hoe weet ik hoe groot ik de klankkast voor mijn boxen moete maken??

mischien kun je wat meer info geven;)

Als je de berekeningen goed maakt -> WinISD.

wat voor berekeningen? dat wil ik juist weten:P

Je zult toch moeten aangeven, wat voor type je voor ogen hebt, een hoorn bereken je anders dan een bassreflex. Je vraag is van het type hoe hard rijdt een auto maximaal.

Hangt van de gebruikte speaker en doel af.
Rob.

Klein beetje fatsoenlijk geluid.

Dan zou ik 1 liter volume per watt nemen (wel DIN) :)

mvg

da's nieuw voor mij :P
ik zou volume eerder relateren aan de diameter van de speaker en het soort speaker. Je gaat geen 10l kast maken voor een 10w middentoner, die nemen vaak genoegen met 0,5 a 1l.

[Bericht gewijzigd door Ledlover op (30%)]

Op 5 maart 2008 22:27:10 schreef Wiedewa:
Klein beetje fatsoenlijk geluid.

Dan zou ik 1 liter volume per watt nemen (wel DIN) :)

mvg

Neem nog een liter... waar baseer je dat op?

Tjonge wat een behulpzaamheid.

Een luidsprekerkast maak je voor een bepaalde luidspreker. Kies eerst de luidspreker, zoek de Thiele/Small parameters ervan op, en laat daar WinISD op los. Als beginner is het raadzaam om een gesloten kast te bouwen, omdat een basreflex niet "plug-and-play" is, zeg maar. Hoorn of transmissielijn niet aan beginnen als eerste projekt.

Als de parameters niet gegeven zijn dan heb je een slechte keus gemaakt en maakt het niet uit hoe groot de kast wordt, het gaat toch niet optimaal klinken.

Misschien heb je iets aan dit boekje. Er staan er nog meer op deze site.
De luidsprekermodellen zullen verouderd zijn, maar de theorie niet.

Misschien Zelfbouwaudio.nl?

Op 5 maart 2008 22:27:10 schreef Wiedewa:
Klein beetje fatsoenlijk geluid.

Dan zou ik 1 liter volume per watt nemen (wel DIN) :)

mvg

Dus 2000L (twee kuub) voor die 2kW subwoofer?

[Bericht gewijzigd door Vuurkat op (63%)]

Volgens mij zegt de smiley genoeg om er niet over door te gaan...

Pfff alweer 'n hekel punt geraakt, begin er aan te wennen.

Kijk eens naar Status Quo met live-optreden.

Kuubs genoeg, zelfs met 5.1 geluid te beluisteren.

Gelukkig mogen smaken verschillen, maak ut maar mee.

mvg

Op 6 maart 2008 00:08:14 schreef Henry S.:
[...]
Neem nog een liter... waar baseer je dat op?

Geen bazering, zelf uittesten ,gewoon goee.
Heb nog 2 BOSE staan met volome en klank.
Kom maar eens luiteren, staat zelden hard.

Digitaal gaat verdijnene, gaat te ver , ergerlijk..

Ben aan het twijfelen geraakt door dit forem, iemand hulp ?

mvg

[Bericht gewijzigd door Henry S. op (48%)]

ik heb 3weg autospeakers van 75 watt en 250 watt peak.

Op 7 maart 2008 01:16:36 schreef Wiedewa:
Heb nog 2 BOSE staan met volome en klank.

Je post is bijna niet te lezen. Zuid Afrikaans?
Maar zeg je nou dat je nog steeds volhoudt aan die 1L/W regel? Volume heeft helemaal NIETS met vermogen te maken. Met het volume beinvloedt je de Q factor van de box. En dat in verhouding met je parameters. Dus, een te kleine box (tov parameters), geeft een te hoge Q en dus opslingering van de speaker. En da's onafhankelijk van het vermogen.

ik heb er niet zoveel verstand van.. maar wat voor informatie is er nou nodig om te weten hoe goot m'n klankkast moet worden?

De T/S parameters.

Op 7 maart 2008 19:19:02 schreef flipflop:
[...]
Maar zeg je nou dat je nog steeds volhoudt aan die 1L/W regel? Volume heeft helemaal NIETS met vermogen te maken. Met het volume beinvloedt je de Q factor van de box. En dat in verhouding met je parameters. Dus, een te kleine box (tov parameters), geeft een te hoge Q en dus opslingering van de speaker. En da's onafhankelijk van het vermogen.

Is een zelfbedachte vuistregel (denk ik). Hoe groter de driver, hoe groter het vermogen en hoe ook groter de driver, hoe groter de kast (in de meeste gevallen).

T/S = Thiele/Small parameters. Elke fabrikant geeft die op anders kun je niks met de driver.
Hoe groter, hoe meer vermogen zou ik niet zo willen stellen. De grootte zeft iets over de geluidsdruk die ze kunnen maken bij lage frequenties. Maar zegt ook niet alles. De rest kan ik in meegaan.

Je hebt dus de Thiele/Small parameters nodig vooraleer je op een wetenschappelijke manier kan berekenen hoe groot de kast moet worden.

Die parameters worden doorgaans door de fabrikant opgegeven. Je kan ze ook zelf meten, maar da's geen jobje voor een beginner.

Je hebt het over autospeakers, 99% kans dat je geen Thiele/Small parameters zal vinden. Dan moet je dus met vuistregels aan de slag... De meeste autospeakers doen het goed in een heel grote gesloten kast, maak de kast dus zo groot mogelijk. Ook niet overdrijven natuurlijk, een 50-tal liter zal al meer dan voldoende zijn.

[edit] Great minds think alike hé flipflop ;) De regel van 1 liter per Watt is natuurlijk onzin, aangezien het aantal Watt in de muziekwereld nu eens werkelijk _niks_ zegt.

[Bericht gewijzigd door subsonik op (12%)]

Op 7 maart 2008 20:43:34 schreef subsonik:
[edit] Great minds think alike hé flipflop ;) De regel van 1 liter per Watt is natuurlijk onzin, aangezien het aantal Watt in de muziekwereld nu eens werkelijk _niks_ zegt.

Als ze weer afkomen met enkel WATTs gaat mijn haar weelal recht staan...
Inderdaad, daar zijn al vele threads aan vuilgemaakt, en al veel over uitgelegd, tot spijt...Zoek maar eens.
De audioWATT zal steeds het belangrijkste criterium zijn én blijven voor vele leken die zich een computerboxje laten aansmeren van 50Watt piek piek of 200W PMPO en van die andere kreten.

En als er dan toch eens ene tussenzit die over rendement begint tegen zo'n verkoper, dan denkt die verkoper meteen aan het rendement van zijn portefeuille.

- - big bang- -

@TS: wat is de diameter van de woofer (grote speaker)?
Dan kunnen we misschien iets zeggen waar je wat meer aan hebt:p.

Offtopic:
2.000W RMS = 2.000.000W PMPO.

Dus doe maar een kistje van tweeduizend kuub voor die 12" 13" er.

Sorry kon het niet laten.

[Bericht gewijzigd door Vuurkat op (39%)]

Hej ik ben ook met een boks bezig(staat ook op forum).

Hij is al bijna af en ik heb er naar jullie raad een gesloten kist(50cm,30cm,20cm) van gemaakt. Het misschien een overdreven kast voor 40W, maar het klinkt tot nu toe al goed.

Hey, lees jij de posts wel? We zitten net met z'n allen te beweren dat het VERMOGEN NIETS MET HET VOLUME van de kast te maken heeft. Een kleine kast kan ook 500W hebben!

de kast wel, maar de luidspreker niet.
een gesloten kast van iets van 40 bij 40 bij 40 gaat perfect.
heb ik ook wel eens gedaan.
klinkt nog goed ook.