaaren in een plasticzakje in zijn laatje maar heeft nog 1,4V.

Dankje voor de oplettendheid. Ik heb er zelf ook eentje, nog van voor het Fluketijdperk en ik heb ze wel eens vaker langs zien komen. Het kan zijn dat het nummer achter de / en de 12NC van de Flukeversie anders zijn, maar in principe hetzelfde apparaatje. Aangeleverde of zichtbare gegevens verwerk ik wel, maar het is niet bijzonder genoeg dat ik er mensen over ga lastigvallen.

Elektuur heeft er ook nog eens een zelfbouwversie van gehad.

@mississippi: dankjewel, ik zie nu dat ik mijn exemploaar nog niet eens administratief verwerkt heb dus dankzij jou nu in elk geval vast een nummer toegevoegd. Inmiddels in de loop van ongeveer 3 jaar al 3664 (niet unieke, maar wel veel geselecteerde) 12NC's genoteerd en nog flink wat onverwerkt materiaal klaarliggen...

De mijne is nog 100% Philips en heeft als 12 Nc: 9444-089-17000.
Verder staat erbij DQ 0 634. Hij heeft nog een bruin voorkantje i.p.v.een beige. Originele service doc heb ik er ook nog van.

[Bericht gewijzigd door mississippi op (14%)]

Volgens mij heb ik er nog ergens documentatie van. Ik zal komende week eens even zoeken, ze werden oa gebruikt bij controle van lagers van grote elektromotoren.

Ik zal ze toevoegen, maar heb je daar een context bij? Als je de IC's zelf hebt misschien datumcode en behuizing? Of toepassing?

Misschien moeten die starters eerder in het lampentopic. Maar ik heb er ook eentje, ik ben benieuwd hoe oud, want oud*. En daar staat wel een 92.. nummer op. En een ^ , dat lijkt op de fabrieksaanduiding zoals bij de lampen.

9283 922 000

*) Letterlijk nog van mijn opa geweest. Komt uit een lamp in een meubel dat sindsdien als meubel en niet als lamp in gebruik is. TL is er uit maar armatuur en starter zitten er nog in. Ergens tussen '50 en '80, denk ik. iig van vóór CE of KEMA :)

@markce: Bedankt voor het aanvullen! Heel mooi compleet inclusief maskernummers. Die twee OM-types die je noemt, domme vraag misschien, maar staat OM daar echt vóór het nummer en niet erachter? Want ze passen niet echt in het rijtje.

@Lucky Luke: Ik heb het even teruggezocht. Jaarcijfer voorop is oneven decade, dus dat maakt 1974 eigenlijk 100% zeker (in 1994 zou er misschien net aan CE opgestaan kunnen hebben, maar in het CEBEC-logo staat ook 74 en bovendien ken ik geen latere exemplaren waar de 12NC nog op stond en bovendien zeg je zelf al dat hij vrij oud moet zijn).

1964 X4 (aanvang systeem, ongeveer tegelijk met begin invoering 12NC)
1974 4X
1984 X4
1994 4X
2004 X4
2014 4X

Dat stukje hoort meer in het lampentopic thuis, maarja er zal altijd wel wat overlap zijn.

@Dominic: grappig dat er op die starter weer een ander soort productiecode staat. LM en dan nog dezelfde lambda als op de oude starter gevolgd door enkel het cijfer 0. Als ik moest gokken dan zou ik 2010 zeggen (CE sluit 1990 uit, getal 05 bij het ENEC keurmerk, jaar dat wellicht eindigt op een 0).

LM lijkt op origin letters maar dat zijn het toch niet.

[Bericht gewijzigd door maartenbakker op (10%)]

Uit de stal van ELA Amplifiers een modulaire 19" oplossing voor professionele audioracks. De EL6540, EL6541 en EL6545. De spullen die wij uit deze serie in bedrijf hadden werden in maart 1964 geleverd.

Foto van een gevuld raam:

http://s21.postimg.org/bj7zh8vqv/EL6545.jpg

Ik heb even snel een PDF van de documentatie gemaakt, die staat hier:

http://www.filedropper.com/el6540el6541el6545philips

Dankje! Leuk om te zien.

Ik heb in een ander topic juist een beknopte uiteenzetting gegeven over de opbouw van de bekende LBB 1000 t/m LNN 9999 typenummerreeks die voor producten van ELA (electro acoustiek) gebruikt werd. Deze typenummers werden rechtstreeks uit de commerciële 12NC's opgebouwd waarbij de 2e en 3e letter aan de hand van een vaste transliteratiesleutel werden bepaald.

Zie http://www.circuitsonline.net/forum/view/message/1761102#1761102

Er is lang niks gepost hier maar kreeg vanavond een doos ic's met bijna allemaal OQ nummering.
Is daar nu een omnummering voor?
Er zat een papiertje bij dat een OQ133 een 74LS75 zou zijn maar of dat waar is?
Verdere nummers ter aanvulling
OQ1305
OQ100N2

Moet de rest nog uitzoeken.

Kwam ik vandaag tegen bij het zoek naar een netentree.
Afkomstig uit een Japanse radio/cassettespeler uit jaren 80.
Wordt nu de netentree van een 12V voeding.

12NC nummering in een Japanse radio....

Op de andere kant van het printje zit een brakke WIMA C.

Oostenrijks, wat opzich wel kan bij een radiocassetterecorder, die is dan alleen niet Japans. Heb je nog meer info/onderdelen van die recorder of lag het al in de rommelbak?

Alternatief is het een netentree van een V2000 of VHS recorder van Philips.