Roland van Leusden
It's the rule that you live by and die for It's the one thing you can't deny Even though you don't know what the price is. It is justified.
Ze komen uit een boekje over metaaldetectors.
Heb het boekje hier liggen:
Speuren met de metaaldetector Auteur: A. Gatowski
ISBN: 90-5381-006-4 Elektuur 1991
De schakeling staat op pagina 172 ~ 176
Jouw "archief.zip" is compleet, er staat verder niets meer in het boekje.
[Bericht gewijzigd door Roland van Leusden op (16%)]
Daar zijn we weer.
Leuk dat je dat boekje hebt Roland! Als 'mijn' projectje op pag.172 maar 5 pagina's beslaat, dan staan er vast nog een paar flinke bouwsels in
. Ik heb naast de kopietjes ook nog het boekje tot m'n beschikking gehad. Ik heb de zoekspoel netjes afgeschermd met alu folie en verzilverd draad. Dat staat niet in de beschrijving. Dus die wijsheid zal ik elders in het boek gevonden hebben.
Maargoed, zoals ik eerder schreef werk de boel nu aardig. Alhoewel ik me toch afvraag of het wel goed is ivm de niet gekoppelde massa's. Ofwel, is het niet volgens schema koppelen van beiden niet een oplossing voor een probleem elders op de print?
Nu ik weer een stap verder ben (wat een gepruts om die variabele condensators ergens in te bouwen.)
Heb ik de niet echt werkende draaispoelmeter nog op de totdo list.
In de beschrijving staat dat men de instelpot zo moet afstellen dat bij de lage toon de wijzer laag staat (op nul?) en bij een uitschieter van de toonhoogte uit slaat.
Als ik inschakel dan gaat de wijzer naar 0.2 mA ongeveer en blijft daar. Als ik de weerstand verdraai gaat de wijzer niet lager dan dat. Of hoger tot volledige uitslag.
Als de toonhoogte veranderd gebeurd er helemaal niets met de wijzer.
Ik begrijp de werking ook niet helemaal. Als de toon hoger wordt gaat er toch niet meer stroom lopen?
Of juist wel? zelfde amplitude hogere freq = meer stroom?
Op 28 september 2013 21:57:53 schreef LetterHenk:
Ik begrijp de werking ook niet helemaal. Als de toon hoger wordt gaat er toch niet meer stroom lopen?
Of juist wel? zelfde amplitude hogere freq = meer stroom?
De koppeling van de toon naar de meter loopt via C6. En de impedantie van een condensator wordt kleiner als de frequentie hoger wordt.
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Andere frequentie is niet perse meer stroom. Het verschil signaal van de 7474 wordt gelijkgericht. De amplitude van de blokgolf blijft daarbij gelijk maar het gaat hier eerst door een condensator die een frequentie afhankelijke weerstand vormt dus de amplitude die de diodes zien verandert wel. (mogelijk is je diode niet lekker meer of verkeerd om gemonteerd, dan werkt hij als zener
Als beide kringen gelijk staan is het verschil 0 Hz, je hoort dan niks. Als de ene 1000Hz naast de ander staat is dat het verschil signaal wat uit de 7474 komt. Wij kunnen tot iets van 20 kHz horen maar dat neemt af met leeftijd. Mensen van 60/70 horen soms niet hoger meer dan 6 kHz.
Als er metaal bij de spoel komt dan verandert de zelfinductie daarvan en verloopt de zoek oscillator. Het verschil tussen beide wordt dus groter wat een hogere frequentie geeft (of lager) en dat hoor je door een verandering in toon.
Ik weet niet of het afschermen van je zoelspoel de oscillator niet te veel wegtrekt. Ik zou niet schemas van diverse ontwerpen mixen.
Aha, dus als ik het goed begrijp is C6 alleen met dat doel (frequentie afhankelijke weerstand) opgenomen in het circuit? Ik begrijp nu in ieder geval veel beter wat de werking is, dat is mooi 
Maaaar het metertje doet nog steeds niet wat het moet doen. Ik heb de diodes vervangen voor verse 1n4148's, goed gelet op de juiste richting. Geen verbetering. Is er nog iets te meten met de scoop op deze plek in het schema? of beter gevraagd, wat zou ik moeten zien daar?
Zou het kunnen zijn dat het een fout in het schema is, zoals ook de massa's dat lijken te zijn?
Fred, wat bedoel je precies met wegtrekken van de oscillator? ik gok overigens dat ik het sheelden van de spoel uit een theorie hoofdstuk heb gehaald als algemene wenk.
Roland van Leusden
It's the rule that you live by and die for It's the one thing you can't deny Even though you don't know what the price is. It is justified.
ik gok overigens dat ik het sheelden van de spoel uit een theorie hoofdstuk heb gehaald als algemene wenk.
Ik pak vanavond het boekje er wel even bij.
Ben benieuwd. Ik ga mp eens in de gaten houden, zou het wel leuk vinden een exemplaar op de kop te tikken.
Straks weer verder met het metertje. Ben met een frontpaneeltje bezig. Als de meter niet goed werkend aan de praat komt ga ik m er ook niet in zetten. Scheelt het weer een gat uitzagen. Alhoewel ik het leuker zou vinden het kompleet te krijgen. Ik zal een post doen in het show je project topic als alles af is.
Ik zag in het show your pojects topic dat hij af is, hoe heb je eea. opgelost?
En op de foto van de pick-up spoel in de frisbee lijkt er aluminium folie om de spoel te zijn gewikkeld, beïnvloed dat de gevoeligheid niet ?
Roland van Leusden
It's the rule that you live by and die for It's the one thing you can't deny Even though you don't know what the price is. It is justified.
Dat "shielden" van de spoel staat idd in het boekje, ik kijk wel even of ik dat deze week kan inscannen.
@shiptronic
De belangrijkste oplossing bestond uit het koppelen van de massa's op de print. De eerlijkheid gebied me te zeggen dat de draaispoelmeter nog steeds niet werkt volgens het boekje. Er komt ook geen nette blok uit de flipflop, misschien heeft het daar mee te maken. Heb ook nog geen andere 7474 geprobeerd. Zal vanavond eens een plaatje van de uitgang posten.
Wat betreft de spoel, ik heb denk ik nog wel genoeg draad om een 'kale' versie te wikkelen. Zal er eens mee experimenteren. De spoel reageert behoorlijk opgewonden op een conserven'blik' van alu. Wie weet is het folie wel een vette demper.
@Roland, dat zou wel leuk zijn! staat ook vast wat bij over het hoe & waarom.
Een elektrische afscherming dempt de spoel niet, maar je moet natuurlijk de afscherming wel ergens onderbreken.
In dit plaatje heeft de spoel maar één winding; jij hebt er meer.
De afscherming heeft onderaan een gaatje om de draden van de spoel naar buiten te brengen.
Maar bovenaan is de afscherming helemaal onderbroken. Als het bijv. buis zou zijn, mogen de einden van de buis elkaar daar niet raken.
Zou je de einden van de schermbuis toch doorverbinden, dan heb je een kortgesloten winding rond je spoel gemaakt en dan werkt de spoel niet meer.
Is het niet eenvoudiger om de onderbreking in de afscherming bij de aansluitdraden te maken? Dus onderin de tekennig.
Het midden van de afscherming is vooral op HF 'kouder', dus dan doen ze het liever zoals hier geschetst.
Maar in dit geval zal het waarschijnlijk minder uitmaken.
Dit is wat ik meet op pin 5 van de 7474. Als ik het datasheet lees dan begrijp ik dat er alleen een blok uit moet komen. Maar als dat zo is begrijp ik de diodes in het schema niet helemaal.
Ik heb toch het idee dat er iets mis is met dit signaal waardoor de meter het niet goed doet.
[Bericht gewijzigd door LetterHenk op (12%)]
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Ik meet op een willekeurig bereikbaar massapunt en met de probe op pin 5. Op deze manier krijg ik op de andere ic's 'schoon' beeld.
Hoe kom ik er nu achter wat er fout gaat? Heb al andere massapunten geprobeerd maar krijg steeds hetzelfde beeld op deze pin.
Is het juist niet het probleem dat je massa's aan elkaar geknoopt hebt?
niet alleen de print , maar ook het schema (al is het niet erg duidelijk getekend) laat 2 massa's zien.Het lijkt me dat ze dat bewust gedaan hebben, ander hadden ze het ook wel met 1 9V blokje af gekund.
In het schema lijkt het erop dat 1 9V bron alleen word gebruikt om 5V voor de IC's te creëren, laten we zeggen dat ze aan analoge en digitale ground bewust gescheiden hebben?
Tja, daar zeg je wat. Waarschijnlijk heb je gelijk, het klinkt eigenlijk ook best logisch.
Het punt is dat als ik ze gescheiden laat er geen geluid uit komt.
Nu toch eindelijk die flipflop maar eens vervangen. Kan een IC 'half' werken? en 'half' kapot zijn?
Wat die massa's betreft, die moeten gewoon aan elkaar. Kijk maar eens naar het schema (in de startpost). Als de massa's gescheiden zijn, dan krijgen de IC's domweg geen voeding en zal er niks werken.
Ik vind het heel vreemd dat zowel in het schema als in de printlayout de beide massa's los van elkaar zijn getekend.
Dat is niet helemaal waar. In de originele situatie staan er netjes blokken op de 4011'en en komt er ook wat uit de flipflop. De ic's doen het dus wel. Het gaat dan mis bij de overgang naar het analoge deel, anders gezegd, vanaf pin 5 van de flipflop.
Het schema blijkt mij ook verbazen.
Maar waarom 2x een 9V blokje, en de beide voedingen ook met een dubbelpolige schakelaar geschakeld?
als ik de massa's bij elkaar zou knopen zou dat direckt bij de 9v blokjes zijn , zeg maar ster massa, en vanaf daar met 2x 2aderig naar de print.
hellaas het ik het artikel niet wat bij de print hoord, staat daar verder niet over vermeld ?
er moet een reden zijn dat deze voeding zo is opgebouwd.
Op 23 oktober 2013 10:52:06 schreef LetterHenk:
In de originele situatie staan er netjes blokken op de 4011'en en komt er ook wat uit de flipflop.
Je hebt gelijk. De 4011'en krijgen hun voeding direct uit de 5V die uit de bovenste batterij komt. Maar de 7474 krijgt de plus en de GND uit verschillende batterijen.
De twee batterijen zijn waarschijnlijk nodig om te voorkomen dat "rommel" uit het ene deel van de schakeling in het andere deel terchtkomt.
Maar dan nog moeten de massa's aan elkaar zitten om het te laten werken.
Wat dat scoopbeeld betreft, ik denk dat de herhalingsfrequentie onregelmatig is, en dat je daardoor een triggerprobleem hebt. Het lijken twee verschillende sweeps die over elkaar komen te liggen.
Boven in dit draadje staat een link naar het artikel. Archief.zip
Er staat niets in over deze 'constructie' of een andere reden voor de scheiding op de print.
Met een splinternieuwe 7474 erin veranderd er niets aan bovenstaand. Jammer dat de meter niet werkend te krijgen lijkt.
Tenzij iemand nog een geniale ingeving heeft houd ik hier het voorlopig maar bij.
Als ik tijd en zin heb ga ik wel eens testen met een andere spoel ivm de gevoeligheid.
Allen bedankt voor de input, het was leerzaam. Op naar het volgende project!