Het was trouwens mijn broer die destijds als enige in huis voelde dat er spanning op het bad stond; de 3 anderen in ons gezin konden het niet voelen. Maar checken met de spanningzoeker gaf doorslag.

(ik weet het, een spanningszoeker is een 'no-no', en hij heeft mij ook al een paar keer flink de mist in geleid. Een duspol is het correcte apparaat om te gebruiken.)

En nog even uit benieuwdheid, hoe kom je/de elektricien er dan achter wat de reden is dat er spanning op iets staat, zoals in uw geval het bad destijds? Hoe test men wat de oorzaak is?

Op zaterdag 6 juli 2024 14:09:58 schreef nonius:
Fun fact: dit is toegestaan!

Harry, heel mijn leven heb ik gedacht dat de draadkleuren vast voorgeschreven waren. Tot me door een scope-10 inspecteur werd verteld dat dat al lang niet meer zo is, je mag gebruiken wat je wilt of toevallig hebt liggen. Mijn nekharen gingen direct overeind staan! Enige uitzondering: geel/groene draad mag ALLEEN voor aarde gebruikt worden, niet voor fase of nul. Omgekeerd, een blauwe of bruine draad mag je wel voor aarde gebruiken.... Ongelooflijk maar waar. Heb klemblokjes gezien waar een geel/groene draad doodleuk doorverbonden zat met een zwarte schakeldraad of bruine fasedraad. Als ik zulke dingen zie word ik direct 3-dubbel voorzichtig en controleer alles meermalen op spanningsloosheid.... Nodeloos te zeggen dat ik me in mijn eigen huis strikt houd aan de correcte kleurcodering.

Hoeveel beunhazen ervan op de hoogte zijn dat je geel/groen alleen voor aarde mag gebruiken? Geen idee, maar ik wil ze de kost niet geven. "ik heb alleen nog maar een stukje geel/groene draad, de klus moet af want over 10 minuten begint het voetbal... huppekee!"

Bij mijn geval, omdat er meerdere aan 1 installatie werkten, resulteerde dat dus bijna in doden.

Op zaterdag 6 juli 2024 14:27:53 schreef Vraagjessss:
[...]

En nog even uit benieuwdheid, hoe kom je/de elektricien er dan achter wat de reden is dat er spanning op iets staat, zoals in uw geval het bad destijds? Hoe test men wat de oorzaak is?

De persoon die de testen doet heeft daar speciale meetapparatuur voor. Een schroevendraaier met een neonlampje of te wel een spanningszoeker hoort daar zoals al gezegd niet bij. Dat wil niet zeggen dat een spanningszoeker niet goed meet. Een oude spanningszoeker doet het doorgaans uitstekend. Je moet alleen wel heel goed weten hoe e.e.a. werkt om je meting juiste te kunnen interpreteren. De andere reden dat de spanningszoeker niet meer gebruikt mag worden is dat de mogelijkheid op het onveilig gebruiken van het apparaat ook zeer aanwezig is.

De wel toegestane meetapparaten zijn doorgaans een isolatie tester (ook wel megger genoemd, maar megger is een merknaam) En een tweepolig meetapparaat ook wel duspole genoemd (Maar ook duspole is een merknaam)

Met de isolatie meting meet je of een stroomvoerende draad (meestal een fase draad) voldoende isolatie heeft t.o.v. de andere geleiders zoals de nul en de aarde draad. Er mag dus nooit een verbinding tussen de drie (groen/geel en bruin en blauw) draden zijn. Een harde verbinding eigenlijk het minst gevaarlijke omdat dan meteen de stop (of automaat) alles uitschakelt. Een slechte verbinding is eigenlijk gevaarlijker. Er gaat dan een foutstroom buitenom het normaal gesloten circuit lopen. Deze stroom kan er dan voor zorgen dat een bad , kraan, wasmachine o.i.d. onder spanning komt te staan. Als deze stroom meer zou worden dan 30mA schakelt normaal gesproken de aardlek schakelaar alles uit. Is de stroom kleiner dan schakelt de aardlek niet en kan er dus van alles onder spanning komen te staan.

Die 30mA is een waarde waarbij men proefondervindelijk!!!??? heeft ontdekt dat het hart er mee stopt door spierverkramping en iemand dus sterft. Maar 20mA is ook al heel vervelend en levert serieuze schade aan lichaamsweefsels op. En bij 20mA schakelt de aardlek veiligheid nog niet.

Dat is reden dat men overal zo serieus reageert als iemand een vraag stelt over prikkende kranen enzo. Als er serieus gemeten is met de juiste apparatuur en alles is veilig bevonden kun je er echt vanuit gaan dat alles veilig is.

Waarom zie je dan wel lichtflitsen? En voel je prikken in open wondjes?

Als je je tong tegen een 9 volt batterij houd kun je proeven dat er spanning staat op de polen. Ikzelf heb dat als kind geprobeerd en vond de sensatie zo vervelend en vies dat ik het nooit meer geprobeerd heb. Het is echter volstrekt ongevaarlijk. 9 volt is een erg lage spanning die een zeer vervelende sensatie geeft op de zeer gevoelige smaak receptoren in de tong. Er is geen sprake van dat het een gevaarlijke situatie in het hart kan veroorzaken.

Een ander leuk iets is als je per ongeluk met een stel met amalgaam gevulde kiezen kauwt op een stukje zilverpapier dat aan reep chocolade is blijven plakken. Ook dat is een vreselijk vies en vervelend gevoel. De oorzaak is ook hier weer elektrisch. Door de electrochemische wisselwerking tussen de twee verschillende metalen en speeksel ontstaan hele lage spanningkjes die vrijwel direct in de pijn en smaakzenuwen terecht komen. Een zeer onprettige gewaarwording.

De lichtflitsen kunnen misschien ook op zo'n soort manier ontstaan. Je kunt de gezichts-zenuwen door elektrostimulatie ook prikkelen. Je neemt de spanninkjes en stroompjes dan waar als lichtflitsen. Ik vind dit overigens wel een heel enge manier om te testen of ergens spanning op staat. Het prikkelen van zenuwen kan met zeer lage spaningen omdat de zenuwen gewoon heel gevoelig zijn. Alessandro Volta kon ook een kikkerpoot laten bewegen met een primitieve batterij die echt niet verder kwam dan een paar volt.

De waarneming van een elektrische spanning op de kraan of bad met een zeer gevoelig lichaamsdeel als een open wondje of het oog klopt dus waarschijnlijk gewoon. Die spanning kan overigens ook gewoon ook best hoog zijn maar heeft dan dermate lage energie inhoud dat het alleen waarneembaar is met een open wondje.

Waar komt die energie dan vandaan? Dat kunnen statische ladingen zijn opgbouwd in het eigen lichaam. Door bijvoorbeeld met wollen sloffen door het huis te schuifelen. Een zwetend familielid die ook op wollen sokken loopt bouwt door het zweten geen lading op en voelt dus niets. Zweet is een goede geleider en alle lading die probeert op te laden wordt door het zweet meteen naar aarde afgevoerd. Terwijl iemand met een droge huid de lading pas naar aarde afvoert als er een kraan, wasmachine of bad wordt vast gepakt.

Op zaterdag 6 juli 2024 14:09:58 schreef nonius:
Fun fact: dit is toegestaan!

Harry, heel mijn leven heb ik gedacht dat de draadkleuren vast voorgeschreven waren. Tot me door een scope-10 inspecteur werd verteld dat dat al lang niet meer zo is, je mag gebruiken wat je wilt of toevallig hebt liggen. Mijn nekharen gingen direct overeind staan! Enige uitzondering: geel/groene draad mag ALLEEN voor aarde gebruikt worden, niet voor fase of nul. Omgekeerd, een blauwe of bruine draad mag je wel voor aarde gebruiken.... Ongelooflijk maar waar. "

Gelukkig is dit niet waar. Aarde is in dit geval een beschermingsleiding en in NEN 1010 2015 eist bepaling 514.3.1.2 dat beschermingsleidingen moeten worden aangeduid met de kleurencombinatie groen-geel.

Je mag dus geen andere kleur gebruiken als beschermingsleiding oftewel voor aarde.

Eveneens worden en er nog steeds eisen gesteld aan kleuren van aders. Het is situatieafhankelijk omdat NEN 1010 onderscheid maakt tussen draden in buis of aders uit een kabel.

Bijvoorbeeld:

NEN 1010: "De kleuren van schakeldraden en schakeladers moeten over de gehele lengte als volgt zijn:
a) schakeldraden: zwart of grijs;
b) schakeladers: zwart, bruin of grijs."

En 514.3.7 zegt bijvoorbeeld:
Voor bepaalde toepassingen mag, op voorwaarde dat geen verwarring mogelijk is en bij afwezigheid van een nulleiding, een blauwe ader worden toegepast als faseleiding of voor een andere functie, behalve als beschermingsleiding

Zelfs de blauwe aders zoals je ziet, mag alleen worden toegepast met een andere functie als de er geen nulleiding aanwezig is en NIET als beschermingsleiding.

De monteur moet dus wel degelijk van tevoren nadenken wat hij in de serviceauto gooit.

terug ontopic...

Gelukkig is dit niet waar. Aarde is in dit geval een beschermingsleiding en in NEN 1010 2015 eist bepaling 514.3.1.2 dat beschermingsleidingen moeten worden aangeduid met de kleurencombinatie groen-geel.

Dank voor de correctie, KHJM. Ik ben geen expert en herhaalde wat mij is verteld door iemand in wiens kennis en ervaring ik vertrouwen had (Scope-10 keurder).

Uw antwoord met NEN1010-referenties stelt mij weer wat gerust op dit vlak.

Op zaterdag 6 juli 2024 16:23:55 schreef Ex-fietser:
[...]

De persoon die de testen doet heeft daar speciale meetapparatuur voor. Een schroevendraaier met een neonlampje of te wel een spanningszoeker hoort daar zoals al gezegd niet bij. Dat wil niet zeggen dat een spanningszoeker niet goed meet. Een oude spanningszoeker doet het doorgaans uitstekend. Je moet alleen wel heel goed weten hoe e.e.a. werkt om je meting juiste te kunnen interpreteren. De andere reden dat de spanningszoeker niet meer gebruikt mag worden is dat de mogelijkheid op het onveilig gebruiken van het apparaat ook zeer aanwezig is.

De wel toegestane meetapparaten zijn doorgaans een isolatie tester (ook wel megger genoemd, maar megger is een merknaam) En een tweepolig meetapparaat ook wel duspole genoemd (Maar ook duspole is een merknaam)

Met de isolatie meting meet je of een stroomvoerende draad (meestal een fase draad) voldoende isolatie heeft t.o.v. de andere geleiders zoals de nul en de aarde draad. Er mag dus nooit een verbinding tussen de drie (groen/geel en bruin en blauw) draden zijn. Een harde verbinding eigenlijk het minst gevaarlijke omdat dan meteen de stop (of automaat) alles uitschakelt. Een slechte verbinding is eigenlijk gevaarlijker. Er gaat dan een foutstroom buitenom het normaal gesloten circuit lopen. Deze stroom kan er dan voor zorgen dat een bad , kraan, wasmachine o.i.d. onder spanning komt te staan. Als deze stroom meer zou worden dan 30mA schakelt normaal gesproken de aardlek schakelaar alles uit. Is de stroom kleiner dan schakelt de aardlek niet en kan er dus van alles onder spanning komen te staan.

Die 30mA is een waarde waarbij men proefondervindelijk!!!??? heeft ontdekt dat het hart er mee stopt door spierverkramping en iemand dus sterft. Maar 20mA is ook al heel vervelend en levert serieuze schade aan lichaamsweefsels op. En bij 20mA schakelt de aardlek veiligheid nog niet.

Dat is reden dat men overal zo serieus reageert als iemand een vraag stelt over prikkende kranen enzo. Als er serieus gemeten is met de juiste apparatuur en alles is veilig bevonden kun je er echt vanuit gaan dat alles veilig is.

Waarom zie je dan wel lichtflitsen? En voel je prikken in open wondjes?

Als je je tong tegen een 9 volt batterij houd kun je proeven dat er spanning staat op de polen. Ikzelf heb dat als kind geprobeerd en vond de sensatie zo vervelend en vies dat ik het nooit meer geprobeerd heb. Het is echter volstrekt ongevaarlijk. 9 volt is een erg lage spanning die een zeer vervelende sensatie geeft op de zeer gevoelige smaak receptoren in de tong. Er is geen sprake van dat het een gevaarlijke situatie in het hart kan veroorzaken.

Een ander leuk iets is als je per ongeluk met een stel met amalgaam gevulde kiezen kauwt op een stukje zilverpapier dat aan reep chocolade is blijven plakken. Ook dat is een vreselijk vies en vervelend gevoel. De oorzaak is ook hier weer elektrisch. Door de electrochemische wisselwerking tussen de twee verschillende metalen en speeksel ontstaan hele lage spanningkjes die vrijwel direct in de pijn en smaakzenuwen terecht komen. Een zeer onprettige gewaarwording.

De lichtflitsen kunnen misschien ook op zo'n soort manier ontstaan. Je kunt de gezichts-zenuwen door elektrostimulatie ook prikkelen. Je neemt de spanninkjes en stroompjes dan waar als lichtflitsen. Ik vind dit overigens wel een heel enge manier om te testen of ergens spanning op staat. Het prikkelen van zenuwen kan met zeer lage spaningen omdat de zenuwen gewoon heel gevoelig zijn. Alessandro Volta kon ook een kikkerpoot laten bewegen met een primitieve batterij die echt niet verder kwam dan een paar volt.

De waarneming van een elektrische spanning op de kraan of bad met een zeer gevoelig lichaamsdeel als een open wondje of het oog klopt dus waarschijnlijk gewoon. Die spanning kan overigens ook gewoon ook best hoog zijn maar heeft dan dermate lage energie inhoud dat het alleen waarneembaar is met een open wondje.

Waar komt die energie dan vandaan? Dat kunnen statische ladingen zijn opgbouwd in het eigen lichaam. Door bijvoorbeeld met wollen sloffen door het huis te schuifelen. Een zwetend familielid die ook op wollen sokken loopt bouwt door het zweten geen lading op en voelt dus niets. Zweet is een goede geleider en alle lading die probeert op te laden wordt door het zweet meteen naar aarde afgevoerd. Terwijl iemand met een droge huid de lading pas naar aarde afvoert als er een kraan, wasmachine of bad wordt vast gepakt.

Ik wil u heel hartelijk danken voor deze goede en heldere uitleg!
Dit kan zelfs een leek als ik allemaal volgen.

Lang geleden was in de badkamer van mijn ouders een soortgelijk probleem.
Je voelde het alleen onder de douche op kleine wondjes.

Meten en testen leverde niets op.
De waterleiding was van koper en geaard.

Uiteindelijk bedachten we de theorie dat er wel eens een galvanisch element kon optreden door het betonijzer in de vloer langs de afvoersifon.
De betonvloer liep achter de badkamer door naar een kruipruimte en daar hebben we een gaatje gehakt tot het betonijzer en die vervolgens geaard.
Daarna was het probleem weg.

Op zaterdag 6 juli 2024 18:04:09 schreef *Alfred*:
Lang geleden was in de badkamer van mijn ouders een soortgelijk probleem.
Je voelde het alleen onder de douche op kleine wondjes.

Meten en testen leverde niets op.
De waterleiding was van koper en geaard.

Uiteindelijk bedachten we de theorie dat er wel eens een galvanisch element kon optreden door het betonijzer in de vloer langs de afvoersifon.
De betonvloer liep achter de badkamer door naar een kruipruimte en daar hebben we een gaatje gehakt tot het betonijzer en die vervolgens geaard.
Daarna was het probleem weg.

Ook een erg bruikbare tip! Waarvoor mijn dank!

Een mens kan "officieel" tussen de 1 en de 30mA "voelen". Boven de 20 is gevaarlijk, onder de 1 zou je niet voelen.

Dat zijn redelijk "natte vinger" getallen, dat kan zal per persoon gewoon behoorlijk vervangen.

Dingen als "licht aanraken" en "wondjes" maken dat je waarschijnlijk VEEL lagere stromen kan voelen.

Maar "1mA" en ook veel minder moet gewoon goed te meten zijn.

Vaak wordt er gezegd: "Meet met een duspool". Die blijkt gemaakt te zijn om dit soort hele kleine dingen juist te negeren. In dit geval, om aan te tonen DAT er iets aan de hand is wil je juist NIET met een duspool meten. Daarna zou je met de duspool kunnen aantonen: "die meet niets, dus het zal (nu!) wel veilig zijn".

Dat "niet douchen" gaat snel vervelen denk ik. :-)

Op zaterdag 6 juli 2024 21:14:19 schreef rew:
Een mens kan "officieel" tussen de 1 en de 30mA "voelen". Boven de 20 is gevaarlijk, onder de 1 zou je niet voelen.

Dat zijn redelijk "natte vinger" getallen, dat kan zal per persoon gewoon behoorlijk vervangen.

Dingen als "licht aanraken" en "wondjes" maken dat je waarschijnlijk VEEL lagere stromen kan voelen.

Maar "1mA" en ook veel minder moet gewoon goed te meten zijn.

Vaak wordt er gezegd: "Meet met een duspool". Die blijkt gemaakt te zijn om dit soort hele kleine dingen juist te negeren. In dit geval, om aan te tonen DAT er iets aan de hand is wil je juist NIET met een duspool meten. Daarna zou je met de duspool kunnen aantonen: "die meet niets, dus het zal (nu!) wel veilig zijn".

Dat "niet douchen" gaat snel vervelen denk ik. :-)

hier komt het verschil aan bod dat je met een natte huid, of tong ook een 9V blok heel goed kunt voelen, met een droge vinger niet. een open wondje is een hele dunne plek in de 3 lagen huid die je hebt, en laat zien hoe gevoelig zenuwen onder de huid zijn.

Het kan ook nog zijn dat het open wondje met de daarin zittende elektrolyten, samen net de koperen leiding een voltaïsche cel vormen. Een soort batterij, dus. Het hoeft maar een paar tientallen milivolt te zijn dat je iets voelt.
Kijk eens op Wikipedia naar Volta en proeven met kikkerpoten.

Dit is ook een mogelijkheid, MAAR!....., wil nog niet zeggen dat er niet ergens anders toch nog een fout zit!!!!.

Op zaterdag 6 juli 2024 16:23:55 schreef Ex-fietser:
Die 30mA is een waarde waarbij men proefondervindelijk!!!??? heeft ontdekt dat het hart er mee stopt door spierverkramping en iemand dus sterft. Maar 20mA is ook al heel vervelend en levert serieuze schade aan lichaamsweefsels op. En bij 20mA schakelt de aardlek veiligheid nog niet.

Graag gedaan!
wg
Dr. Mengele en Siemens

Waar zit de TS?
Ik zit zeer regelmatig in Amsterdam op het moment, even langskomen en een controle doen hoeft niet te veel tijd te kosten...

Op zaterdag 6 juli 2024 21:14:19 schreef rew:
Een mens kan "officieel" tussen de 1 en de 30mA "voelen". Boven de 20 is gevaarlijk, onder de 1 zou je niet voelen.

Dat zijn redelijk "natte vinger" getallen, dat kan zal per persoon gewoon behoorlijk vervangen.

Dingen als "licht aanraken" en "wondjes" maken dat je waarschijnlijk VEEL lagere stromen kan voelen.

Maar "1mA" en ook veel minder moet gewoon goed te meten zijn.

Vaak wordt er gezegd: "Meet met een duspool". Die blijkt gemaakt te zijn om dit soort hele kleine dingen juist te negeren. In dit geval, om aan te tonen DAT er iets aan de hand is wil je juist NIET met een duspool meten. Daarna zou je met de duspool kunnen aantonen: "die meet niets, dus het zal (nu!) wel veilig zijn".

Dat "niet douchen" gaat snel vervelen denk ik. :-)

Precies hierom is dus die isolatie meting belangrijk. Duspol is alleen om spannings aan- of af-wezigheid aan te tonen.

Een andere benadering is, dat de kraan en alle leidingen goed geaard zijn maar dat de vloer om de een of de andere reden onder spanning komt te staan. Dit ook eens meegemaakt bij een gezin waar de man na het avondeten met de kinderen onder de sproeier ging en nooit iets voelde. De vrouw ging later na de koffie en de kinderen in bed lagen onder de sproeier en voelde het flink tintelen aan de fingers en de voeten. De man lachte haar uit en je verbeeld dat je spoken ziet. Na een paar keer klagen zijn er tot drie x toe metingen gedaan en alleaardingen in orde bevonden. Tot op een dag de man laat thuis kwam en hij de laatste was en met veel gevloek en getier beneden kwam , de gouden gids terhand en bellen. De volgende dag moest ik op ondezoek uit, en in eerste instantie kon ik ook niets ongewoons ontdekken, maar met wat de vrouw vertelde in het achterhoofd dat het degene was die later onder de sproeier ging het voelde, heb ik de gehele vloer overvloedig nat gemaakt ook onder het bad met losse voorwand en om het toilet en ben toen gaan schaften en ben toen weer gaan meten, en jawel de megger in de hoogste stand vloog gelijk in de hoek.
Toen in de laagste stand een spoor gezocht en kwam bij de wcpot uit. Bij navraag bleek dat er vlak voor de ellende begon er een niewe pot geplaatst is. De pot eraf gehaald er zaten vier oude gaten in de vloer waar bij verdere meting het spoor naar toeliep. Nu zit de badkamer boven de meterkast, dus groep voor groep uit tot er boven geen spanning meer op stond . Bij verder zoeken bleek dat er bij de vorige pot door de voeding was geboord en de bruine draad beschadigd, dus nieuwe draden erin in de gaten een propje papier en gevuld met kit. De vrouw was enorm blij dat het eindelijk gevonde was en kreeg nog een zoen op de wang om haar blijdchap te tonen

en jawel de megger in de hoogste stand vloog gelijk in de hoek. Toen in de laagste stand een spoor gezocht

Zou u kort kunnen uitleggen hoe je dat precies met een Megger meet? Ik heb een Megger (Avo BM223, en ook nog een wat oudere met een zwengeltje...) maar die gebruik ik alleen voor de meting van de isolatie van motoren, trafo's e.d. Zit me nu af te vragen of, en hoe, ik dat apparaat ook voor dit soort problemen kan gebruiken. Het is simpelweg nooit bij me opgekomen de Megger ook op die manier te gebruiken.

Moet het hele systeem spanningsloos gemaakt worden? En dan de probes aansluiten op... wat?

Op zondag 7 juli 2024 00:08:15 schreef Hunebedbouwer:
... Bij verder zoeken bleek dat er bij de vorige pot door de voeding was geboord en de bruine draad beschadigd, dus nieuwe draden erin in de gaten een propje papier en gevuld met kit. De vrouw was enorm blij dat het eindelijk gevonde was en kreeg nog een zoen op de wang om haar blijdchap te tonen

Dat is wel goed werk ja! Ik kan me voorstellen dat je (zeker tegenwoordig) 8 man over de vloer hebt en er nog niks gevonden wordt.
(ik had zelf bv een cv die alleen bij stevige wind in de storing vloog. Die wind variabele had ik zelf dus al in de smiezen.. nou daar zijn er volgens mij wel 10 voor langs geweest. Bij de laatste zei ik:"ga er vanuit dat alles verkeerd zit". En ja hoor... in/uitlaat zat omgewisseld)

Op zaterdag 6 juli 2024 21:57:26 schreef Jinny:
Waar zit de TS?
Ik zit zeer regelmatig in Amsterdam op het moment, even langskomen en een controle doen hoeft niet te veel tijd te kosten...

Wat aardig! Zit ook in Noord Holland, omgeving Heerhugowaard dan wel. Ik heb inmiddels al meerdere elektriciens over de vloer gehad, ga er morgen ook weer achter aan.
Maar zal uw aanbod zeker en heel dankbaar onthouden!

En super bedankt voor degene die er een los topic van heeft gemaakt!

[Bericht gewijzigd door Vraagjessss op (96%)]

Op zaterdag 6 juli 2024 21:19:14 schreef testman:
en laat zien hoe gevoelig zenuwen onder de huid zijn.

Enerzijds, je voelt de stroom. Normale huid heeft minstens 100k Ohm weerstand. Dus voor 1mA heb je minimaal 100V nodig.

Maar van "onderhuids" linkerhand naar rechterhand schijnt de weerstand rond de 10 ohm te zijn. Ik ben wel in voor een experimentje, maar die toch even niet. Sorry.

Dus met een open wondje... Ja, dan ga je al veel sneller iets voelen dan met de normale "haastisolatie" er om heen.

Mogelijk is het direct door een zenuw duwen van wat stroom NOG veel gevoeliger dan die 1mA die ik altijd aanhoud. Laatst nog gevoeld. Dat het open was is 100% zeker. Maar de specs van de stroom die ze gebruikten weet ik niet. Aan de andere kant, een 10x10 gelpad voel je niets. Lage stroomdichtheid.

Op zondag 7 juli 2024 18:40:01 schreef Vraagjessss:
Maar zal uw aanbod zeker en heel dankbaar onthouden!

Tip: Gewoon direct starten met een afspraak te proberen te maken. Vrijwel alle "normale" elektriciens die je in een gouden gids vind die sturen een gast die de opleiding gevolgd heeft en dingen kan aanleggen en basaal kan foutzoeken, maar goede gasten zoals hunnebedbouwer en Jinny die gewoon doorzoeken met de juiste middelen en het probleem oplossen, die zijn zeldzaam. Heel zeldzaam.

maar goede gasten zoals hunnebedbouwer en Jinny die gewoon doorzoeken met de juiste middelen en het probleem oplossen

Sluit ik me bij aan.
Toen daar in Boxtel kwam er een mannetje, hij vond de "oorzaak", of beter, hij vond de plek waar de spanning op het aardstelsel kwam. Dat heeft ie toen verholpen, maar er bleek nóg ergens een fout te zitten. Hij had moeten uitzoeken waarom de stroom niet kon weglopen naar aarde.

Op zaterdag 6 juli 2024 21:57:26 schreef Jinny:
Waar zit de TS?
Ik zit zeer regelmatig in Amsterdam op het moment, even langskomen en een controle doen hoeft niet te veel tijd te kosten...

Op zondag 7 juli 2024 21:59:43 schreef rew:
[...]
Tip: Gewoon direct starten met een afspraak te proberen te maken. Vrijwel alle "normale" elektriciens die je in een gouden gids vind die sturen een gast die de opleiding gevolgd heeft en dingen kan aanleggen en basaal kan foutzoeken, maar goede gasten zoals hunnebedbouwer en Jinny die gewoon doorzoeken met de juiste middelen en het probleem oplossen, die zijn zeldzaam. Heel zeldzaam.

Oke! Duidelijk.
Hoe kan ik een afspraak maken Jinny?
Groetjes!

[Bericht gewijzigd door Vraagjessss op (44%)]

Oke! Duidelijk.
Hoe kan ik een afspraak maken Jinny?
Groetjes!

Persoonlijk mailtje sturen, zie haar contact gegegvens.

Op zondag 7 juli 2024 22:50:18 schreef HD13:
[...]

Persoonlijk mailtje sturen, zie haar contact gegegvens.

Ah super! Heb het gevonden inderdaad. Ben nieuw hier, dus vandaar dat ik niet goed weet hoe alles werkt.
Dank voor de hulp en advies allemaal, zal zeker contact opnemen in de aankomende dagen.

Ik heb dit onderwerp snel doorgelezen en ook doorzocht op "vereffening" maar niet gevonden (?)
Dat is het belangrijkste in deze, alle metalen delen doorverbinden, zodat de spanning overal gelijk is. ( denk aan een vogeltje op de bovenleiding vd trein, die heeft nergens last van )

En, een handig meetinstrument in deze : een voltstick
( ook niet gevonden in dit onderwerp )