Philips videorecorder VR302 band lust, spoelt niet meer

Ik heb hier een VHS oudje van Philips dat de band niet meer op- of afwind.
Bij het laden van een cassette wordt de band rond de kop getrokken maar omdat er geen spoeldetectie is, bij weergave, stopt de video en werpt de cassette uit zonder dat de band opgerold wordt.
Het is de voorloper van het turbodeck, een JDM2/0 of JDM3/0 tape deck, welke door de insiders waarschijnlijk anders genoemd wordt.
De oorzaak blijkt een afgebrokkeld tandwieltje uit de "gear set 216" in de service manual, onderdeel nummer 4822 522 31958.
Is dat tandwieltje nog ergens te verkrijgen, op ebay vind ik er eentje maar dat wordt mij te duur om daarna te constateren dat er nog andere kosten aan zijn...

Een vrij laat charly deck. Was me inderdaad al opgevallen dat daar ook gloeiende gloeiende breektandwielen inzaten (het deck werdt ook wel koffiemolen genoemd, uit de tijd dat ze die tandwielen er nog niet in gebruikten).

Er is altijd een risico dat er meer stuk is, maar als de aandrukrol niet verglaasd is en er geen overduidelijke andere schade is, zou ik het er gewoon op wagen.

In de VR6760 is hetzelfde tandwiel ook door veroudering defect geraakt echter ook het Idler Wheel (pos. 212 - 4822 528 70458) welke ook door veroudering is vergaan.

Beide tandwielen (naast andere tandwielen gemaakt van harder plastic) verzorgen de aandrijving van de spoelschotels, controleer dus ook het Idler Wheel op pos. 212.

Heeft iemand dit weten te repareren. Het defecte tandwiel is voor 14 euro te koop

Dan is het te repareren. Ik hoop zonder de bovenplaat van het deck te hoeven demonteren want dat vraagt wat extra kunst en kunde.

[Bericht gewijzigd door maartenbakker op (69%)]

Op maandag 31 augustus 2026 20:38:19 schreef maartenbakker:
Dan is het te repareren. Ik hoop zonder de bovenplaat van het deck te hoeven demonteren want dat vraagt wat extra kunst en kunde.

ach ja die loader eruit lepelen en vooral weer terug krijgen met de juiste timing was wel een dingetje. uitgeharde drukrol is best wat kans op, echter past de losse rol zelf van de turbodrive ook in de charly. alsmede de nicd accu zal wel rot zijn..

De loader valt wel mee... Veer oprollen en blokkeren. Maar als de plaat er af moet, wordt het ff lastiger. Dan moet je het deck goed kennen.

In de Hi-Fi VR6760 (met ook een Charly deck) heb ik de bovenplaat meermaals zelf verwijderd voor het vervangen van de kleine snaren en de gear van het inrijgmechanisme / inrijgmotor. Ik heb de originele Philips service manuel met alle Errata's waarin duidelijk staat hoe men de bovenplaat kan verwijderen, is niet al te moeilijk.

Die rode tandwielen zou ik ook nog eens willen bestellen om de VR6760 weer tot leven te kunnen wekken (er zal nu nog wel wat meer werk aan nodig zijn na lange stilstand.)

de blikken doos op de koppentrommel bedoel je, die was toch best te doen. de koppentrommel loshalen en dan weer goedkrijgen, dat is een leuke voor t eerst. die timing moest goed staan en de hoogte..

Voor het verwijderen van de bovenplaat is het losmaken van de videokoptrommel niet nodig die blijft op zijn plek. Zelfs de blikkendoos bovenop de videokoptrommel kan blijven zitten als ik me goed herinner, een bevestigingssteuntje van de blikkendoos dat leunt en vastgeschroefd zit op de bovenplaat moet worden losgeschroefd en het bevestigingssteuntje moet dan iets naar links (richting videokoptrommel worden gebogen zodat het bevestigingssteuntje niet meer boven de bovenplaat staat.
Dit is echter maar een van de stappen die gedaan moeten worden om de bovenplaat te kunnen verwijderen er zijn nog meer stappen nodig voordat men de bovenplaat kan verwijderen (en weer kan terugplaatsen in de goede volgorde).