Hallo leden,
Ik heb eerder vermeld dat er op 3- en 9 uur de hulpwikkelingen te zien is.
Onder de gele lijn zit toch ECHT dikker draad zoals op de hoofdwikkeling.
Eerder de pomp in het geheel naar de pompwerkplaats gebracht waar ik al jaren kom.
Uitgelegd dat de pomp periodiek onderhoud nodig heeft.
De werkplaats is overgenomen door een ander persoon.
Ikzelf ben een W.T.B. ingenieur werkzaam in de (petro) chemie waar elke pomp na 2000 draai uren onderhoud krijgt.
Dit komt, in mijn geval overeen met periodiek onderhoud, elke 2 jaar.
Wat er is misgegaan is dat hij een extra 16 uF condensator heeft geplaatst.
Kan ik nog wel begrijpen daar op het typeplaatje 31,5 uF 250 V staat, maar ook 115 V!!!
Pomp teruggekregen, weer aangesloten en vastgelast (tegen diefstal)
Na nog geen 5 minuten draaide de pomp niet meer en was veel warmer dan normaal.
Wederom die pompmonteur laten komen en die concludeerde dat de motor was verbrand.
Verbrand gedeelte op het weggeknipte gedeelte, +/- maar 2 cm en een chemische brandlucht.
Heeft alleen de stator meegenomen daar de voet was vastgelast op z'n frame. (ja dat kan bij een DAB KPS 30/16M pomp model)
Hij heeft de stator naar een electromotor specialist (zijn woorden) gebracht om te herwikkelen.
Pompmonteur terug met de stator en nu met 1 condensator van 16 uF.
Tijdens het testen nog geen 0,8 bar, motor draaide te langzaam etc. . .
Ik naar de motorspecialist en gevraagd wat er was misgegaan, of hij de originele wikkelingen had geteld, juiste dikte koperdraad had gebruikt etc.
Gaf to dat hij de originele wikkelingen dus NIET had geteld!!!
Motorspecialist vroeg mij of ik twijfelde aan zijn vakmanschap en ik zij "JA".
Specialist beledigd en wil niks meer doen.
En NEE die man heeft geen bedrijf / werkplaats, zelfs geen wikkelmachine, werkt in zijn woonkamer.
Hulp gevraagd aan herstelbedrijven in Nederland en Belgie, geen respons.
Verder gezocht op Internet, formule gevonden berekenen aantal wikkelingen, en daar begonnen mijn vragen.
Hoe verder ik zoek hoe meer vragen ik heb.
De wikkelingen heb IKZELF doorgeknipt om te weten te komen het aantal wikkelingen.
De nu bestaande hoofdwikkeling heeft +/-240 wikkelingen (16 sleuven, 8 bundels van varierend tussen 29 en 31 wikkelingen)
Ikzelf kom uit op 365 wikkelingen, ik ga de hulpwikkelingen niet eens meer tellen.
Volgens de formule omtrend toerental is mijn conclusie dat de motor 4-polig is gewikkeld. De motor moet onbelast 3400 RPM draaien en dus 2-polig hoort te zijn.
Ik ga nu zelf, als ik genoeg antwoorden heb naar een andere motorwikkelaar en nu met duidelijke motorgegevens en instructies.
Pamwikkeling, jammer om te lezen dat je twijfelt aan mijn verhaal.
Ik kan een boek schrijven wat mijn negatieve ervaringen zijn met Cubaanse tegelzetters, loodgieters, metselaars, lassers, automonteurs, koks, douanepersoneel enz.
Het politieke systeem hier heeft er voor gezorgd dat het er niet toe doet of je hard werkt, werkt met passie, kwaliteit leverd enz. je krijgt altijd hetzelfde salaris. maar daar is dit forum niet voor.
Maartenbakker, ik heb destijds de pomp in TampaBay, Florida gekocht bij Wallmart, ik had vislijn, haken en kunstaas nodig.
Bij Wallmart verkopen ze bijna alles, van luiers tot zwaar kaliber vuurwapens.
Vriendelijke Groeten
Kijk, dat laatste kan nuttig zijn. Wellicht is er een Amerikaan die zo'n ding al eens heeft herwikkeld, of in ieder geval de nuttige data kan voorzien. Probeer het dus ook eens op een amerikaans forum.
Overigens, wees heel voorzichtig in het vertrouwen van die google AI/geautomatiseerde antwoorden.
[Bericht gewijzigd door Ledlover op (20%)]
Ik ga die klotemotor opnieuw laten wikkelen, neem het risico en hb geen andere keus.
Ik moet wegens visumverplichting eens per jaar Cuba uit voor minstens 24 uur.
Ik ga in begin november weer naar Toronto Canada en koop daar een pomp.
Dank allen voor uw tijd en moeite.
Moderator, sluit dit gebed zonder end aub.
maartenbakker
Golden Member
www.elba-elektro.nl | "The mind is a funny thing. Sometimes it needs a good whack on the side of the head to jar things loose."
Gebed zonder end? Dat valt wel mee toch. Okay, door de wikkelingen weg te snijden heb je een mogelijke test op 230V onmogelijk gemaakt maar omdat hij misschien toch al opnieuw gewikkeld moest worden valt dat ook nog wel mee. In elk geval succes, ik hoop dat de nieuwe herwikkelaar zijn werk beter doet en een nieuwe pomp is altijd een goed plan, dan heb je deze op reserve als het herwikkelen goed lukt.
[Bericht gewijzigd door maartenbakker op (14%)]
Dank Maartenbakker,
Het valt mij alleen tegen met alle kennis elektrotechniek op dit forum hier dat niemand antwoordt, ondanks alle door mij verstrekte motorgegevens; kijk Leek elektra, de motor moet X aantal wikkelingen hebben op de hoofdspoel en Y aantal op de startwikkeling, gebruik dit dikte koperdraad en wikkel dat ding 2-polig.
Zelf heb ik als "senior piping engineer", technishe- en praktische vragen, sterkeberekeningen beantwoord aan collega's, opdrachtgevers etc. omtrend het ontwerpen van proces-leidingen olieraffinaderijen, booreilanden en zelfs bierbrouwerij Heineken te Zoeterwoude.
Testen op 230V is geen optie daar de motor altijd perfect draaide op 110V, ik heb ook 220V hier thuis in Havana, mijn vier airco's, de re-circulatie zwembadpomp draaien op dat voltage.
Het gekloot hier is dat er maar waterdruk op de waterleing staat vanaf 06:00 uur tot 12:00 uur en weer vanaf 18:00 uur tot 23:00 uur.
Komt ook voor dat er DAGEN geen waterdruk is.
Ik heb dan ook een eigen reinwaterkelder van 3000 liter.
Met die hydrofoorpomp heb ik altijd waterdruk mits er geen stroomuitval is.
Tevens werkt m'n badgeiser niet met de druk op de normale waterleiding.
Reinwaterkelder gebouwd om tijdens de jaarlijkse orkaan voor een week water te hebben.
Ik heb ook een dieselaggregaat.
Door meerdere oorkaanervaringen leert men, eten, sigaretten, diesel en vooral bier en rum inslaan.
De laatste serieuse oorkaan hier in Havana was in "Irma" toen zijn AL mijn kippen weggewaaid, letterlijk "geen kip meer over".
Ik ga geen energie meer steken in zoeken op internet, ik heb zat andere dingen te doen.
Groeten en dank voor je hulp.
Op woensdag 5 juni 2024 14:55:04 schreef Leek elektra:
Dank Maartenbakker,Het valt mij alleen tegen met alle kennis elektrotechniek op dit forum hier dat niemand antwoordt, ondanks alle door mij verstrekte motorgegevens; kijk Leek elektra, de motor moet X aantal wikkelingen hebben op de hoofdspoel en Y aantal op de startwikkeling, gebruik dit dikte koperdraad en wikkel dat ding 2-polig.
Misschien omdat het vraagstuk helemáál niet zo simpel is als je het presenteert?
De formule invullen kan quasi iedereen. Maar lang niet iedereen weet of de formule die een of ander vaag algoritme heeft gevonden, wel klopt. En wie hier heeft de theorieboeken over elektromotoren in de kast staan, om dat even na te zoeken? Tjsa... Ik ben er ooit eentje in de kringloop tegengekomen, dat boek had nu kunnen helpen maar toen niet gekocht.
En omdat we hier - bij mijn weten - maar één professioneel motorenwikkelaar (pamwikkeling) hebben?
Het is niet dat de wil er niet is, iedereen wil helpen want anders zit je hier niet. Maar je vraagt iets ontzettend specifieks waar de gemiddelde electronicus helemaal geen ervaring mee heeft, en met een werkwijze waar we hier in het Westen eveneens totaal geen ervaring mee hebben.
Je kan hier van alles vragen (en antwoorden krijgen) over electronica en installatietechniek, maar motoren wikkelen is een vaardigheid die je hier weinig tegenkomt. Ik heb toevallig dit jaar mijn eerste motor herwikkeld, maar ook alleen maar door windingen tellen...
Er zijn landen waar motoren wikkelen nog een dagelijkse bezigheid is. Bijvoorbeeld india. Je maakt op een indiaas forum meer kans op een bruikbaar kant en klaarrecept, dan op een forum waar mensen actief zijn, die gewoon een nieuwe motor van de plank kopen.
Of een amerikaans forum, om te vragen naar foto's van de originele windingen van je motor, zodat het écht duidelijk is hoe alles oorspronkelijk zat, aangezien je die motor in de VS hebt gekocht.
Of is er nog een fabrikant op het typeplaatje te vinden? Met wat geluk is die bereidwillig om de nodige informatie te verstrekken.
Ten slotte helpt het om een goede startpost te maken. Ik denk dat als je het verhaal niet als screenshotjes had geplaatst, maar de tekst had gekopieerd, dat minder mensen over het hoofd hadden gezien dat het hier over een land gaat waar je niet effe een motor van de plank kan kopen en dus ook niet meerdere keren 'waarom wil je in godsnaam een basic motortje herwikkelen' te horen krijgt.
Ik las er de eerste keer ook overheen.
Het lijkt me niet reeel om, met alleen breedte, straal en vermogen gegeven, een concreet antwoord te verwachten over het benodigde aantal windingen. Pamwikkeling heeft daar al opmerkingen over gemaakt.
Ik zou in geen geval de gebruikte formule vertrouwen. Wie laat er nu in zo'n formule voor praktisch gebruik een π in de teller en een π in de noemer staan die gewoon tegen elkaar kunnen worden weggestreept? Waar komt die formule eigenlijk vandaan?
hallo leden forum,
mijn probleem is op opgelost.
Ik heb ook gemailt naar een ex-colega (een echte engineer elektra) waarmee ik heb mee gewerkt in Abu-Dhabi.
mijn probleem uitgelegd en hij heeft al mijn vragen beantwoord.
Ik heb zijn wikkelschema, info gebruikt bij een andere wikkelaar hier in Havana en de pomp werkt weer perfect.
Zijn wedervraag aan mij was, of in Nederland uberhaupt mensen zijn met verstand van zaken. Volgens hem kan elke student elektra mijn vragen beantwoorden.
Ik ga hem hopelijk weer zien op onze volgende vistrip, wij zijn beide BiG-GAME vissers. (tonijn, marlin, tandbaars, haaien etc.)
Dank leden voor uw hulp.
Ah, *opeens* is binnen vier dagen opgelost door een "echte" engineer die het ook nog allemaal geweldig simpel en eenvoudig blijkt te vinden.
Hoe dat dat is opgelost blijft verder een raadsel 
En wat was, ter lering voor ons allen, de correcte manier van wikkelen en het juiste aantal windingen?
Op zondag 9 juni 2024 06:57:24 schreef Leek elektra:
Zijn wedervraag aan mij was, of in Nederland uberhaupt mensen zijn met verstand van zaken. Volgens hem kan elke student elektra mijn vragen beantwoorden.
Omdat - en dat heb ik al eerder gezegd - motoren wikkelen hier alleen in uitzonderlijke gevallen gebeurt, is er hier weinig kennis van wikkelen. Studenten leren ook zeker niet te wikkelen. Misschien doe je een paar keer een magneetveld of fluxberekening maar dat is het ook wel. In nederland is het uurloon véél te hoog om wikkelen rendabel te maken voor motoren die gangbaar zijn.
De kennis over motoren wikkelen bevindt zich in de wikkelbedrijven, en wordt van werknemer op werknemer doorgegeven.
Daarentegen kan je hier wel universitair studenten vragen om printplaat via's en banen te modelleren op UHF en om radarsystemen te ontwerpen. Het ene land is het andere niet. Niet ieder land heeft dezelfde kennis te bieden. Dat zou zeker jij moeten beseffen.
We kunnen hier methodes bieden om vele duizenden tonnen tomaten te produceren op een gering stukje land. Maar kom hier niet vragen om de methode om de lékkerste tomaten te telen 
[Bericht gewijzigd door Ledlover op (15%)]
Op zondag 9 juni 2024 09:53:01 schreef Ledlover:
Omdat - en dat heb ik al eerder gezegd - motoren wikkelen hier alleen in uitzonderlijke gevallen gebeurt,......Maar kom hier niet vragen om de methode om de lékkerste tomaten te telen
Er worden hier heel veel motoren herwikkelt. Alleen zitten wikkelaars niet te wachten op doe het zelvers met vragen die gratis beantwoord moeten worden, zeker niet met de beperkte informatie. Dat heb ik hier al eerder in het topic aangegeven. De kennis is er echt wel. Neem een pamwikkeling met jaren ervaring. Zijn kennis hier in twijfel trekken, zoals TS doet, is ronduit dom en onnozel.
Ik neem dan ook aan dat e.e.a. nu is opgelost met deels wat kennis en veel geluk. Ik twijfel erg aan de kennis iemand die deze klus eenvoudig durft te noemen. De opmerking dat elke student elektra de vragen had kunnen beantwoorden getuigd eerder van domheid dan van kennis van zaken.
Ten slotte: de lekkerste tomaten komen wel degelijk uit Nederland maar deze worden hier niet verkocht omdat de Nederlandse (en ook de Duitse) opkopers er geen geld aan uit willen geven op de veiling. Dus onze topkwaliteit tomaten gaan naar Engeland, Griekenland enz, daar waar men wel wil betalen voor goed eten.
Hoeben
Golden Member
https://www.hoeben.com https://www.overstockdevices.com https://www.asensor.eu https://www.circuitsonline.net/forum/user/4355#aanbod Voor alle verkoop: een tegenbod is altijd welkom!
Op zondag 9 juni 2024 10:44:56 schreef GJ_:
[...]Er worden hier heel veel motoren herwikkelt. Alleen zitten wikkelaars niet te wachten op doe het zelvers met vragen die gratis beantwoord moeten worden, zeker niet met de beperkte informatie. Dat heb ik hier al eerder in het topic aangegeven. De kennis is er echt wel. Neem een pamwikkeling met jaren ervaring. Zijn kennis hier in twijfel trekken, zoals TS doet, is ronduit dom en onnozel.Ik neem dan ook aan dat e.e.a. nu is opgelost met deels wat kennis en veel geluk. Ik twijfel erg aan de kennis iemand die deze klus eenvoudig durft te noemen. De opmerking dat elke student elektra de vragen had kunnen beantwoorden getuigd eerder van domheid dan van kennis van zaken.
Ten slotte: de lekkerste tomaten komen wel degelijk uit Nederland maar worden hier niet verkocht omdat de Nederlandse (en ook de Duitse) opkopers er geen geld aan uit willen geven op de veiling. Dus onze topkwaliteit tomaten gaan naar Engeland, Griekenland enz, daar waar men wel wil betalen voor goed eten.
Er zijn ook hier genoeg wikkelbedrijven die reviseren. Maar blijkbaar zitten die niet op CO. Verder is er genoeg literatuur te vinden, oudere literatuur weliswaar, maar die motoren zijn nog hetzelfde.
Wat onze tomaten betreft: veel tomaten gaan naar Duitsland. Waar in onze winkels veel uit Spanje en Afrika ligt - waar men meer giffen mag gebruiken.
In Italië liggen Italiaanse groeten en fruit. Daar zijn ze ook trots op. Zo hoort dat ook. En zo zou het hier ook moeten zijn. Maar ja, Europese subsidies op transport van groeten, fruit en vlees...
Nouja, met uitzonderlijk bedoel ik de motoren die in aanschafprijs richting de prijs van een kleine (of grote) gebruikte auto gaan, en die met een heftruck verplaatst moeten worden.
Niet met het grut dat een mens nog wel kan vertillen of wat je in privé gebruik nog tegenkomt. Gebeurt ongetwijfeld wel eens, maar toen ik bij de Vier binnenliep voor wat strookjes isolatiepapier, was het gros van de werkplekken bezet met spul wat je volgens de arbo-wetgeving niet in je eentje mag tillen 
MGP
LDmicro user.
Op zondag 9 juni 2024 06:57:24 schreef Leek elektra:
...
Ik heb zijn wikkelschema, info gebruikt bij een andere wikkelaar hier in Havana en de pomp werkt weer perfect.
...
Ik heb dit topic uit nieuwsgierigheid gevolgd en eerlijk gezegd ik geloof daar ik niks van.
Het lijkt mij eerder een antwoord uit frustratie omdat niemand je kan/wilt helpen, btw. ook ik weet het antwoord niet.
fred101
Golden Member
www.pa4tim.nl, www.schneiderelectronicsrepair.nl, Reparatie van meet- en calibratie apparatuur en maritieme en industriele PCBs
Ik heb in het verleden een keer of 5 een motor opnieuw laten wikkelen. Dat was duurder dan een nieuwe motor maar voor die motoren de enige optie. Dat is 1x fout gegaan maar dat kwam omdat ze hem vergeten waren hem ip65 te maken.
De bedrijven zijn er maar een motor herwikkelen is niet het zelfde als een motor ontwerpen wat de tweede keer bij de TS moest gebeuren. En dat is een vak op zich zelf. Knap dat jou collega dat met jouw beperkte info zo even uit zijn mouw schudt en het wikkelbedrijf dat ook zo wil toepassen.
Dit is een electronica forum, ik denk dat 99% nog nooit een motor heeft gewikkeld en 99,9% nooit een motor heeft ontworpen. Volgens mij is een motor ontwerpen ook niet iets wat een gewone EE heeft geleerd. Ik heb heel wat boeken verslonden op HBO en universitair nivo waar helemaal niets over motoren in staat. Wel over besturing van motoren. Die dingen repareer ik maar het bedrijf waar ik die voor repareer zoeken eerst uit of het de motor of de besturing is. Dat kan ik niet en hoeft niet want ik werk nooit op locatie aan (maritieme)electro-motoren
Vraag die collega eens of hij een ontvanger kan ontwerpen ? Er zijn diverse mensen hier die daar hun hand niet voor omdraaien. Ik heb er ook een paar ontworpen. Dat is voor mij eenvoudiger dan een motor wikkelen, laat staan ontwerpen.
Dat bedrijven niet reageren op zo'n mailtje snap ik ook wel. Ik krijg ook regelmatig mail van mensen die alleen "even" iets "simpels" zelf willen repareren ipv mij te betalen om het voor ze te doen. Of ik dan even wil vertellen hoe. Als je ze toch antwoord geeft kun je wachten op een hele rits vervolg mailtjes omdat het toch niet zo simpel was, en/of ze geen idee hebben hoe hun 5 euro DMM werkt, laat staan andere benodigde apparatuur hebben. Meestal stuur ik ze direct door om hier op het forum advies te vragen.
Op zondag 9 juni 2024 06:57:24 schreef Leek elektra:
hallo leden forum,mijn probleem is op opgelost.
Ik heb ook gemailt naar een ex-colega (een echte engineer elektra) waarmee ik heb mee gewerkt in Abu-Dhabi.
mijn probleem uitgelegd en hij heeft al mijn vragen beantwoord.
Ik heb zijn wikkelschema, info gebruikt bij een andere wikkelaar hier in Havana en de pomp werkt weer perfect.
Zijn wedervraag aan mij was, of in Nederland uberhaupt mensen zijn met verstand van zaken. Volgens hem kan elke student elektra mijn vragen beantwoorden.
Ik ga hem hopelijk weer zien op onze volgende vistrip, wij zijn beide BiG-GAME vissers. (tonijn, marlin, tandbaars, haaien etc.)Dank leden voor uw hulp.
Ik lag hier even plat op mijn buik van het lachen. Vroeger stond er bij Pamwikkeling aan de oprit een draaiende motor op een sokkel. Is weg als ik mij niet vergis, rij daar wel eens voorbij. Spijtig want zou mij steevast een glimlach opgeleverd hebben als geheugensteuntje aan die post hier.
Op zondag 9 juni 2024 13:24:14 schreef Sine:
Dat is al heel lang weg, de drukkerij heeft daar flink uitgebreid.
Ik loop weer achter. Da’s wel spijtig, dan moet ik op zoek naar een andere geheugensteun 
Niet dat dat dit een probleem is, dat soort “lekenlogica” krijg ik regelmatig, vorige week nog bij het vervangen van een inductieplaat. Heb het wel altijd boeiend gevonden hoe een leek verbanden legt tussen probleem en oorzaak. Zit steeds een bepaalde logica achter.
Ging zo.
Klant: (Belt, paniek) De nieuwe plaat die je eergisteren hebt geïnstalleerd hebt werkt niet, je moet onmiddellijk komen, kinderen hebben geen eten…..
Ik: Wat is er fout? Werkt er geen enkele pit? Da’s wel vreemd. Lichten de cijfers op?
Klant: Niks werkt. Cijfers lichten op. Maar knipperen en vallen dan uit. Wordt niet warm.
Ik: (Heel beleefd) Zou het misschien kunnen dat je de pot op de verkeerde pit hebt geplaatst? De volgorde van de toetsen is niet hetzelfde als de oude.
Klant: Je hoeft echt niet zo denigrerend te doen. Het is niet omdat ik een buitenlandse en vrouw ben dat ik idioot ben. Ik had elektriciteit als vak op school, en weet echt wel waarover ik spreek. Het probleem is dat je de plaat onvoldoende stroom hebt gegeven. Waarom heb je dat gedaan? Kan je dat veranderen aub, wil ik niet.
Ik: Ok, ben er in een uur of twee, maar kan je misschien nog één keer testen.
Wacht….
Klant: Werkt nu, stroom komt nu wel goed door.