vergeten
Golden Member
Doorgaans ben ik duidelijk met wat ik bedoel, toch wordt het wel anders begrepen.
Er is geen "winst", wel een goedkoopste manier om die liter water (vanaf bijv. 10 °C) naar 80 °C te brengen.
De kostprijs x tijdsduur van de gebruikte energiesoort bepaald wat het kost.
De hoeveelheid energie die ervoor nodig is staat vast, en is in alle gevallen gelijk.
In deze link van Sine worden een paar dingen beweerd:
https://www.ew-installatietechniek.nl/contentvormen/artikelen/is-deze-…
- Dat een huis dat nu 1200 m3 gas verbruikt toe kan met 9950 kWh stroom.
Dat klopt wel ongeveer.
- Dat het systeem goed kan concurreren met een warmtepomp.
Maar een beetje warmtepomp geeft dezelfde warmte met 3000 kWh of minder. Dus dan kun je alleen concurreren als de stroom gratis is.
- Dat je genoeg hebt aan 10 zonnepanelen om de benodigde stroom op te wekken.
Maar voor 9950 kWh per jaar heb je niet genoeg aan 10 panelen. Eerder een stuk of 30.
- En panelen leveren niks op in de winter, wanneer je wilt verwarmen. Dus dan heb je al snel een zwaardere aansluiting nodig a 100 Euro extra per maand.
En wie kan dat vertalen naar getalletjes ?
1 m3 gas wordt voor het gemak vaak vergeleken met 10 kWh elektriciteit.
Prijzen vindt je op je jaarafrekening.
Rendement van gas/elektriciteit naar water blijkt dus beide dicht tegen 100 % te liggen (voor die rare inductieketel misschien wat lager), zodat je nu de kosten ongeveer kunt vergelijken.
Een warmtepomp is een ander verhaal; die verbruikt veel minder stroom, maar heb je vaak nog niet, zodat je 'm eerst moet kopen. Maar dat is hier wat /ot.
1 m3 gas is officieel 9,769 kWh.
Dat is wettelijk zo vastgelegd. In de praktijk kan het wel afwijken, maar daar wordt je verbruik omgerekend op de eindafrekening. Op de wereldmarkt wordt gas verhandeld in MWh (of in MMBtu), en niet in volume. Uiteindelijk is het de energie waar het om draait.