hallo

ik ben voor school bezig met het ontwerpen van een FM ontvanger, hiervoor moeten we de IC's ne602 en ne604 gebruiken. ik zou graag het ingangsfilter uitvoeren met varicaps zodat deze meeloopt met de oscillator van de mengtrap. weet iemand hier een goede uitleg over het praktisch berekenen van deze filters.

maarten

Voor FM is het erg goed te doen.

Eén simpele LC-kring met flinke Q is genoeg als preselectie. Even goed opletten op de verschillende impedanties, zodat je hoog op hoog-impedant doet, en laag op laag. Je hebt geen uitgebreid filter nodig, de omroepzenders zijn zo sterk dat ze toch wel doorkomen.

De gelijkloop moet ook niet al te lastig zijn. Je moet de preselectiekring een instelbare spoel geven, en een kleine trimmertje (20pf) parallel aan de varicap. Bij de oscillator zet je dan een vaste condensator van bijv. 10pF naast de varicap.
Het trimmen doe je simpelweg door net zo lang te blijven draaien totdat het klopt. (trimmen met een trimsleutel, dat scheelt veel gedoe)
Er zijn ook wel methodes voor dat het altijd uitkomt. Maar omdat je het hier maar hebt over 20MHz op 100MHz, i.p.v. 500-1500kHz bij middengolf, zal het vast geen hele grote problemen opleveren.

Voor het wikkelen van de spoeltjes, welk draad dikte gebruik ik best?

0.3-0.5mm als het maar stevig genoeg is om zijn vorm te houden.

En houdt rekening met korte verbindingsdraden. 2cm tot de varicap is het maximum. Zorg dat de lengte van alle draden en condensatoren waar de stroom van de trillingskring doorheen loopt niet meer dan zo'n 3cm zijn.