fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Ik heb oa een Keithley 2000. Deze heeft een RS232 poort. Hij heeft zijn eigen taal maar "spreekt" ook een HP dialect. Daarmee zou ik willen loggen. En dan vooral dat hij direct grafiekjes kan maken. Dus niet loggen, dumpen naar exel en dan een grafiek maken.
Ik heb een USB-RS232 adapter maar ook een RS232 poort op de PC (met W7 prof) Ik heb ook een raspberry die ik hier oorspronkelijk voor had gekocht maar dat kreng crashed te vaak. En ik heb een laptop met linux (mint)
Is er software waar deze meter mee kan praten, of nog liever, waar je meer mee kan laten praten. Universeel dus.
Ik zag een filmpje van signal path daar over (dacht ik, kan het niet meer vinden) Dat was software waar hij meerdere merken op aansloot. Het was een donkere achtergrond waar in een window links de meters verschenen bij inpluggen.
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Hoi Fred,
Je had vast en zeker al in andere threads gezien dat ik een stukje software heb gemaakt voor mijn DC Load?
Die software is min of meer universeel opgezet. Eigenlijk is het een soort instrumentatie bibliotheek, waar je heel snel leuke dingen mee kunt bouwen.
Nu heb ik al iets gemaakt voor de DC Load, maar wat je nog niet gezien hebt is dat ik ook iets heb voor een UT61-E van UNI-T en voor een HP 34401A. Ik heb ook een Simulator (voor het genereren van min of meer random data). Iets voor een 3478A is in voorbereiding. Ik wacht nog op spullen om e.e.a. te testen en eventueel uit te breiden.
Misschien kunnen we samen iets doen om ook die Keithley mee te laten doen in het spel?
Lijkt me wel leuk om van je horen waar je behoefte aan hebt. Ik zou het er dan inhangen, en jij zou het kunnen testen?
blackdog
Golden Member
Daar de mens het noodzakelijke niet kan volbrengen, streeft hij naar het overbodige (Goethe)
Ha die Fred,
Ik ben met dit aan het stoeien
http://ulrich-bangert.de/html/downloads.html
Kijk bij EZGPIB, het is bedoeld voor de Prologic GPIB adapter maar doet ook RS232.
De man zelf is er niet meer, maar zijn software leeft voort 
Er is op EEVBlog nu iemand die iets voor de 3458 heeft geschreven en ze zijn ook bezig met Fluke en Keithley.
Dit gaat dan nu om, de ruisvloer van het meetinstrument te meten voor een lijst van allerlij DMM's.
Dit is een link (fu...) tijdens het plakken van de link crasht mijn werkstation!@#!#@!
Maar ik ben er weer en hier is de link.
http://www.eevblog.com/forum/testgear/dmm-adc-noise-comparison-testing…
Boven aan pagina 7 van dit topic, steld ManateeMafia twee downloads beschikbaar *.488 files
Deze zijn bedoeld voor EXGPIB en hierin kan je vinden hoe het te gebruiken.
In de download van EXGPIB zit een handleiding en wat voorbeelden om je opweg te helpen.
Morgen of in het weekeinde ga ik de 3458 file proberen 
Verder leuk en intressant topic!
Gegroet,
Blackdog
Hallo Fred,
Ik doe dit met octave. Daardoor ben je heel vrij in hoe je je data wil plotten. Je kunt er dan ook gelijk allerlei berekening op uitvoeren.
Octave ondersteunt rs-232, maar ook ethernet zodat je via een prologix kastje GPIB kunt gebruiken.
Emiel
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Keithley heeft wel wat, maar ik krijg het niet eens geïnstalleerd.
Jberg54: Die software van jou is erg mooi en overzichtelijk. Ik vind je idee wel interessant.
Het gaat mij vooral om DCV loggen maar temperatuur en weerstand is ook wel handig. En dan vooral als grafiek.
Ik ben geen held in programmeren. Ik kan een beetje C (arduino), wat basic (voor mijn casio FX-880P) en maak af en toe wat progjes voor mijn HP-prime calculator. Ik ben het "beste" in Phyton.
Wat ik ook handig zou vinden is een tabel-maak-functie. Ik moet nogal eens een hoop metingen achter elkaar doen (bv een stuk of 30). Deze schrijf ik nu op en voer ze naderhand in excel. Niet echt handig vooral omdat ik getallen alleen cijfer voor cijfer kan lezen en overschrijven. Het zou makkelijk zijn dat ik met een toets zo iets gelijk in een tabel/matrix kan toevoegen.
Ik heb ook een IET-5000 LCR meter met pc-usb interface.
Blackdog: GPIB wil ik ook wel, de kabel heb ik al. Eigenlijk wil ik het niet maar het is handig om bij reparatie/calibratie data uit te lezen. Niet voor regelmatig gebruik. Die kabel is zo stug.
Dat topic had ik gezien. Ooit hoop ik ook een 3458 te bezitten maar om dat te kunnen kopen zal ik nog een heleboel instrumenten moeten repareren. Ik kom zonder ook een heel eind. Het is wel behoorlijk wat werk maar het resultaat is wel goed. Ik hoorde vorige week van een klant dat een calibratie/justering die ik na een reparatie had gedaan binnen 0,2ppm zat.
Hoi Fred,
Ik ben er maar eens even voor gaan zitten, want het is niet helemaal goed overgekomen wat ik bedoelde.
Voor mijn eigen ontwikkelde instrumenten heb ik software gemaakt. Van de DCLoad heb je al wat gezien, maar ik heb nog meer. Een en ander is ogezet als een universele instrumentatie bibliotheek, waar ik dingen mee kan maken.
Ik wil geen source openbaar maken, hoogstens delen van instrumenten die nodig zijn om vertaalslagen te maken.
Een bijproduct zou iets kunnen zijn wat jij vraagt. Als er testers zijn, en mensen die gegevens over instrumenten kunnen aanleveren, dan wil ik wel iets in elkaar knutselen, wat straks voor iedereen een bruikbaar iets opleverd.
Ik heb momenteel drivers voor de UNI-T UT61E en een Simulator klaar. Ik heb in voorbereiding drivers voor de HP34401A en HP3478A.
Hoe zou dat in zijn werk moeten gaan?
Ik maak een opzet, en zet die online. Jij download de software en gaat testen. Alles wat je tegenkomt meld je terug. Ik maak aanpassingen, en de software zal zichzelf updaten.
Dingen die je anders wil, meld je ook terug. Ik maak weer aanpassingen enz.
In het begin zal dat met heel veel horten en stoten gaan, maar na verloop van tijd wordt het steeds beter.
Het uiteindelijke product moet iets worden ala BenchVue, maar dan simpeler, duidelijker en beter 
Wat mij betreft mogen er meer testers meedoen, en kan er ook support voor meer instrumenten komen.
Ik hoop dat het nu duidelijk is wat ik bedoel.
Als je hieraan mee wil doen, moet je niet verwachten dat het volgende week draait, het zal wel even duren voordat het klaar is 
guidob
Overleden
http://rfscientific.eu/rf-scientific-gpib-logger-v10
Voor GPIB met een prologix adapter:
– freeware software working with Prologix 6.0 GPIB-USB converter
– provides data acquisition interface for equipment supporting GPIB bus
– supports readout for up to 10 devices simultaneously
– adjustable measurements interval
– user-friendly interface
– automatically generates log files, suitable for hassle-free
import to MS Excel/Open Office Calc
HP34401A zit er al in 
EZGPIB gebruik ik ook. Uitlezen, plotten en zelfs de tijd van een real time clock goed zetten tegen de pc (NTP) tijd. Alle spullen hangen aan de bus (5 op dit moment), is een permanente setup. Inderdaad niet iets om constant te veranderen.
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
JBerg54, dat Benchvue was de software die ik gezien had. Tenminste het zag er zo uit.
Ik heb geen haast, ik heb sinds een week of 2 eindelijk een pc in mijn lab gezet en had dat veel eerder moeten doen. Ik heb alleen nog niet gemeten of ik er last van ga krijgen. Ik heb een LISN gemaakt maar die is nog niet goed. Tenminste, mijn aardlek schakelaar vindt dat ik al genoeg van mijn aardlek budget gebruik
Ik heb vast meer apparaten met GPIB/HPIB/RS232 of andere interfaces.
Wat voor apparaten wil je toevoegen ?
Mijn doel is vooral registreren/loggen. Ik doe grofweg 4 soorten van metingen.
- Metingen ivm fout zoeken. (meestal aan apparaten waar geen service manuals van zijn) Van de week bv een calibratie thermometer die bij aanzetten een uur weigerde te werken maar daarna het de hele dag foutloos deed. Nu meet ik heel snel bij een koud apparaat met scoop en multimeter een aantal test punten meten. Ik teken dan een IC footprint en teken/schrijf daar meet details bij. Daarmee moet ik klaar zijn voor het ding besluit mee te werken. Daarna meet ik al deze punten opnieuw om verschillen te vinden. Dat is wat ik bedoel met een meting met een druk van een knop in een tabel/matrix opslaan. Ik moet het nakijken maar ik dacht dat mijn belangrijkste scoop (Hameg HMO-3522) ook RS232 heeft, dat zou ook handig zijn. Nooit naar gekeken want ik had daar geen PC.
Zo vind ik het verdachte punt en dan moet het loggen gebeuren. Dan kan ik zien hoe en wat er gebeurd rond het omslag punt zonder dat ik op die meter of scoop hoef te turen. En dat soort dingen komt redelijk vaak in een of andere variant hierop, voor.
- metingen ivm calibraties. Laatst bv een weerstand standaard voor isolatie testers gemaakt. Dat waren meer dan 30 metingen die een paar minuten per meting duren ivm stabiliseren, seebeck etc. Dat schrijf ik dan op, daarna gaat het in een spreadsheet voor het rekenwerk.
- loggen, zie bv de gemiddelde topics van Blackdog. Met dat soort dingen hou ik me ook graag bezig maar het is ook voor mijn werk handig.
- een meting automatiseren of een apparaat instellen/uitlezen/testen, maar dat is een heel ander verhaal.
Bijna elk apparaat dat ik hier voor reparatie krijg heeft wel een of ander interface. De meeste reparaties zijn voor calibratielabs en deze werken bijna allemaal met Metcal. Daarmee koppelen ze de hele boel aan elkaar en kunnen zo geautomatiseerd calibreren/justeren (zolang dat laatste niet op de manier hoeft waar ik goed in ben, met trimsleutels
) Maar ik weet verder niks van Metcal of Benchvue. Zal wel een prijzige toestand zijn.
Ik heb eerder nooit serieus naar dit soort dingen gekeken.
Ik ben geen held met software dus als ik er mee kan omgaan is het in ieder geval gebruikersvriendelijk.
Guidob, bedankt voor de links. Je weet hoe digifoob ik ben maar ik werk eraan
Ik heb bv pas geleden die reader/programmer gekocht. En nu doe ik wat jij laatst adviseerde, als iets open ligt gelijk de eproms copieren. Nu ik het een paar keer gedaan heb is de drempelvrees weg en zie ik er niet tegenop. Het is ook maar een paar minuten werk en super simpel.
Misschien valt GPIP in de praktijk ook mee. Het gaat dan vooral om het apparaat waar ik mee bezig ben. Alleen is zo'n interface vrij prijzig (ik weet namelijk niet of het voor mij echt bruikbaar is, in manuals is het hoofdstuk over GPIB meestal nogal dik en het lijkt erop dat je per apparaat zelf de software moet schrijven)
Op 25 april 2015 10:40:56 schreef fred101:
Misschien valt GPIP in de praktijk ook mee. Het gaat dan vooral om het apparaat waar ik mee bezig ben. Alleen is zo'n interface vrij prijzig (ik weet namelijk niet of het voor mij echt bruikbaar is, in manuals is het hoofdstuk over GPIB meestal nogal dik en het lijkt erop dat je per apparaat zelf de software moet schrijven)
Fred,
Mocht je nog een GPIB interface nodig hebben; ik heb nog een GPIB kaart van National Instruments met PCI interface liggen. Mocht je nog een PCI slot vrij hebben op je computer wil ik je deze wel tegen verzendkosten naar je opsturen.
Ligt al lang hier in de kast en doe er niets mee...
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Hi Watermelon, Graag, dat is erg aardig. Ik heb nog een PCI slot over. Leuk, dan ga ik gelijk eens even verder op die software link van Guido zoeken.
Ik mail je wel even.
Op 25 april 2015 13:32:03 schreef fred101:
Hi Watermelon, Graag, dat is erg aardig. Ik heb nog een PCI slot over. Leuk, dan ga ik gelijk eens even verder op die software link van Guido zoeken.
Ik mail je wel even.
Geen probleem, waarschijnlijk zul je nog wel op zoek moeten naar GPIB kabels, de prijs is niet misselijk voor een vrij simpele kabel...
blackdog
Golden Member
Daar de mens het noodzakelijke niet kan volbrengen, streeft hij naar het overbodige (Goethe)
Hi Heren,
Alles wat GPIB betreft is wanstaltig geprijsd...
Kijk b.v. eens naar de moderne PCI GPIB kaart van KEYSIGHT de 82350B.
Ze durven hem nog "Low Cost" te noemen ook... denk aan ruim 600$.
Er bevind zich één groot IC op en een paar busdrivers die dubbeltjes kosten.
Als een instrument LAN heeft, dan heeft dat de voorkeur, daar je met GPIB ook moet opletten met de kabellengtes.
LAN zit echter niet op de Prof oudere apparatuur, die voor een redelijk bedrag aan te schaffen is.
Mijn Rigol DP832 het wel LAN maar daar mag je dan weer een licentie voor aanschaffen...
Ik zou het gratis kaartje met beide handen aannemen van de goede gever 
Gegroet,
Blackdog
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Hi fred101,
Dit is een bekend probleem om verschillende merken of metingen in een programma te vatten.
Ik ben met een converter bezig om van IEEE488 HPIP IEC628 RS232 USB naar ethernet te gaan is gemakkelijk te distribueren en geen geklungel met te korte kabels ik heb hier al een HPIB extender in gebruik en weer te weinig adres capaciteit dit is een zeer verouderd communicatie systeem.
Maar als de hardware opgelost is dan zit je nog met een programma wat je naar je hand kan zetten en dit kost mij veel tijd.
Ik zit nu al met de kalibratie routines en de instrumenten moeten met elkaar synchroniseren dus de X-Y as voor de ene moet het zelfde zijn als voor de andere.
Gr Henk.
guidob
Overleden
ik heb nog een PCI slot over. Leuk, dan ga ik gelijk eens even verder op die software link van Guido zoeken.
Ik mail je wel even.
Die software werkt alleen met een prologix ding als ik het goed heb. Voor ns en hp spullen zal je met software van ns of hp aan de gang moeten en daar weer software bovenop voor het loggen of wat je wil doen.
In een ander draadje ben ik ooit met een hp clone aan de gang geweest en de hp software suite. Dat ging toen niet lekker. Zeker bij stokoude apparaten is de gpib implementatie avontuurlijk te noemen. Beetje trial en error wat betreft settings en zo. En idd verschillend per apparaat.
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
De kabel heb ik al een paar jaar hier liggen. De kabel die ik heb is lang genoeg om van de bench naar de PC te komen. Langer is niet nodig.
Edit:
Guido, dat GPIB kan zover ik nu weet ook vanuit een terminal gebruiken door direct commando's te sturen. Zo heb ik onder python eens als test een programmatje gemaakt waarbij ik zo met mijn 2000 praat. In veel manuals staan die commando's beschreven. Niet direct handig maar bij reparatie/calibratie van een apparaat een stuk beter dan niets kunnen. Vaak kun je via GPIB data uit apparatuur halen die zonder niet kan.
http://www.pa4tim.nl/?p=2440 ik had het op mijn site staan zie ik nu.
Blackdog, ik las wat over iemand die een voeding op benchvue wilde aansluiten. De software was gratis maar hij was bijna de prijs van de voeding kwijt aan de voeding-interface en kabel.
Dus ik kan gelijk gaan experimenteren. Nu eens uitzoeken welke software.
Ik wil qua software naast de dingen in dit topic al genoemd (maar nu dus nog bruikbaarder omdat ik dan ook GPIB aan kan) ook een soort database achtig iets gebruiken om cal-data en toleranties van mijn apparatuur bij te houden. Dat invoeren is erg veel werk dus dat doe ik liever in een keer goed.
Ik ben al een programma voor mijn calculator aan het maken waar ik tolerantie, gewenste waarde etc kan in voeren. Als ik bv 10V nodig heb uit de 332 en 720 in de 100V range bij 21 graden en 45%rH dan moet dat programma aangeven hoe ik de 332 dan moet zetten. Dat invoeren en uitzoeken is veel werk maar dat moet ik nu bij iedere calibratie achterhalen door metingen. Als ik dat gelijk invoer hoef ik dat steeds minder vaak te doen. En nu is het goede moment. Swinters is het in mijn lab redelijk constant. Maar tussen nu en juli zijn de temperatuur variaties veel groter en kan ik dat mooi in kaart brengen.
Edit 2: John Miles maakt volgens mij iets wat het mogelijk maakt makkelijker met HPIB/GPIB te werken. Dat las ik ooit op de Tek scopes groep. Hier staat ook veel info: http://www.chris15.com/ham/gpibhp.php D
guidob
Overleden
Bij hp en ns werkt dat niet zo. Je hebt de hardware (kaart of usb) en daarboven op de drivers waar andere software mee kan praten. Verder zit er wat troubleshooting en managent zaken in de suite. Ook wel een terminal programma, maar niet bruikbaar voor loggen en zo. Of je rechtstreek de visa driver kan aanspreken met python weet ik niet. Maar je hebt zeker de software van ns nodig voor de drivers van de kaart.
Prologix ziet de pc als serieele poort. Wel aan te spreken zonder drivers. Vandaar dat veel freeware (EZGPIB, timelabs en ander spul van miles, programma van de link) hier (ook) mee werkt. Voor simpele zaken voldoende.
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Ik las op diverse plaatsen dat je met een python script simpele GPIB kon gebruiken om bv iets aan te zetten of uit te lezen.(mbt de NI kaart) Zoals je vroeger AT commando's naar modems of stuurcodes naar eprom programmmers kon sturen. Wil je een instrument echt besturen met grafische toestanden etc dan wordt het blijkbaar lastig. En dat is voor mij genoeg. Meer is natuurlijk ook mooi want daar ging dit topic over maar dat ging vooral over loggen van mijn Keithley 2000 die net als mijn scoop een RS232 interface heeft. Dat staat hier dus los van.
Nog niet bestudeerd maar dit schijnt een soort open source labview te zijn.
http://www.myopenlab.de/startseite.html
Ik heb wel een NI driver gekregen bij mijn 2000
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Hi fred101,
Ik heb hier wel eens iets mee geprobeerd maar dat is het niet ik weet wat je wil en dat zal je zelf moeten schrijven of aanpassen.
Het punt is dat elk apparaat zijn eigen(wijze)data genereerd.
En uiteraard geldt dat je de drivers nodig heb van het meetapparaat.
Het enige wat ik probeer te doen is het omzetten van raw data naar ethernet voor de verbinding kabels en dergelijke dus niet naar RS232 of USB.
Gr Henk.