Hoe kan ik het tikken van een klok zodanig zichtbaar maken dat het verschil in zgn korte en lange tikken wordt weergegeven.
Weergave kan op een ipad of pc-scherm etc.
Frequentie ook weergeven om de slinger op de juiste hoogte te kunnen stellen.
Frequentie kan tot meer dan 30seconden zijn tussen twee tikken.
Groetend, Martin
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Begrijp het niet erg. Wil je iets maken om een mechanische muurklok recht te hangen? (zodat alle tikken even lang zijn?)
EricP
mét CE
AVR aan een microfoontje?
Displaytje wat de tijdsduur van de laatste en voorlaatste 'haal' weergeeft en dan de laatste 4 ofzo middelen voor de frequentie. Is dat wat?
De enige uitdaging is de detectie van een 'tik' - de rest is een paar regels code.
Frequentie kan tot meer dan 30seconden zijn tussen twee tikken.
Waar hangt die klok ergens?
Een slinger van meer dan 200 meter 
Gr.F_S
Om uit te leggen waarom er een tijdvak is van meer dan 30 sec.
Kijk eens via google naar congreve Rolling ball clock.
Of. http://www.clockmaking-brass.co.uk/Congreve%20B%20Hogger.htm
Er ligt een 12mm kogel in de groef en die gaat gedurende 30sec de helling af en raakt dan een lever die het uurwerk doordraait en de tafel in een andere helling set etc. Etc.
Deze klok heb ik gebouwd en is uiterst moeilijk in te regelen.
Mijn hobby is hoofdzakelijk klokken bouwen. Metaalbewerking dus, gepensioneerd, dat wel. 
Gr., Martin
Je kan een electronische stopwatch kopen.
De start- en stopknop laat je besturen door de lever.
Ik stel me voor dat je de knopjes verwijdert van de stopwatch en dat je de knopjes vervangt door bijvoorbeeld fotocellen.
Opgezocht via google, wat is een avr.
Mooi spul, maar ik wil graag als leek een manier om bijv. Met een geluidsopnemer in een wasknijper of I.d. Het ontvangen signaal naar een laptop sturen en daar met bv. Basic een programma maken.
Gr., Martin
Opgezocht via google, wat is een avr.
Mooi spul, maar ik wil graag als leek een manier om bijv. Met een geluidsopnemer in een wasknijper of I.d. Het ontvangen signaal naar een laptop sturen en daar met bv. Basic een programma maken.
Dit begrijpen we wel (behalve die wasknijper misschien.)alleen zitten daar een paar haken en ogen aan.
Geluiden herkennen kan heel goed, alleen is dat niet echt makkelijk. En met gewoon ouderwets basic (Welke smaak denk je dan aan?) eigenlijk onbegonnen werk.
Tevens is het doen van tijdsmetingen met een PC ook geen aanrader. Het kan wel maar is lastig omdat een pc niet echt voor het doen van dit soort metingen is ingericht.
Er bestaat ook wel software waar je dit soort dingen relatief eenvoudig mee doen kunt. Alleen is de leercurve daarvan hoog en de prijs helaas ook.
In feite wil je eigenlijk iets simpels meten met een apparaat (de pc dus) dat daarvoor veel te complex is.
Om die reden wordt in bovenstaande postings ook de Arduino geadviseerd. Een relatief eenvoudig en zeer goedkoop systeem waar echt wel iets mee te fabrieken valt.
Voor de arduino is vast wel een basic interpreter te vinden. Anders heb je ook nog dit:
http://www.parallax.com/catalog/microcontrollers/basic-stamp
De beroemde raspberry pi geeft ook mogelijkheden:
http://nl.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=raspberrypi&cm_mmc=…
http://www.raspberrypi.org/archives/2277
http://www.staff.city.ac.uk/afl/tinybasic/index.html
Voor een rasberry pi is dus gewoon basic mogelijk. Persoonlijk zou ik gewoon python gebruiken. Dat werkt net zo makkelijk als basic en daar hoef je niets moeilijks voor te doen om het te laten werken op je py.
Detectie met een microfoon zou ik ook niet doen. Een lichtsluisje werkt makkelijker.
Met geluid moet het simpel kunnen, microfoontje aan elke kant, (stereo) opnemen met je laptop en daarna in een of ander geluidsprogramma kijken/meten hoelang de tikken van elkaar zitten. Dat kan met zo'n programma knap nauwkeurig. 1 ms verschil moet toch zeker te meten zijn.
Het is maar voor eenmalig tenslotte.
Hoi, ex fietser waarschijnlijk is een trillingsmeter een betere optie in combinatie met een wasknijper/klem.
Wat is dan een goede mogelijkheid?
Gr., Martin
--mod edit--
mailadres verwijderd
[Bericht gewijzigd door GJ_ op (11%)]
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
fatbeard
Honourable Member
Een goed begin is geen excuus voor half werk; goed gereedschap trouwens ook niet. Niets is ooit onmogelijk voor hen die het niet hoeven te doen.
@Redhead: Je zou een piëzo-elementje kunnen nemen uit een buzzertje of zo, soms worden ze wel los aangeboden. Werkt redelijk goed als trillingsopnemer. Ziet er ongeveer zo uit:
@Arco: Om de opnemer (microfoon, element) snel en losneembaar vast te zetten aan de te meten klok natuurlijk. Een ultra low cost klem dus.
wtt
Golden Member
Mooi stuk mechaniek, die klok. Ik denk dat de eerder genoemde suggestie met de stopwatch heel goed gaat werken. Knopjes aanpassen en je meet tot 1/100s nauwkeurig. Zo'n ding heb je voor minder dan een tientje. Mocht je er iets moois van maken met bijvoorbeeld lichtsluizen dan lijkt me dat best handig meetgereedschap voor de klokkenb (r) ouwerij.
rew
four NANDS do make a NOR . Kijk ook eens in onze shop: http://www.bitwizard.nl/shop/
Mijn voorstel: Neem een microfoon. Neem het geluid op en analyseer het. In de eerste instantie "offline". Als je periode "30 sec" is, dan is het niet zo'n probleem als je pas na 2 minuten je "resultaat" hebt.
Ondanks dat de PC geen "realtime" ding is, zal het opnemen van audio wel voldoende gebufferd zijn om niks te missen. Je resolutie is dan iets in de orde van 1/44kHz, dus 22 microseconde. Dus met een beetje mazzel kan je richting 1ppm meten.
Dan kan je een standaard opname programma gebruiken om de opname te maken. Daarna met je favoriete taal/programmas de boel analyseren en verwerken. m.i. eerst in een audio programma met de hand het samplenummer bepalen waar de "tik" zit, daarna zien hoe je dat automatiseert.
Voor de beste opnames: leg de microfoon op het frame van de klok!
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Klein magneetje aan de slinger en een bipolaire hall switch er voor. (klein magneetje zal geen invloed op de slinger hebben)
Dan kun je positie en frequentie meten. (je krijgt een blokgolf binnen met de frequentie van de slinger)
Progger
GMT+1
ik denk dat je moet beginnen met het opnemen. audacity is daar erg geschikt voor.
speel een beetje met de instellingen, je krijgt direct de golfvorm te zien. als je dan mooie pulsen hebt, is het niet moeilijk om daar een .wav van te maken.
dat bestandsformaat is niet erg moeilijk, maar als je er tegen opziet wil ik wel een tooltje maken dat de samples inleest en uitspuugt als text.
die kun je dan in excel of basic wel uitlezen.
voor een 'geluidsopnemer' zou ik gewoon een microfoon pakken:
http://www.allekabels.nl/microfoon/515/2484/microfoon.html
misschien heb je er nog een liggen, anders koop je deze. kan direct op de laptop, en de behuizing is zo open gewipt, dan heb je dit:
lijm het op een knijper en richt het op de plaats waar het uiteinde de eindsteun raakt.
rew
four NANDS do make a NOR . Kijk ook eens in onze shop: http://www.bitwizard.nl/shop/
Op 14 november 2013 03:39:06 schreef Progger:
lijm het op een knijper en richt het op de plaats waar het uiteinde de eindsteun raakt.
Ik zou hem gewoon met de knijper ergens op de klok knijpen. Door geleiding krijg je prima tikken als er een slagboompje omgaat.
Op 14 november 2013 00:21:02 schreef Arco:
Klein magneetje aan de slinger en een bipolaire hall switch er voor. (klein magneetje zal geen invloed op de slinger hebben)
...
Alleen als de zwaartepunt van de magneet precies samenvalt met het zwaartepunt van de slinger. Bovendien mag de hallsensor geen (magnetische) kracht op de slinger uitoefenen. De kleinste verandering van kracht of verplaatsing van het zwaartepunt leidt tot een verstemming van de slinger.
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Een Hall sensor oefent geen kracht op de magneet uit. Voordeel is dat je een nette blokgolf eruit krijgt, waarmee alles te berekenen valt...
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Zover ik van sites en filmpjes over zo´n klok begrijp zit er geen slinger in. Het is een soort kiep platvorm waar een knikker over rolt. Aan het eind van het parcours komen ze ergens tegen en klapt het platform om. Gedurende dat traject botsen ze steeds ergen tegen aan. Op you tube klonk dat best hard. Dat maakt meten mbv geluid dus moeilijker.
Je zou met IR lichtsluisjes wat kunnen doen of een magneetje op dat plateau wat een reedrelais aantrekt. Met dat reedrelais ipv het knopje van een stopwatch start en stop je hem.
Ik heb mijn ogen uit gekeken. Ik wist niet dat er zo´n mooie klokken werden gebouwd. Op you tube vindt je de mooiste bouwwerkjes. Knikkerbanen met knikkers per uur en minuut. Ik vond ook een 3 kwartier durende uitzending over Archimedes en zijn tijdgenoten. Er was in zee een soort klok gevonden welke mogelijk een soort calender computer was, en ook water klokken, afstandmeters en helemaal gaaf was de eerste koekoeks klok, een waterklok heel lang geleden en in griekeland. Een klok met een bewegend uiltje wat oehoe fluit, een medusa met verdraaiende ogen. Ik dacht van Archimedes. Heel gaaf. Erg interessant.
Ik speel af en toe ook met klokken en heel lang geleden heb ik gemaakt waar TS naar op zoek is. Lichtsluizen en hallssensoren, zijn niet de beste oplossing, je bent lang onledig met het juist positioneren ervan, anders is de meting waardeloos. het tic en tac geluid zijn dus de beste referentie.
tic -tac naar mcrofoonversterker. Hierna loopt een instelbare flipflopscillator die door de tic en tac gesynchroniseerd wordt. (met ledje,zie je of hij synchroon loopt) de flip-flop zorgt er ook voor dat gedurende 95% van de tijd de microfoon ongevoelig is voor bijgeluiden.
van de flip-flop naar een opamp integrator en daarna naalduitlezing. zijn tic en tac even lang dan gaat de meter naar het midden anders wijkt die naar links of naar rechts uit. klok bijregelen, beetje wachten enzv . Werkte prima en heel eenvoudig te maken.
groeten
Kris
Hallo Kris en alle andere meedenkenden.
Voor de slingerklok.
De Tik-Tak als referentie inderdaad.
Zoals je zegt het middelpunt kunnen corrigeren is belangrijk, dan hangt de klok zuiver t.ov. Van de slinger.
Als we dan het aantal tikken kunnen weergeven kan het gewicht aan de slinger worden versteld, hoger is sneller en lager is langzamer.
Het aantal te maken tikken is afhankelijk van het zgn. Ankerrad met het aantal tanden.
Juiste aantal tikken laat de klok op tijd lopen. Na reparatie of onderhoud is het geweldig om dat in 1keer te kunnen afstellen.
Ik ben lid van een Klokkenbouw Hobbyclub, meer mensen zijn er bij gebaat als we iets kunnen bedenken.
Voor de Congreve Rolling Ball Clock is er eigenlijk een gelijksoortige meting mogelijk.
Met dien verstande, de Kogel rolt 30sec per hellend vlak en Komt dan tegen een hefboompje wat een duidelijk tikkend geluid maakt.
Tijdens het volgen van de kogelbaan rolt de kogel door een halve curve, dit maakt een zoevend geluidje, te beschouwen als een soort ruis, evenals de loopbanen die een lichtere ruis geven.
Zichtbaar maken met de ipad/app iseismometer is E.e.a. Al zichtbaar te maken, dit zijn uiteraard geen blokgolven.
NB. De Kogelkolk is geen echte klok, de praktijk laat zien dat het op tijd lopen eigenlijk niet mogelijk is. De Engelsen zeggen zo mooi, it's a Conversation piece 
Gr., Martin