Hi!
Onze wasmachine is zojuist stuk gegaan. Alleen (aansturing) motor lijkt niet te werken. Na wat onderzoek lijkt een defecte PCB de boosdoener. Machine pakt bij spoelen water, draait niet en pompt ook weer weg. Microcontroller kant vd pcb lijkt dan ook nog correct te werken. Printplaat is niet meer verkrijgbaar.
Component falen door residu/kalk aanslag lijkt het. Zwart rondom de aansturing van de motor (het spoeltje, diode lijkt echt opgeblazen, IC TNY264GN, wat capacitoren).
Wat denken jullie; diode vervangen? Of kan ik nog wat meer controleren om verder uit te sluiten? En dan mss ook maar direct de koolborsteltjes vd motor vervangen preventief?
Zie ook bijgevoegde plaatjes.
Machine lijkt dus redelijk in orde; als een kleine fix het beestje nog ff laat werken zou dat natuurlijk heel fijn en groen zijn. 
Thx alvast!
Ook een beetje zwart aan de achterkant 
En volgens mij zie je daar bovenin een hint van waar de vonk oversloeg 
[Bericht gewijzigd door Wenkolism op (48%)]
Zit die zwarte plek op de onderkant nou bij de varistor (ik neem aan dat dat blauwe ding een varistor is), want dat zou best wel eens je probleem kunnen zijn.
thanks voor de reply; hier een overzicht van de componenten. (een varistor is nieuw voor me; ff gegoogled interessant!)
Paars is de grote capacitor; Blauw de varistor, Zwart de diode en de Gele ruit is de transformator.
edit: groen is verbonden aan de bovenkant.
Ik zou eerst de koolborstels maar controleren. Je kunt ze demonteren en terugzetten en kijken of de machine zonder was wil draaien.
maartenbakker
Golden Member
www.elba-elektro.nl | "The mind is a funny thing. Sometimes it needs a good whack on the side of the head to jar things loose."
Ik zie op de foto's geen overduidelijke problemen, de zwarte aanslag lijkt gewoon aanslag en geen sporen van overleden onderdelen (maar controleer voor de zekerheid even dat blauwe schijfje, waarschijnlijk een varistor, op scheuren of puisten). Wat jij een capacitor noemt heet een condensator (de tonvormige aluminium types heten meer specifiek ook wel elco's).
[Bericht gewijzigd door maartenbakker op (20%)]
@maus: Koolborstels ga ik morgen controleren, is er iets specifieks waar ik nog op moet letten?
@maarten: hihi, ja bijna al mijn elektronica kennis is engels; ik gebruik nogal eens wat termen door elkaar
.
Varistor voelt stevig, geen scheuren, niet volledig vlakke zijkanten, maar dat lijken de 'leads' te zijn.
Waar kan die aanslag vandaan komen als het op dit deel van de PCB zoveel meer geconcentreerd lijkt dan op de rest (zowel voor- als op achterkant die 2 sporen)?
Dat komt door de koolborstels. De zooi zweeft in de machine rond en hecht zich aan, als ik het goed zeg, statisch of magnetische delen. Hierdoor zijn onderdelen met 230v erop vaak zwart.
Wat de precieze oorzaak is zal iemand wel uitleggen hoop ik, ik heb het in ieder geval veel gezien bij diverse installaties, metaalslijpsel doet precies hetzelfde (besturingskasten in metrostations).
Koolborstels moeten niet te kort zijn. Ik dacht minstens 20mm anders vervangen.
Doordat de omgeving van hogere spanning statisch word (Net zoals oude BBuis TV welke scherm statisch werd en stof aantrok) trekt dit gedeelte de koolstof aan en komt vaker voor. Waarschijnlijk is de TNY264 defect.
Ga er ,maar vanuit dat alleen de koolborstels te kort zijn door het vele gebruik. Dit gebeurd meestal na een jaar of 5, maar is ook erg afhankelijke hoe vaak je de wasmachine laat draaien. Koolborstels worden meestal vervangen als ze korter zijn dan 15 mm.
Als je de connectoren van de koolborstels wil halen dan moet je wel zo'n metalen lipje indrukken, want anders krijg je het er bijna niet af. En misschien verstandig om de motor er helemaal onder weg te halen. De schroeven die de motor vast houden kunnen met een steek/dop sleutel 10 los worden gehaald.
Thanks allemaal; heb de motor er uit en de borsteltjes gecheckt. Bij dit type was dat het makkelijkst via de bodem. De machine draait al een jaar of 12 en die borstels zijn idd aardig op, maximaal 10mm aan de korte schuine zijde.
Nieuwe besteld, ben benieuwd. Thanks nogmaals voor de tips en de nieuw opgedane kennis!
Voor anderen ter referentie een foto van de gebruikte koolborstels.
Het kan zijn dat bij het plaatsen van de nieuwe koolborstels, de koolborstels geen goed contact maken met de collector. Er zit een lipje in de houder die je dan terug moet buigen.
Als je toch bezig bent. Controleer ook of de schokdempers goed zijn, want dit is een veel voorkomend euvel.
Nog een vraag; waarschijnlijk compleet ongerelateerd. Mijn vrouw vond dit bij de machine (zie plaatje). Is het een onderdeel van de wasmachine?
Herkent iemand het misschien? Het licht grijze deel kan ronddraaien in het donker grijze deel.
Dat lijkt op een wieltje dat op de draadmand van een vaatwasser zit zodat de manden uit de machine kunnen rijden zeg maar.
Mogelijk heeft u een combi-machine voor vaat en was?
Op 6 januari 2020 20:34:58 schreef Wenkolism:
Nog een vraag; waarschijnlijk compleet ongerelateerd. Mijn vrouw vond dit bij de machine (zie plaatje). Is het een onderdeel van de wasmachine?Herkent iemand het misschien? Het licht grijze deel kan ronddraaien in het donker grijze deel.
Dat is inderdaad het wieltje van de onderste lade van de vaatwasser. Het lijkt van het merk bosch/siemens. Je kunt hem de zo weer op zetten.
Laat je machine eerst rustig indraaien zonder wasgoed. Centrifugeren op half toerental. Dan kunnen de borstels rustig inslijten naar vorm van de motor.
Zus heeft een Bosch Maxx WFL 2861 met dezelfde klacht. Motor draait niet. Rest doet het wel. Ding is rond de 20 jaar oud. Ben gaan zoeken op dit forum en kwam deze topic tegen.
Heb haar de koolborstels laten bestellen. En deze vandaag vervangen. Zoals beschreven motor eruit. En borstels vervangen. Alles weer ingebouwd.
En wasmachine werkt weer. Gezegd lege was te draaien op laagste toeren.
Dank aan jullie en dit forum. Dat het tot in de eeuwigheid mag blijven bestaan..... 