flipflop
"We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them" - Albert Einstein
Op 12 mei 2018 22:46:44 schreef Jeron:
...Hoe kom ik bij het nylon, ik vond dat in kleding...
Denk je nou werkelijk dat iemand nylon in jouw kleding gestopt heeft?? Kom op zeg. Nylon of andere kunststofvezels komen in bijna alle kleding voor tegenwoordig. Alleen in puur katoen of wol spul niet, maar dat is zeldzaam. Kijk maar in het waslabel, daar staat het.
Kortom: niks bijzonders, geen paniek, rust bewaren, blijven ademen.
Anoniem
Ofwel zitten we met een trolletje, zoniet raad ik
Jeron aan eens een goede psiquiatra te raadplegen. Die zullen ze in Spanje ook wel hebben.
Op 13 mei 2018 03:34:46 schreef kris van damme:
In een auto geraak je niet "opgeladen" want het is een kooi van Faraday.
Ja, en 's nachts is het kouder dan buiten 
Volgens mij heeft dat er niks mee te maken. Mijn vriendinnetje maakt er ook een gewoonte van om overal een opdonder van te krijgen en dat lukt ook prima in de auto en bij het uitstappen.
Alle klasse S3 werkschoenen hebben geleidende zolen en zouden op een ondergrond die ook maar een beetje geleid moeten kunnen helpen.
Kaspervlz
LiA (Leven is Avontuur)
@Kris-,, In een kooi van Faraday kun je wel degelijk jezelf of iets anders opladen. Denk dat je dat verwart met opladen van buiten die kooi naar binnen.
Maar misschien is de oplading hier door de wrijving van de(auto)stoelbekleding met de eigen kleding.
Een ring of armband maken met een 470k R en een Neonlampje, soort spanningszoeker kan misschien helpen en anders, zoals vaak, wat (demi)water vernevelen. Thuis een forse Papyrusplant helpt daar, die verdampt water waar je bij staat. Bakjes met water op de CV-radiatoren enz.
Denk ook dat droge lucht, via wrijving een auto kan opladen, tijdens een rit. Vliegtuigen worden toch ook altijd ontladen, na landing. Maar ok die zitten in de lucht.
Vraag me ook af of de huidige autobanden misschien minder roet/grafiet ed bevatten.
evdweele
Overleden
Techniek is ervoor gemaakt om ons in de steek te laten. Het blijft een ongelijke strijd tussen de techniek en de technicus.
Op 13 mei 2018 18:02:17 schreef Kaspervlz:
Maar misschien is de oplading hier door de wrijving van de(auto)stoelbekleding met de eigen kleding.
Tijdens een ESD-cursus *) liet de cursusleider met een voltmeter zien wat er gebeurt bij verschillende materialen en bewegingen.
Een persoon met standaard kleding (dus katoen of wol met polyester) die opstaat van een bureaustoel met bekleding van onbekende samenstelling wekt tussen de 8000V en 10.000V op.
Alleen het optillen van een arm liet de voltmeter uitslaan tot 4000V.
Personen die een fleecetrui droegen wekten bij beweging tot 30.000V op.
Als de persoon een geaard polsbandje droeg en een ESD beschermende jas gebeurde er niets.
Met standaard kunststof bakjes die over een tafel worden geschoven ontstaat eveneens een hoge statische spanning. Net als bij het lopen met standaard schoenen over een niet geleidende vloer (tapijt, linoleum, vinyl).
*) Voor alle duidelijkheid: om ESD en ESD-schade te voorkomen 
https://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_discharge
Op Youtube zijn tientallen voorlichtingsfilmpjes te vinden waarin wordt uitgelegd hoe ESD ontstaat en hoe schade te voorkomen.
Anoniem
Ik heb ooit zo'n rubber strip gekocht tegen statische elektriciteit voor onder de auto . Hielp geen zier.
Ik heb die strip toen aan een 20kV voeding gehangen en er vloeide geen micro-ampere door. Het was dus gewoon nep. en de Action bestond nog niet eens.
De echte waren van koolstofrubber of er zat een metalen draad in.
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Het effect van kunststof vezels kun je goed zien bij zo'n synthetische plumeau.

Ik wilde er eentje een keer 'ontstoffen'. Dacht da's simpel, even in de stofzuigerslang steken. Dat doe je geen tweede keer!
Statische lading die er dan wordt opgebouwd door de langsstromende lucht is enorm, en je krijgt een optater waar je wel even van moet bijkomen.
(ik denk dat er vonken langer als 1cm afkwamen...
)
[Bericht gewijzigd door Arco op (12%)]
Ik heb ook ooit foutief gedacht dat het de auto was die opgeladen was, en dat ik na het uitstappen een lel kreeg doordat ik mezelf via mijn schoenen geaard had.
Het bleek echter inderdaad andersom te zijn: door het geschuif tijdens het uitstappen laadde ik mezelf op.
Als ik na de ontlading weer instapte, flink heen en weer schoof en weer uitstapte, kon ik wéér zo'n mooie pets krijgen (je hebt wat over voor de wetenschap).
Hier en daar heb je handige aardpunten, waaraan tankwagens geaard kunnen worden; bij benzinestations onder andere, en op vliegvelden.
Dus daaraan de auto geaard, zelfde proef wederom genomen, weer pets. Het is dus echt wel de mens die zich oplaadt, eerder dan de auto.
e: @Arco, mispunt!
Je wéét dat ik dat gelijk moest uitproberen... mijn hemel wat een knallen. Brrr..
Dat het bij mij in huis altijd tamelijk droog is helpt ook in de feestvreugde. *sidder*
Op 13 mei 2018 17:49:25 schreef GJ_:
[...]Ja, en 's nachts is het kouder dan buiten
Volgens mij heeft dat er niks mee te maken. Mijn vriendinnetje maakt er ook een gewoonte van om overal een opdonder van te krijgen en dat lukt ook prima in de auto en bij het uitstappen.
wel, dat bedoel ik nu net. Het opladen van je lichaamm tov de wagen gebeurt tijdens het uitstappen en dan is het pets als je de deur vast grijpt. Dus pas volgende tip even toe, werkt altijd. Doe de deur open, maar blijf nog zitten. Neem dan eerst een metalen stuk van de deurstijl vast en stap dan uit. Geen pets als je nu de klink vastgrijpt.
Ik weet niet wat je in je auto allemaal uitspookt, maar normaal raak je niet opgeladen tijdens het rijden tov je chassis. Het chassis kan door wrijving wel een lading krijgen tov de grond. Das niet erg, zo een rubber sleepding veranderd niks aan het opladen tov het chassis tijdens het uitstappen...
Zoef de Haas.
Hoe het werkt is niet belangrijk, als het maar werkt!
In Vielsalm (Belgische Ardennen) was een water en over dat water lag een vlotbrug. Deze was van kunststof en de reling was van metaal. Door de beweging van het water schuurden de delen langs elkaar en werden statisch geladen. Stapte je op de brug en pakte je dan de leuning beet, dan kreeg je een dreun waar je U tegen zei, dus oversteken zonder de leuning was het devies!
Het opladen van je lichaamm tov de wagen gebeurt tijdens het uitstappen en dan is het pets als je de deur vast grijpt.
Nee hoor, dat is niet waar. De lading ontstaat wel degelijk onder het rijden door wrijving tussen kleding en de bekleding van de wagen, wat voor bekleding dat ook is. Tijdens het rijden volgt de bestuurder en passagier(s)niet alle bewegingen van de wagen zoals hobbels en oneffenheden waardoor de persoon geladen wordt en daar achter komt bij het uitstappen.
Groetjes Hans.
[Bericht gewijzigd door Zoef de Haas. op (39%)]
Dat is ook een mooie!
En eentje van lang geleden: als middelbare scholier hadden we ons sport-uurtje in een moderne sporthal met een prachtige vloer.
Als je daarop dribbelde met een basketbal, dan werd je, à la Van de Graaff-generator, steeds verder en verder opgeladen. Je kon daar nietsvermoedende klasgenoten of anderen mooi mee laten schrikken. Natuurlijk werd je zelf precies zo hard geschokt, maar dat was het grapje wel waard.
Ik heb eens een spanningszoeker mee naar binnen genomen, om te kijken of die zou opflitsen (wist ik veel hoe die spanningen zich verhouden tot de netspanning). Tip tip tip tip tip tip met de basketbal, de spanningszoeker bij een randaarde en FLASH!
Een verbijsterende helderpaarse flits, en kapoet was mijn spanningszoeker.
De vloer is vrij spoedig vervangen, omdat de ontladingen 'afleidend werkten' tijdens wedstrijden. 
in huis kan het veroorzaakt worden door gortdroge lucht. Kijk of je ergens een hygrometer kunt lenen en hang deze op in de huiskamer. in de auto is het voornamelijk een combinatie van veel synthetische stoffen in de kleding, schoeisel enz. 's Winters heb ik ook altijd een relatie waar de vonken van af springen, vooral met mijn autodeur.
evdweele
Overleden
Techniek is ervoor gemaakt om ons in de steek te laten. Het blijft een ongelijke strijd tussen de techniek en de technicus.
Op 13 mei 2018 20:09:11 schreef Frederick E. Terman:
Het is dus echt wel de mens die zich oplaadt, eerder dan de auto.
Eigenlijk is het alleen de kleding die wordt opgeladen. En omdat een mens redelijk goed geleidt wordt hij mede opgeladen.
Neem de proef op de som en ga als nudist in de auto zitten. Je zal er dan geen last meer van hebben 
Op 13 mei 2018 21:03:14 schreef Frederick E. Terman:
Je kon daar nietsvermoedende klasgenoten of anderen mooi mee laten schrikken. Natuurlijk werd je zelf precies zo hard geschokt, maar dat was het grapje wel waard.
Naar de neus wijzen, of onder een oorlel 
Arco
Special Member
Arco - "Simplicity is a prerequisite for reliability" - hard-, firm-, en software ontwikkeling: www.arcovox.com
Op 13 mei 2018 20:09:11 schreef Frederick E. Terman:
e: @Arco, mispunt!Je wéét dat ik dat gelijk moest uitproberen... mijn hemel wat een knallen. Brrr..
Dat het bij mij in huis altijd tamelijk droog is helpt ook in de feestvreugde. *sidder*

Ik had ook nooit gedacht dat je zo'n enorme lading zou krijgen...
Bruikbaar als ultieme EMC/EMS test voor 'die-hard' apparatuur.
(als het die schokken overleeft, mag je wel stellen dat het redelijk robuuste apparatuur is...
)
rew
four NANDS do make a NOR . Kijk ook eens in onze shop: http://www.bitwizard.nl/shop/
Op 13 mei 2018 23:50:59 schreef Frederick E. Terman:
Ik denk dat ik je maar zonder meer geloof..
Ah.....
Op 13 mei 2018 20:09:11 schreef Frederick E. Terman:
e: @Arco, mispunt!Je wéét dat ik dat gelijk moest uitproberen...
We hadden nog zoooo gehoopt dat je het zou proberen (en dat het niet zou werken...
) 
Anoniem
Op 13 mei 2018 23:07:56 schreef evdweele:
[...]Eigenlijk is het alleen de kleding die wordt opgeladen. En omdat een mens redelijk goed geleidt wordt hij mede opgeladen.Neem de proef op de som en ga als nudist in de auto zitten. Je zal er dan geen last meer van hebben
Dat brengt ons weer bij de vraag, zit bij een condensator de lading in de platen of in het dielektricum?
Gadget_inc
Je hebt tijd of je hebt geen tijd ! als je geen tijd hebt, waar is die dan gebleven ? https://ledverlichtingsoest.com/
Kaspervlz
LiA (Leven is Avontuur)
Op 14 mei 2018 14:14:55 schreef Gadget_inc:
En waarom kan ik mezelf "veilig" stellen met een leeg blikje ?
Het gaat ook met een vol blikje. 
De stroom in de ontlading is even groot, maar nu verspreid over het hele oppervlak waarmee je het metaal vasthoudt, in plaats van alleen het puntje van de ontlading. De stroomdichtheid is dus ontzettend veel kleiner, zodat het geen pijn meer doet.
(Bij scheepszenders was een bekende truc om snel te kijken of er vermogen uit kwam: een 60W gloeilamp stevig bij de huls van de fitting pakken, en het middencontact tegen de antenneaansluiting duwen. Bij een werkende zender ging de lamp dan branden.
De totale lampstroom, een paar honderd mA, verdeelde je zo over enkele cm2 huid en je voelde bijna niets. Maar als de stuurman het probeerde na te doen, en hij was een beetje bangig, dan pakte hij de fitting véél te voorzichtig vast, zodat alle stroom maar door een paar spitse vingertoppen moest lopen. Au!)
Zoef de Haas.
Hoe het werkt is niet belangrijk, als het maar werkt!
Dat kan je ook controleren zonder AU te krijgen, gewoon een TL buis in de buurt houden.
Groetjes Hans.
