Ik ben niet zo'n kenner maar ik vroeg me af of ik de balast van m'n TL lamp uit het aquarium simpelweg kan vervangen door een EVSA. Dus balast + starter eruit => EVSA erin. Het aquarium staat dagelijks zo'n 10u aan en blijkbaar zouden die EVSA balasten 30% zuiniger zijn?

Het gaat om een TL-D 830 T8 buis

Kan tot 30% schelen. Hangt van de kwaliteit van de huidige VSA af.
(Er staat een EEI getal op gedrukt als alles goed is)

M'n vraag was mss niet zo duidelijk:

Kan ik gewoon de balast wisselen?

Dus oude balast + starter eruit => EVSA met gelijk vermogen erin

Of moet ik rekening houden met de maat van de buis oid?

Bij een EM-VSA is de draadlengte niet van belang, bij een EVSA weer wel. Dus als het gaat om een zwart kastje met hele lange draden en buisdoppen dan gaat het niet.

het hangt ervan af of je een dimbare evsa wilt , dan is de kabellengte een punt. m'n tubelicht had ook een jaar de evsa aan de wand hangen omdat de bak te klein was , er zat 3,5 -4 meter kabel aan en het werkte prima. alleen opstarten op de laagste dimstand wou niet lukken , op hoog ging het prima. dit was wel een voorgloei evsa van philips.

Welk type verlichting heb je? (en hoeveel/welk vermogen lampen?)

Type Arcadia met extern VSA+starter en losse lampvoeten:
http://arcadia-uk.info/userfiles/single_controller_wo_box.jpg

Type aluminium of kunststoffen armatuur met ingebouwd VSA+starter:
http://www.ghl-store.com/media/images/aluleuchtbalken-mit-stecker-large.png

Zoals plankgas al zegt mag je het bij een externe ballast wel vergeten.
Bij een EVSA mogen de aansluitdraden voor een goede werking meestal niet langer dan 1m ('hete' aansluitingen) of 1.5m ('koude' aansluitingen) zijn.
Zeker bij langere lampen (bvb. 36W/T8/120cm of 58W/T8/150cm) wordt het dan al gauw te nipt om deze max draadlengtes te respecteren.
Voornamelijk de hete aansluitdraden zijn ware stoorzenders en die wil je niet buiten het armatuur of het aquarium.

Bij gesloten armaturen met ingebouwd VSA is het makkelijk(er).
Draadlengtes blijven binnen de specificaties, het is meestal de kwestie van hoe het armatuur te openen zonder schade (voornamelijk bij de gelijmde Gruwel Juwel plastieken armaturen) om het origineel VSA te vervangen.

Het aansluitschema (en max draadlengtes) is altijd terug te vinden op het EVSA zelf.
De aansluitdraden (heet of koud) moeten onderling dezelfde lengte hebben.
Gebruik enkel EVSA's waar expliciet op vermeld staat dat ze geschikt zijn voor het type/vermogen/lengte van de gebruikte lamp(en).

Vermits je het VSA wenst te vervangen is het tevens de moeite om dadelijk over te stappen naar een dimbaar EVSA.
De meerprijs is echt niet groot en je bent niet verplicht direct een dimmermodule aan te schaffen.

@testman: Dat is nou net één van de fenomenen die je krijgt als de aansluitdraden te lang zijn.
Dimbare EVSA's zijn altijd met voorgloei (warm start).
Wat ben je met een dimbaar EVSA als de lamp niet eens opstart op de minimum lichtsterkte?
Andere mogelijke fenomenen zijn onbetrouwbaar ontsteken, knipperend/trillend oplichten, ook bij niet dimbare EVSA's.

ach het werkte wel prima met de regelaar op half open . de tubelicht is van aluminium en heeft dus een aarding rond de tlbuis zitten , dat scheelt ook met aanspringen .

het kan wel overigens want ik heb nog ergens een externe evsa liggen uit een tlarmatuur wat aan staalkabels hing . de bedrading naar de tlbuis toe was 4 meter wegens de plafondhoogte . toch heeft dat jaren goed gewerkt , origineel van fabriek uit.

het bibberen met aanspringen had hij een tijd lang tot er ineens niks meer licht gaf , bleken de 2 fets eruit te liggen . na vervangen van de fets bleken deze het probleem van het knipperen te zijn geweest want het was ook weg daarna.

Het is maar een kleine bak 80cm.
Er zit een TL-D 830 van 18W in. De balast is makkelijk bereikbaar en zit in een apart compartiment van de kap.

Dit Osram EVSA is dan perfect: Klik
Voor minder dan 10€ thuisbesteld en verkoper Geoff is heel betrouwbaar (reeds 10+ EVSA's bij hem besteld).

Let op dat de fysische maten van een EVSA heel anders zijn dan een VSA (voornamelijk de lengte verschilt veel) maar mits boren van twee nieuwe bevestigingsgaatjes zou inbouw geen probleem mogen opleveren.

Als je dan toch goedkoper wilt en naar een EVSA over wilt gaan, kan je ook meteen naar een PLL lamp gaan veel rustiger licht gaan veel langer mee en heb je alles meteen op elkaar afgesteld.
De lamp is ook elektronisch geschakeld dus geen knipperen meer.

@NED-70: Ik zie echt niet wat je post als meerwaarde heeft voor de TS.

PL-L lampen zijn simpelweg dubbelgevouwde TL-lampen met eveneens 4 aansluitpinnen (maar dan aan dezelfde kant).
Je hebt dus ook een VSA of EVSA nodig net zoals voor een T5 of T8-lamp.

Dat een PL-L lamp rustiger licht geeft is stierenpoep, het is het feit of er een conventioneel VSA of HF EVSA gebruikt wordt die het 'rustige licht' dan wel het knipperen van een TL-lamp bepaalt.
Ook gaan ze gemiddeld even lang (ca. 12.000 à 15.000uur met een lichtterugval van 30%) mee als T8-lampen, alleen T5-lampen (18.000 à 25.000uur met een lichtterugval van 10%) gaan langer (en nu ook de Philips Master TLD T8-serie).

Goedkoper ook al niet: PL-L lampen zal je zeker niet vinden voor 2.5-5€ per stuk zoals de standaard 8xx T8-serie lampen.
Reken daarbij dat de TS bij gebruik van een PL-L lamp zowel zijn buisvoeten als het (E)VSA moet vervangen.
Zonder nog te vergeten dat PL-L lampen ca. half zo lang zijn als gelijkwaardige TL-lampen en je er dus twee nodig hebt (of één van het dubbel vermogen) om de lengte van het aquarium te overspannen.

Waar is het voordeel?

TL vervangen door PL lijkt me een slecht advies, dat zijn toch andere lampen wat betreft de afstraling (andere armaturen nodig, eventueel méér lichtpunten nodig). Wat je eventueel nog wel zou kunnen doen als je toch bezig bent is van T8 naar T5 overstappen, dat scheelt een paar watt voor dezelfde lichtopbrengst.

[Bericht gewijzigd door maartenbakker op (15%)]

de pll lampen van 36 watt en 18 watt kunnen op een standaard tl vsa . maar met de pl-s lampen ga je erop achteruit , deze hebben maar 6000 branduren . kan er een lamp in een pl-s armatuur van 7-9-11 watt dan zal een 11 watt het langst branden eer deze op is.

pll36w zit vaak in straatverlichting , zijn best dure lampen en gaan vanwege de koude in de winter korter mee als een hp-l of son kwiklamp , maar dat is sowiso met tllampen buiten .

Korte PL-S (S=short) 7-9-11-13W lampen worden wel courant boven kleine (meestal vierkante) nanobakjes toegepast waar 'gewone' TL-buizen te lang zijn.
PL-S lampen zijn echter 2-pins en hebben een ingebouwde starter waardoor ze enkel op conventionele elektromagnetische VSA's werken.
De levensduur is inderdaad niet erg lang (is nog acceptabel in een bureaulamp maar boven een aquarium dat 10-12uur/dag verlicht wordt niet echt).

Op 28 september 2011 10:09:31 schreef maartenbakker:
Wat je eventueel nog wel zou kunnen doen als je toch bezig bent is van T8 naar T5 overstappen, dat scheelt een paar watt voor dezelfde lichtopbrengst.

Met het oog op de toekomst (beschikbaarheid en keuze lichtkleuren over langere tijd) is overstappen op T5 zeker een goede zet.

Dat een T5-lamp (in de praktijk) economischer is dan een T8 kwa stroomverbruik is een fabel (vooropgesteld dat ze beiden op een EVSA werken).
In theorie is het lichtrendement van een T5-lamp in Lumen/Watt inderdaad hoger dan een T8.
Door de beschikbare lengtes/vermogens gaat een T5-lamp in praktijk echter altijd méér verbruiken dan een vergelijkbare T8 na de overstap.
Ter voorbeeld:
18W/T8/590mm is vervangbaar door 24W/T5/549mm.
30W/T8/895mm is vervangbaar door 39W/T5/849mm.
36W/T8/1200mm is vervangbaar door 54W/T5/1149mm.
58W/T8/1500mm is vervangbaar door 80W/T5/1449mm.
In alle gevallen heb je méér licht maar ook een verhoogd stroomverbruik (in bovenstaande voorbeelden hebben we het over standaard HO (High Output) T5-lampen).

Kies je voor een HE (High Efficiency) T5-lamp heb je inderdaad een verminderd stroomverbruik maar tevens een lagere lichtopbrengst dan een vergelijkbare T8-lamp.

Geheugensteuntje:
http://www.turbokeu.com/myfishtank/t5-t8.gif

Dank voor de informatie en vooral het geheugensteuntje.