Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Voortraject:
https://www.circuitsonline.net/forum/view/170382/1
Intro
Ik heb epilepsie en heb jarenlang slecht geslapen (sterke invloed op epilepsie). Inmiddels slaap ik weer goed en heb ik een echte slaapkamer ingericht (voorheen lag ik noodgedwongen in de woonkamer).
Probleemstelling
- Scherpe of plotselinge lichtveranderingen kunnen epilepsie triggeren;
- Oververhitting en hoge luchtvochtigheid in de slaapzone werken ook als trigger;
- De adsorptie-ontvochtiger produceert te veel geluid in de nacht.
Huidige situatie
- In de woonkamer laat ik een lamp aan om abrupte overgangen tussen licht en donker te voorkomen; dit werkt, maar is niet ideaal;
- De ontvochtiger zet ik ongeveer een uur voor het slapen aan tot circa 55% relatieve luchtvochtigheid; in de ochtend loopt dit weer op tot ongeveer 75%;
- Overdag ventileer ik afhankelijk van de luchtvochtigheid buiten;
- Ik heb een mini-ventilator gebouwd die via PWM aangestuurd kan worden voor gerichte en regelbare luchtcirculatie rondom het kussen.
Doel
1. Een stabiel en automatisch geregeld binnenklimaat (temperatuur en luchtvochtigheid) op basis van sensormetingen
2. Gecontroleerde, zachte verlichting met fade in/out om abrupte lichtveranderingen te voorkomen
3. Continue monitoring van de slaapomgeving en persoonlijke patronen (zoals beweging en mogelijke epileptische activiteit)
4. Centrale aansturing en logging via een Raspberry Pi (en nodes), waarbij sensordata wordt verzameld en gebruikt om systemen (ventilatie, ontvochtiging, verlichting) automatisch bij te sturen.
Uitgangspunten
- Stabiliteit en voorspelbaarheid van het systeem hebben prioriteit boven energieverbruik;
- Comfort en het voorkomen van triggers (licht/klimaat) staan centraal;
- Energieverbruik is ondergeschikt, maar wordt waar mogelijk wel efficiënt ingericht.
Verdere berichten zullen gericht zijn op vragen en het uitwerken van het ontwerp.
PS: Zo ziet een typische aura er voor mij uit. Deze videoclip laat vrijwel exact zien wat ik ervaar. Dit begint bij mij als een focale (partiële) aanval en kan overgaan in een focaal naar bilateraal tonisch-clonische aanval als ik niet op tijd ingrijp.
Op woensdag 18 maart 2026 15:10:35 schreef Truffel.:
- Overdag ventileer ik afhankelijk van de luchtvochtigheid buiten;
hoe/wanneer precies? Want ongeveer 11/12 maanden is het buiten droger dan binnen, eigenlijk wil je gewoon permanent ventileren
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Ik ben blij met je vraag @DK, want dit is precies de kern van de uitdaging. 
Mijn doel is een stabiele slaapkamer op ongeveer 16°C en 55% RV, wat neerkomt op circa 7,5 g/m³ absolute vochtinhoud. Om de aanname goed te toetsen wil ik dit niet op gevoel doen, maar meten. Mijn eerste thesis-test wordt daarom:
2x Pico2 W (Node)
1x Pico1 W (Node)
3x SHT31 (Sensor)
1x Rpi 3B (Home)
één sensor binnen in de slaapzone
één sensor buiten op een beschutte plek
één sensor woonkamer kant
logging van temperatuur en relatieve luchtvochtigheid
omrekening naar absolute vochtinhoud (g/m³)
Op die manier kan ik objectief vergelijken of continu ventileren in mijn situatie werkelijk helpt, of dat de dalende binnentemperatuur het effect juist tenietdoet. En wat gebeurt er als de wind draait en lucht vanuit de woonkamer de slaapkamer in duwt?
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Bij lage luchtvochtigheid zul je ook een luchtbevochtiger nodig hebben om de RH constant te houden (is nu binnen 45, buiten 33)
Daarom TS heeft het over 75% zonder ontvochtiger
Buiten is het nu de helft.
Een uur doorwaaien doet meer dan die ontvochtiger in een dag doet.
Voor dat je aan dat project begint, begin eerst eens je klimaat zo een beetje gezond te krijgen
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Op woensdag 18 maart 2026 16:49:13 schreef Arco:
Bij lage luchtvochtigheid zul je ook een luchtbevochtiger nodig hebben om de RH constant te houden (is nu binnen 45, buiten 33)
Klopt, ik heb het al gemerkt dat met de ont-vochtiger blind een uur aan het op 43% kwam en de lucht te droog is. Ik heb nog ergens een bevochtiger staan en zal die ook meenemen in het project.
Op woensdag 18 maart 2026 16:59:27 schreef DK:
Daarom TS heeft het over 75% zonder ontvochtiger
Buiten is het nu de helft.Een uur doorwaaien doet meer dan die ontvochtiger in een dag doet.
Voor dat je aan dat project begint, begin eerst eens je klimaat zo een beetje gezond te krijgen
Buiten: 14°C / 44% ≈ 5,3 g/m³
Slaapkamer: 16°C / 49% ≈ 6,0 g/m³
Woonkamer: 19°C / 51% ≈ ±8,4 g/m³
Wil ik op 14 graden slapen?
Wil ik 49% ?
Op woensdag 18 maart 2026 17:18:25 schreef Truffel.:
Wil ik 49% ?
blijkbaar wel, als je bij 75% wakker wordt,
als de lucht 49% is zijn je spullen dat nog niet
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Sensoren en juiste IRLB8721 binnen.
Slaapkamer totaal black gemaakt!
- Verduisterende rolgordijnen opgehaald voor naar de woonkamer kant;
- Badkamerraam afgeplakt, gordijnen opgehangen en etc;
- Geen led lampje meer van een laadtoestel of wat dan ook.
Mocht ik in de nacht van bed af moeten dan led zwak rood op sensor onder het bed, in de gang, en in de wc.
Mooi project, en met een goed doel!
Weet je al welke software je gaat toepassen? Met deze hardware zou je Home assistant + Esphome kunnen gebruiken.
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Ben er nog niet over uit en ben er ook niet geheel bekend mee.
------
Doordat ik ben omgewisseld van woonkamer naar slaapkamer heb ik een twee week slecht geslapen, dat heeft mij vorige week een voortand gekost (600 euro + euro bij elkaar), over een paar weken krijg ik een prothese.
Afgelopen nacht heb ik in het absolute donker geslapen en in de nacht mijn telefoon gebruikt... I f-ckd up!
Ik weet niet hoe, maar morgen gaat er slimme verlichting komen!
Op zondag 22 maart 2026 00:18:36 schreef Truffel.:
Sensoren en juiste IRLB8721 binnen.Slaapkamer totaal black gemaakt!
- Verduisterende rolgordijnen opgehaald voor naar de woonkamer kant;
- Badkamerraam afgeplakt, gordijnen opgehangen en etc;
- Geen led lampje meer van een laadtoestel of wat dan ook.Mocht ik in de nacht van bed af moeten dan led zwak rood op sensor onder het bed, in de gang, en in de wc.
Heb ik ook gedaan afplakken met dik zwart papier evt isolerende dikke isolatie alufolie voor de ramen wat de zonnewarmte weerkaatst. Licht wat langs de randen lekt bij een verduisterend rolgordijn wordt dan goed tegengehouden. In warmere landen hebben ze vaak 2 of zelfs 3 gordijnen die over elkaar schuiven op rails als er geen airco is, maar dat terzijde. En evt oordoppen in als het luidruchtig is in het slaapvertrek. Je kan ook een lamp met bewegingsmelder plaatsen, home automation is praktisch, nooit meer een schakelaar in het donker te moeten bedienen. Zo'n tuinlamp op solarcel werkt ook prima als je zon hebt. Ik heb er zo een in de gang geplaatst in de hal bij de voordeur. Daar zit veel glas in, a. de accu opgeladen b. het eventuele nachtelijk gespuis wordt door de bak licht verblind en gaat naar de volgende deur. Een win win situatie!!
Wifi cam van de Kruidvat drogisterij en de LED tuinlamp van de Action. Er komt een flinke bak licht uit.
Ik heb 2 nachtelijke lock pickin' types geregistreerd op camera. Een is er gearresteerd volgens een andere bewoner van het pand die de politie had ingeschakeld. Ook eentje op cam die vluchtte voor de pliessie!
Als je het als topic kaap ziet haal ik het weer weg, pas de problemo.
edit: dan moet de zon wel schijnen
want anders is de accu zo leeg.
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Geen topic kaap en juist goed advies, want ik merk nu al dat het licht is in de kamer om 7:00 en de zon staat er vol op, in de ochtend. De kamer gaat ook veel te warm worden straks en i.p.v. een dikke airco draaien moet ik eerst preventie hebben om de warmte er niet in te krijgen. Wat jij benoemd met isolerende folie en dan zwart papier klinkt goed, ik maak het dan op dun plaathout zodat ik het er overdag eventueel wel voor weg kan halen. Ik ga dat morgen direct regelen!
Oordoppen gebruik ik regelmatig als de buren lawaai episodes hebben in de nacht.
Camera's heb ik in en rondom huis, maar geen optie tot opnames en alleen life kijken (Tuya).
[Bericht gewijzigd door Truffel. op (16%)]
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Gister weer focale epilepsie bij inslapen; dus van licht naar 100% duisternis blijft een killer voor mij. Een lamp aanlaten is te fel en het doel is de overgang verzachten tijdens inslapen (en niet stom mijn telefoon gebruiken midden in de nacht).
Knop indrukken led fade in tot x% en bij vasthouden tot 0% en etc. Bij knop loslaten een fade out van 10min. Bij indrukken tijdens fade out omhoog naar x% en opnieuw fade out 10min.
Volgende aanpassing is: Pico > Fet/trans > voeding > ledstrip.
[Bericht gewijzigd door Truffel. op (11%)]
Wat ook helpt is vanaf het invallen van de duisternis de telefoon/TV/laptop op minder helderheid te zetten. Op blauw licht reageert je systeem erg fel en wil niet naar schemerstand als het donker is. Vele telefoons en laptops kunnen minder wit en geler licht uitstralen.
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Bijzondere ervaring tijdens het inslapen rond de invloed van kleurkanalen (L/M/S) en laterale inhibitie. Kort gezegd lijken kleur en intensiteit direct invloed te hebben op de vorm, kleur en sterkte van de focale visuele activiteit.
Met alleen rood licht (L-dominant) op 60% werd de activiteit duidelijk gedempt en veranderde het van scherpe, gerichte patronen naar diffuse, wolkachtige vormen. Voor de komende nacht voeg ik twee warm witte LEDs (40%) toe om de input weer iets te balanceren (aanvulling van M en minimale S). In neurologische termen beïnvloed ik hiermee de input van V1 (ik zie iets) en de daaropvolgende verwerking in V2 (wat zie ik). De LED's draaien op 5000 Hz, dus flikkeren speelt geen rol.
Als toevoeging kan ik later een "paniek" knop toevoegen voor volledige reset met breed spectrum. Ik heb dit geprobeerd met een aanraak strip te maken, maar dat mislukt mij nog via de Pico en moet dat beter uitzoeken.
Ter info (Meer voor mijzelf zodat ik alles overzichtelijk hou), mocht iemand het boeien:
- Photosensitive epilepsy: a model to study visually induced seizures
- Chromatic modulation of photoparoxysmal responses in photosensitive epilepsy
- Occipital lobe seizures: clinical and electrographic features
- Lateral inhibition in the visual system: a fundamental mechanism for contrast enhancement
------
Zojuist wat goedkope MDF op maat laten zagen wat in de kozijnen valt (totale verduistering voor de ochtend) en waar ik wat spul op ga plakken en rubbers aan de randen. Dit is een tijdelijke oplossing die ik er overdag uit kan halen, en als het wat vochtig gaat worden na een x aantal maanden dan gaat het maar om iets meer dan 10 euro, daar kan ik mij geen bult aan vallen.
Voor het kleine klapraampje kan ik wel een box maken met ventilators.
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Op dinsdag 24 maart 2026 18:04:46 schreef RAAF12:
Wat ook helpt is vanaf het invallen van de duisternis de telefoon/TV/laptop op minder helderheid te zetten. Op blauw licht reageert je systeem erg fel en wil niet naar schemerstand als het donker is. Vele telefoons en laptops kunnen minder wit en geler licht uitstralen.
Ja heb ik ingesteld op pc en telefoon, werkt op zich prima en het wakker blijven is ook niet het grootste probleem. Voor het slapen ben ik gewoon lekker moe, het is puur dat focale epilepsie mij weer wakker maakt. Zodra ik in het donker lig kom ik in een discotheek terecht, wat uiteindelijk grandmall kan uitlokken.
Nu deed ik altijd een lamp aan om dit te voorkomen, maar een bak licht in je gezicht is niet slaap bevorderend. Toch kom ik nu heel dicht in de buurt van een werkend systeem en gaat het straks fine tunen worden.
----
Deze lamp wil ik uiteindelijk ombouwen, dus als aankomende nacht weer een stuk beter is dan ga ik niet meer verder rommelen op het bordje en direct de lamp aanpassen. Nog geen idee van het hoe of wat, maar kan het vast wel aan elkaar prutsen allemaal. En anders als ik het echt niet meer weet kan ik de genieën hier om advies vragen. Maar ik ben heel blij dat ik nu naar een werkende oplossing ga.
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
18 graden op 49%. De platen voor de ramen maken blijkbaar heftig verschil!
Aangepaste setup naast het bed en ben heel benieuwd.
Op dinsdag 24 maart 2026 18:25:16 schreef Truffel.:
Als toevoeging kan ik later een "paniek" knop toevoegen voor volledige reset met breed spectrum. Ik heb dit geprobeerd met een aanraak strip te maken, maar dat mislukt mij nog via de Pico en moet dat beter uitzoeken.
Misschien kun je hier eens naar kijken, je moet het wel even omzetten naar je eigen taaltje. 
Op dinsdag 24 maart 2026 20:02:11 schreef Truffel.:
15+ (Voeding voor alles, volgens interne print 12+ dus blijf daar op)
L+ (geen idee... ?) Aparte 12+ ? Weet iemand dit?
C-
W-
B-
R-
G-[bijlage]
Van 230 naar 12 > Led +
12 naar 5 > VSYS Pico
Ik heb een paar keer aan soortgelijke lampen geknutseld. L+ zou nog wel eens de plus voor alle leds kunnen zijn, maar waar die 15v dan weer voor is... Het beste is om het te meten.
Soms worden led lampen gevoed met een stroombron. Maar er zijn in dit geval aardig wat weerstanden aanwezig op de print, dus ik denk dat je inderdaad gewoon de juiste pin met een tor/fet naar de min kan pwm'en.
Even direct: gaat het wel helemaal goed met je? Dit en vorig topic zijn nogal bijzonder dramatisch, bijvoorbeeld met die tandartsrekening. Oversharing heet het geloof ik.
Ben je niet beter gebaat bij een heel éénvoudig aanpak:
- zo goed mogelijk ventileren (stevige afzuiging, raam op kier, liefst zonder herrie in de slaapkamer, subtiel ventilatorgeluid kan misschien juist wel goed werken.)
- flink wandelen/fietsen/zwemmen
- simpel (nacht)lampje in de hal eventueel wat afgeplakt
Prima als je wat bijregelt met een meting of lampje, maar het klinkt alsof je een soort huis van de toekomst moet bouwen voordat je goed kan slapen. Ironisch gezien zal al die regeltechniek je mogelijk wakker houden als je tijdens het slapen hoort dat de ventilatie toch te hoog is of een ledstrip onder je bed bedenkt dat hij stroboscoop wil spelen 
Truffel.
www.aelyra.nl Defined by human, refined by data.
Lol, ik ben niet zo bezig met psychologisch ingewikkeld gedoe.
Dankzij dat eerste topic is mijn leven drastisch verbeterd en heb er plezier in.
Dit soort dingen zijn gewoon leuk om mee te knutselen, moet toch een hobby hebben.
