Mijn volfcraft multimultimeter geeft bij wisselspanning meten 230V steeds ca. 160 V aan. Instellinge staat m.i. allemaal goed.

Iemand een idee wat er aan de hand kan zijn?

Meter is defect of spanning is niet sinusvormig (omvormer?)

Op woensdag 13 mei 2026 16:09:52 schreef Arco:
Meter is defect of spanning is niet sinusvormig (omvormer?)

Is gewoon stopcontact dus dat moet wel goed zijn.

Is de batterij nog vol (edit, dan geeft deze een melding in de display dus dat zal het niet zijn) ? Anders is hij kapot, of de probes intern kapot (draadbreuk) ,of er is iets mis met je stroomnet.

[Bericht gewijzigd door fred101 op (24%)]

Is gewoon stopcontact dus dat moet wel goed zijn.

Niet noodzakelijk, met een 'zwevende nul' ergens in het systeem.

Daarom verifiëren of de meter goed is door op een andere fase (bij uzelf indien u 3-fase heeft), of anders op een andere locatie, de netspanning te meten.

Of met een andere multimeter op dezelfde WCD meten.

Zou ook nog een slecht contact (hoge weerstand) ergens in de bedrading/WCD kunnen zijn, waardoor u een 'fantoomspanning' meet.

Evt. adere mogelijkheid: als u een gloeilamp in deze wandcontactdoos stopt, brandt hij dan op de normale sterkte?

Andere proef: welke spanning meet u tussen fase en randaarde?

[Edit: en werkt aangesloten apparatuur normaal op deze WCD?]

Algemene vraag: Werken de overige meetbereiken (DC Volt - AC Ampere - DC Ampere - Ohm - Diode test) wel naar behoren?

Juiste stand gebruikt? (de meter heeft een speciale stand voor netspanning: LoZ V~

LoZ? Wow, dat kom je niet vaak tegen! Zelfs Fluke heeft het slechts bij enkele modellen.

Maar dan inderdaad Lo-Z stand gebruiken, om fantoomspanning uit te sluiten.

Een 230V meting werkt op beide meetbereiken VAC en LoZ VAC.

Ja,

Maar bij een 'gewone' meting kun je zelfs 160v meten als een van de leidingdraden gewoon los hangt... :+

Akkoord, maar de meetwaarde is niet stabiel.

Op woensdag 13 mei 2026 16:33:10 schreef nonius:
LoZ? Wow, dat kom je niet vaak tegen! Zelfs Fluke heeft het slechts bij enkele modellen.

Maar dan inderdaad Lo-Z stand gebruiken, om fantoomspanning uit te sluiten.

Idd, alleen mijn Keysight heeft dat.

Allen bedankt voor het meedenken.
fout doet zich ook voor op een ander huisadres, dus ander net.
Ook tussen aarde en fase geeft hij 160 aan.
andere meter geeft wel de juiste waarde.
Lijkt dus een defect. Is zoiets te repareren?

Sorry als het reeds gezegd werd: begin maar eens met de batterij te vervangen - ook al komen er geen waarschuwingen.

Tja, dat kan werkelijk van alles zijn.

Uit elkaar trekken en kijken wilt wel eens wat opleveren.

Kijk op het PCB naar de sporen onder de functie draaiknop. Kijk of er geen slijpsel ligt wat de traces verbindt. (dat heb ik bij een Fluke gehad)
Kijk naar evt vocht schade (mocht dat van toepassing zijn)
Kijk naar de input bescherming, misschien een half-doorgeslagen MOV die bij 160V doorslaat.

De contacten van de draaischakelaar kunnen vuil zijn of defect zijn.

En natuurlijk even controleren of andere bereiken wel goed zijn. Dan kun je ook al een beetje gokken in welk deel van de meter het probleem zit.

vaak het ohmse bereik wat is opgestookt, dan werken sommige andere bereiken wel nog of het allemaal afwijkend. van dit merk al wat meters gehad, maar ineens dood bij aanzetten komt ook voor. zou iets meer een merk nemen..