Niet lachen, maar ik heb m'n twijfels over de toelaatbare spanning op een ingang (RA1) van een 16F84. Kan/mag ik hier rechtstreeks de fase (of nul) van het lichtnet op aansluiten? Dit om de nuldoorgang te detecteren.
Op het internet heb ik al schema's zonder weerstand tussen de ingang en het net gevonden, maar er zijn er ook met.
Welke is het nu?

Ik heb het nog nooit gezien of geprobeerd. Maar als ik dat zo lees dan bid ik nu al voor dat pic'je en hoop op een vredige dood :)

Euu... wil je nog vuurwerk maken ???

Lees in DATASHEET:

Je mag maximum 0,6 onder de massa gaan en 0,6 boven de voedings sanning ( die dan weer MAX 6 Volt is):

Voltage on any pin with respect to VSS (except VDD and MCLR) -0.6V to (VDD + 0.6V)
Maximum current sunk by PORTB 150 mA
Maximum current sourced byPORTB 100 mA
( Heb toch gelachen :) :) :) ) ?? He dit mannetje heb ik niet geselecteerd !

Ik dacht wel dat er een weerstand nodig was, maar waar zit hij dan bij K8028 van Velleman? Ra0 en Ra1 zijn rechtstreeks aangeloten op de nul(die ook dienst doet als 0V voor de rest van de schakeling)
En het is niet portB, maar portA. Zijn die intern niet beveiligd met diodes?

"R9 (20M) is connected to the "hot" lead of the AC power line
and to pin GP4. The ESD protection diodes of the
input structure of the GPIO allows this connection
without damage " (12C508)

[Bericht gewijzigd door ChrisL op ]

EEN aansluiting als referentie punt. Ja dat kan natuurlijk,
op voorwaarde dat je de de aarde van het net dan niet gebruikt. RA0 en RA1 ligt gewoon aan de massa, en men heeft één fase ook aan de massa gelegd.
Dit is wel iets anders dan ff 230 V aansluiten op de schakeling.

[Bericht gewijzigd door elektron_ op ]

Lavreys Chris in 230V AC op input 16F84 ?
"R9 (20M) is connected to the "hot" lead of the AC power line
and to pin GP4. The ESD protection diodes of the
input structure of the GPIO allows this connection
without damage " (12C508)
[/quote]

Dat komt wrsch. uit de beruchte uChip app note die volgends alle berichten (op de piclist) wel goed werkt maar in strijd is met de datasheet. Dus alleen gebruiken voor hobbywerk, en niet klagen als er rare effecten optreden.

Overigens: met een zender (of twee gewone diodes) en drie weerstanden extra kan je volledig aan de datahseet voldoen..

Komt idd uit app.note van microchip. Maar verklaar je nader wat betreft de zener?

Als je de nuldoorgang van de 50Hz lichtnetspanning wil meten om een referentie te hebben voor het bouwen van een digitale klok (uit een ander topic begrepen dat je dat wil gaan doen), dan kun je toch ook de secondaire wikkeling van je voedingstrafo voor die klok gebruiken. Dat is veel veiliger.
Hoe ga je trouwens bepalen wat precies het nulpunt is van de sinus? Is het gebruik van een TCXO om een heel stabiele klokfrequentie voor de PIC te maken niet veel eenvoudiger?

Brengt me op een id. Achter transfo (7V) komt een bruggelijkrichter, heb dus 100 keer (bijna) 0V/sec, als ik een vertraging van een paar µs inbouw, zit ik dus effectief op 0V per halve sinus (die na de brug enkel nog positief is. Dan heb ik dus enkel een 5.1V zener nodig.
Ben ik nog op de goede weg?

Edit: wordt een dimmer met ingebouwde klok (als ik het ooit aan het werken krijg)

[Bericht gewijzigd door ChrisL op ]

Persoonlijk zou ik nooit een 'hobby-circuit' maken dat met het lichtnet is verbonden. Alles wat je aanraakt staat uiteindelijk onder een gevaarlijke spanning, en tenzij je een 220V scheidingstrafo hebt maakt dat het 'debuggen' van je schakelijk lastig zo niet onmogelijk.
Voor wat betreft het vaststellen van de lichtnetfrequentie: gebruik een opto-couplertje met een serie-weerstand, serie-diode (om gelijk te richten) en een zener (om de LED spanning te begrezen). Aan de uitgang heb je nu je signaal om met je micro te verwerken, gescheiden van het lichtnet. Houdt de 'hete' kant van de opto-coupler zo ver als mogelijk weg van de rest van het circuit en je kunt veilig aan de slag. De meeste opto-couplers hebben een doorslagspanning die ver boven de lichtnetspanning zit, maar controleer dat in ieder geval in het data-sheet. Deze oplossing is over het algemeen aanzienlijk goedkoper dan een trafo (zeker als je een beetje 'veilige' trafo wilt gebruiken.

Op 3 januari 2003 22:01:02 schreef Lavreys Chris:
Komt idd uit app.note van microchip. Maar verklaar je nader wat betreft de zener?

grote R van 220 naar zener. Daar blijft dan -0.6 .. 5.6 V over. Dan R1 naar PIC pin, R2 van PIC pin naar 0V, R3 van PIC pin naar 5V. Kies R1,2,3 zo dat er op de PIC pin bv 0.6 .. 4.4 V komt.

Overigens ben ik het eens met "beter geen 230 live op een hobby circuit". En als je het bovenstaande toch wil doen splits dan voor de veiligheid iig de grote R in 2 of meer serieweerstanden (dan kan er 1 falen zonder fatale gevolgen).