Misschien moeten jullie je licht eens op steken in een winkel die gespecialiseerd is in het laten groeien van de wat meer geestverruimende kruiden. Die weten waarschijnlijk heel goed wat goed is voor plantjes. Ooit waren dat de z.g. growshops. Maar of dat nog bestaat? En of die ook in België te vinden zijn? Geen idee. Het is niet zo mijn wereld.

Allicht, maar het maakt nogal een verschil of je een bak kruiden van 60x20x15cm wil belichten, of een dicht welriekend struikgewas in een inloopkast ;)

Wat ik zoek is op kleinere schaal dan zelfs de thuisteelt van hollandse groente. En als kruiden gewoon gedijen onder het licht van 1 of 2 standaard ledlampen die ik nog heb liggen, doe ik dat liever dan iets nieuws kopen voor een paar tientjes. Ik zoek puur ervaringen en kennis van mensen, als ik er hier niet uit kom kan ik altijd inderdaad de professionals vragen.
Ongetwijfeld moet er hier wel iemand zijn die ook z'n eigen verlichtingssysteem voor kruiden heeft gemaakt.

[Bericht gewijzigd door Ledlover op (46%)]

Kijk eens naar LED battens, 60 cm lang, kleurtemperatuur ca. 6000 Kelvin.
Zoiets: https://www.into-led.com/nl/led-batten-60-cm-20w-6400k-2400lm-samsung-…
Veel hobby-projectjes hierover: https://www.moestuinforum.nl/topic/24725-led-groeilamp-voor-je-zaailin…

Verder (heel summier, want kweken valt ruim buiten het domein van CO):
Schuur: ’s winters veel te koud. Keuken of woonkamer (b.v. in een boekenkast?) is beter.
Binnen kweken in de winter: meer kans op luis en varenrouwmug.
Denk aan het energieverbruik: 2x 20W x 12u x (5mnd x 30 dgn) = 72 kW.

Over het algemeen hebben planten blauw licht nodig om te groeien en rood licht om te bloeien. Je hebt ook full spectrum lampen die stralen blauw en rood licht uit waardoor het paars wordt. Als jij zegt dat het alleen om groeien gaat dat lijkt me dat je alleen tussen de ±400-500nm nodig hebt. Ik heb vroeger onder TL lampen gekweekt en dat ging ook prima. Ook onder een full spectrum led, en dat ging wat langzaam, ik denk omdat deze niet heel veel licht gaf. Ik merkte echt dat de plant sneller groeide (en bloeide) met meer lumen/watt.
Als je nog led lampen hebt liggen die 400-500nm uitstralen dan zie ik geen reden waarom dat niet zou werken.
Als je ze in een kast zet of iets dan zou ik de binnenkant reflecterend maken (ik deed dat met aluminiumfolie) voor meer rendement.

een beetje ervaring heb ik met ledlampen en planten. in dit geval een plant in een inpandig kantoor zonder daglicht die 24/7 een plantlamp erboven had branden. dit was altijd een spaarlamp 18W, tot deze er niet meer waren. dus een ledlamp erin gedraaid, maar de plant werd in een week al geel en werd er niet beter op. dus gezocht en nog een restpartij gevonden met spaarlampen en die erin gedraaid. in 2 weken was de plant weer groen en bleef ook groen. planten hebben uv nodig, en dat geeft een gewone ledlamp niet.

voor de winteropslag hebben planten wel wat licht nodig, maar het hoeft geen zon vervanger te zijn aan licht. te weinig licht levert rare groei op, lange stelen en gelige bladeren.

kun je buiten niet een (kas)kap over de hangbak maken? veel kruiden kunnen gewoon buiten staan. ken meerdere mensen met een kruidenpot of bak en die blijft ook gewoon buiten staan. wat de winter niet overleeft of maar 1 jarig is komt er weer bij in de lente.

Op donderdag 28 augustus 2025 08:31:57 schreef Ledlover:
een bak kruiden van 60x20x15cm

Met zo weinig grond gaat het moeilijk zijn kruiden te laten gedijen. Tijm kan zoiets misschien nog een jaar nipt overleven, maar zeker niet gedijen.

Over welke kruiden gaat het?

Planten zijn groen. Tenminste, dat denken we. Van zichzelf hebben ze geen kleur maar wij zien ze als groen omdat ze het groene deel van het spectrum terug kaatsen. Dat hebben ze niet nodig. Blijft over rood en blauw, wat hierboven al is gezegd.
Maar een witte lamp kan ook, is misschien de makkelijkste oplossing.

Philips had (voor t Signify werd) ook "plantenlampen". Misschien nu nog wel, je ziet daar inderdaad veel blauw en rood in.

Op internet, maar ook fysiek, zijn er nog genoeg growshops voor "plantjes". Dat zijn plantjes als jij hebt, maar dan van een soort die een wereld ingaan die niet de mijne is. Voor koffieshops waar ze van alles verkopen, behalve koffie. Maar dat wil niet zeggen dat je bij growshops geen lampen kunt kopen. Ze zijn daar vaak wel wat groter. Dat lichtspectrum is inderdaad belangrijk, een gewone ledlamp gaat het niet worden.

Ik heb in mijn garage wel een paar planten laten overwinteren met een LED-plantenlamp die ze bij Hornbach hebben. Dat is in de vorm van een gloeilamp-peertje. Maar ik kwam er wel achter dat je voldoende vermogen nodig hebt. Misschien als je er aluminiumfolie er omheen zet als reflector zodat je weinig lichtverlies hebt, dat je dat met een stel van die lampen kunt doen. Anders een grotere van een growshop.

Ik ben trouwens ook op zoek. In plaats van een vorstbeveiliger kan ik net zo goed plantenlampen in ons tuinhuis gebruiken. Dat rendement is dan ook 100%. Ik heb potten met kruiden etc waarvan ik het seizoen wil verlengen. In de winter doorgaan zou mooi zijn, maar dat is wel moeilijk. Wel belangrijk voor mij is dat het er mooi uitziet, het is geen garage.

1 van de dingen die IKEA niet meer in het assortiment heeft is de kruidenkweekbak voor in de keuken, met witte LED's erboven (naast o.a. het type zeeppompje dat in mijn aanrecht vastzit en versleten is :( )

Voor het experiment met de sla-la had ik blauw/rood/paarsroze plantengroei-LED's gebruikt die ik van iemand kreeg. Hij gebruikte ze onder andere voor keurig brave hortus-botanicus plantjes. Maar hij had ze gewoon van ali/ebay/internet.

(Ik heb de sla-la niet meer, de lamp nog wel. Misschien is het een goede voor mijn steviaplantjes, die staan zich binnen nogal te strekken, waarschijnlijk willen ze meer licht want buiten doen ze dat niet.)

In de (glas)tuinbouw wordt dergelijke verlichting ook gebruikt, dus als ali het niet is kun je in die hoek ook zoeken.

Voor je eigen zicht kun je er nog wit of groen licht bijmengen, dat hoeft dan niet aan wanneer je niet naar de plant kijkt, maar geeft een prettiger beeld wanneer je dat wel doet.

[Bericht gewijzigd door Lucky Luke op (12%)]

Als 't om zuinig gaat, kun je groen weglaten (de plant heeft er niets aan en het scheelt toch eenderde in de kosten)
Groen is meer voor het esthetische effect...

Het gaat nu (eerste test) om munt, tijm en peterselie. Munt overwintert ondergronds prima, maar het staat bij mij niet in de volle grond. Misschien komt dat ooit, maar m'n tuinverbouwing moet nog gebeuren. Peterselie sterft al snel af. Tijm... weet ik niet, maar ik associeer het met warme landen.

De bak komt in de schuur te hangen die onverwarmd maar vorstvrij is. Hoe het er uitziet doet er niet toe. Zolang het daar staat zal het de hele dagperiode kunstlicht moeten krijgen.

De ledstrips zien er interessant uit en ook gemakkelijk te plaatsen. Goed om te weten dat gewone lampen niet goed werken.

Over warme plantenlampen gesproken - ik heb één Philips menglichtlamp (hogedruk kwikdamplamp met gloeidraad die als VSA dient, maar ook bijdraagt aan het rode licht in het spectrum). Die zijn expliciet voor dit doel bedoeld, maar dat ding verbruikt 160w :)

bij mij zijn het citroenbomen. ze blijven buiten tot het vriest, en dan enkel bij vriesweer naar binnen.
voor citroenen mogen die niet in de woonkamer staan, is er veel te warm. die hebben 5-10°C nodig in de winter, maar wel VEEEL licht.
tot vorig jaar zette ik de planten achter een raam in mijn niet verwarmd bureau. met 109 stuks lukt dat niet meer en komt alles in een tuinhuis van 100m². doordat het net een nieuw dak heeft, wou ik niet teveel gaten maken met koepels. ik overweeg wel een aantal solar tubes te zetten en dit dan in combinatie met groeilampen ipv de gewone verlichting (op timers). er komen overal ledspots in de plafond. haal ik die er gewoon uit in de winter en steek er rood/blauwe groeilampen in. in maart zet ik er gewoon weer witte leds in

https://www.warnerroofinginc.com/wp-content/uploads/solar-tube-vancouver-wa.jpg
kost alleen wat en zeker als ik een aantal moet maken
https://elitesolarsystems.com/wp-content/uploads/2023/12/how-much-do-solar-tubes-cost-1.jpeg

tegen vriesbeveiliging zet ik er een mobile airco die ik met IR led kan aansturen met een ESP. gewoon temperatuursensor eraan en klaar

Wat denk je van die bouwlampen met 'groeilicht LED-s'?
Het zijn speciale spectrale LED-s aangepast aan het spectrum waaruit planten energie slurpen. Het komt over als een 'magententa' achtig licht, dus niet geschikt voor huiskamner of werkplaats.
Je ziet het tegenwoordig ook in kassencomplexen in plaats van het gele natriumlicht.

Op Ali is er keuze genoeg, tegen schappelijke prijzen.
Hang er een tijdklokje en/of een schemersesor aan en je hebt er geen omkijken meer aan (Wèl water geven natuurlijk O-) ).

Verkrijgbaar vanaf 10 Wat tot vele honderden Watt's

2× 30W

Op donderdag 28 augustus 2025 12:52:56 schreef Lucky Luke:
1 van de dingen die IKEA niet meer in het assortiment heeft is de kruidenkweekbak voor in de keuken, met witte LED's erboven

Dat Ikea ding was veel te klein. Kijk hier maar eens wat bijvoorbeeld mijn basilicum buiten doet, en vergelijk dat maar een met zo'n zielig sprietje onder zo'n IKEA-lamp.

De potten moeten groot zijn, onder de grond hebben wortels net zoveel ruimte nodig als de plant boven de grond heeft. Anders blijft de plant klein en heb je geen opbrengst. Als je plant lang en dun wordt kan dat aan de lichtverhouding blauw/rood liggen.

Je hebt best veel licht nodig. Ik dacht aan een soort mooie binnenkas en dan iets spiegelends. Licht binnenhouden zorgt ervoor dat je veel hoger rendement haalt van de energie die je erin stopt. En dan kan dat kasje ook nog eens geisoleerd zijn. Maar dan wel echt mooi, het is voor ons kantoor én woonruimte.

Vele 100W?

Probeer eens een LED lamp boven 300W te vinden. Succes!

Op donderdag 28 augustus 2025 19:34:06 schreef High met Henk:
Vele 100W?

Probeer eens een LED lamp boven 300W te vinden. Succes!

heb toch vaker gewerkt aan ledlampen van 1600- 2000W. dat waren wel vervangers voor hpi lampen op voetbalvelden en parkings maar ok :P

Heel vaak zijn die per lamp maar 300 W en hang je ze in clustertjes.

1 armatuur met echt meer heb ik niet kunnen vinden.
Dus idd een vervanger van een 1000 W HPL...

[Bericht gewijzigd door High met Henk op (15%)]

Op donderdag 28 augustus 2025 08:42:04 schreef Profane199:
Over het algemeen hebben planten blauw licht nodig om te groeien en rood licht om te bloeien. Je hebt ook full spectrum lampen die stralen blauw en rood licht uit waardoor het paars wordt. Als jij zegt dat het alleen om groeien gaat dat lijkt me dat je alleen tussen de ±400-500nm nodig hebt. Ik heb vroeger onder TL lampen gekweekt en dat ging ook prima. Ook onder een full spectrum led, en dat ging wat langzaam, ik denk omdat deze niet heel veel licht gaf. Ik merkte echt dat de plant sneller groeide (en bloeide) met meer lumen/watt.
Als je nog led lampen hebt liggen die 400-500nm uitstralen dan zie ik geen reden waarom dat niet zou werken.
Als je ze in een kast zet of iets dan zou ik de binnenkant reflecterend maken (ik deed dat met aluminiumfolie) voor meer rendement.

Zo zou ik het ook doen. Ik begreep echter wel dat je het beste een klein beetje groen/geel/wit kunt aanvullen omdat sommige processen in de plant daar als een soort stuursignaal op zouden reageren. De details ken ik er niet van, en met paars/magenta heb je in elk geval de basis goed afgedekt.

Je zou eens bij led-tech.de kunnen kijken. Die hebben LED-verlichting speciaal voor kweken van planten en in tegenstelling tot veel andere aanbieders kun je ze op hun woord geloven wat betreft specificaties en gebruikte LEDs.

Waarschijnlijk niet goedkoop, maar je krijgt dan ook wel A-merk LEDs van de bovenste plank ;)

Op donderdag 28 augustus 2025 19:47:02 schreef High met Henk:
Heel vaak zijn die per lamp maar 300 W en hang je ze in clustertjes.

1 armatuur met echt meer heb ik niet kunnen vinden.
Dus idd een vervanger van een 1000 W HPL...

idd 5 of 6 kleine armaturen op een ring met een 2000W leddriver op 2 fasen 550VDC. heb weleens led bakken van 200W gehangen, dat gaf n bak licht..

Op donderdag 28 augustus 2025 19:34:06 schreef High met Henk:
Vele 100W?

Probeer eens een LED lamp boven 300W te vinden. Succes!

Ik dacht dat jij ook van die grote bakken had voor je knollen en je praat trouwens ook over lichtbakken van 1kW en meer op je bootjes....

In ieder geval komen wij goed uit met die 2×300W voor de getoonde zaailingen ('stekkies').

Ik ga van de door mij getoonde plantlampen uit, omdat ik dat licht dus ken.
Ze gebruiken ze ook hier in het kassencomplex. Het bestaat uit rood, blauw en een piestie groen.
Ik ga er ook van uit dat die kwekers met hun kassen wel weten wat te doen.

Ik had het trouwens over bouwlampen, die zijn ook opgebouwd uit arrays van individuele LEDs. Dat is op kleine schaal precies wat wat ze ook doen met die bakken op jouw bootjes.

Helaas zijn puntbronnen met LEDs (nog?) niet haalbaar....

Bij de afhaalchinezen in NL zijn er ook vele types hoog vermogen LEDs is allerlei golflengten te koop. Ik laat kids in de klas daar mee experimenteren. Wat gebeurt er met rood, wat met blauw, heeft het nog zin om geel of groen toe te voegen. Zijn allemaal rond de 10W, en een euro of 2-3 per stuk. Maar dan moet je wel van wat solderen houden, maar daar is dit de site voor toch?

Zeker, zelfbouw is geen probleem. Maar ik moest even weten of een standaard spectrum voldoende is voor planten of niet, want ik probeer (naast niet onnodig geld uitgeven) te voorkomen dat ik teveel spullen koop die ik niet nodig heb, als kleinbehuisde moderne mens.