Ik heb ooit eens zo'n gps logger gekocht.
Hoe serieus kun je de snelheid die hij bepaalt nemen, is dit nauwkeurig.

Meeste fabrikanten geven < 0,2 km/u als fout. Maar rekening houden met 1 km/u zit je aardig goed.

Als je goede ontvangst hebt. In de praktijk zul je merken dat een GPS ontvanger alleen goed in het open veld werkt. Ik heb zelf veel met GPS data gewerkt die door het rondrijden met een auto is verzameld (GPS ontvanger tegen de voorruit), maar voor het continu bepalen van de snelheid bleek de GPS data niet geschikt. Misschien dat een antenne op het dak iets beter was geweest, maar als je in een smalle straat rijdt, dan krijgt de ontvanger evengoed geen signaal.

Volgens mij is een juiste snelheid minder moeilijk dan een juiste positie, dus ALS je GPS een snelheid aanwijst is die wel correct.
Voor een snelheidsbepaling is alleen meten van de dopplershift van één satellietsignaal al voldoende.

Ja maar zo wordt de snelheid in de meest ontvangers niet bepaald. Wat ze doen is gewoon elke x seconden kijken wat de positieverandering is geweest en delen beide grootheden op elkaar. Ofwel, hoe groter je snelheid, hoe groter de nauwkeurigheid.

[Bericht gewijzigd door flipflop op (14%)]

Snelheid wordt (zeker bij no-budget GPSen) doorgaans bepaald door deling van afstand door tijd tussen 2 posities. De tijd is doorgaans vast, de posities bevatten een vaste onnauwkeurigheid, dus feitelijk wordt je snelheid nauwkeuriger als die hoger is. Hierbij aangenomen dat de ontvangst niet slechter wordt door voorbij vliegende bomen, tunnels ed.

Hoe nauwkeurig? Dat hangt van de berekenings methode af. Waarschijnlijk kun je er wel wat zinnigs over zeggen in combinatie met DOP.

Op 13 januari 2008 15:45:25 schreef echtepino:
Volgens mij is een juiste snelheid minder moeilijk dan een juiste positie, dus ALS je GPS een snelheid aanwijst is die wel correct.
Voor een snelheidsbepaling is alleen meten van de dopplershift van één satellietsignaal al voldoende.

Volgens mij kan dat niet omdat ook de hoek tot de bron van het signaal bekend moet zijn. En als je haaks op de bron beweegt, dan heb je helemaal geen dopplershift.

Op 13 januari 2008 15:34:17 schreef Nico.c:
Als je goede ontvangst hebt.

Klopt. Ik heb ooit de auto op de cruise control gezet en gekeken wat de GPS aangaf. Dit varieerde behoorlijk als je onderdoor die infoborden (50/70/90) op de snelweg rijdt. Bij "open sky" ben ik geneigd de snelheid wel te geloven.

Op 13 januari 2008 18:47:14 schreef Nico.c:
[...]
Volgens mij kan dat niet omdat ook de hoek tot de bron van het signaal bekend moet zijn. En als je haaks op de bron beweegt, dan heb je helemaal geen dopplershift.

Een GPS ontvanger weet behalve zijn eigen positie ook altijd de exacte positie van alle GPS satellieten. Dat moet ook wel, anders werkt het hele systeem niet.

Samen met dopplershift metingen kan hij zich een aardig beeld vormen van de beweging. Je zou de documentatie van de gebruikte chipset moeten doorlezen of hij dopplermetingen kan uitvoeren. Ik weet dat de Rockwell/Conexant chipset het in ieder geval wel kon, en dat was een chipset van ca 10 jaar oud.

Met de juiste nmea string config of met de propriatary binaire mode kwam gewoon de juiste snelheid en richting uit de chipset, ook bij snelheden van minder dan 5 km/uur.

Het lijkt me dat de moderne sirf's het ook kunnen, maar het is de vraag of het in de firmware van een navigatiedoosje gebruikt wordt.

Dat heb ik allemaal getest met een gps antenne op het dak van de auto. Een ingebouwde antenne in een navigatiedoosje die zich achter een voorruit bevindt is m.i. niet echt serieus te nemen voor GPS ontvangst.

Wat nauwkeurigheid betreft: volgens mijn fiets-GPS bedraagt de hoogste snelheid die ik ooit haalde niet minder dan 430km/h. En nee, die GPS werd nooit gebruikt in een vliegtuig of een formule 1 wagen... :-)

De nauwkeurigheid wordt nogal eens overschat inderdaad. Pros fietst wel heel hard, maar zoals jojo opmerkt zie je hem nog wel zwengelen zelfs als je op CC staat. De ABS-sensoren geven een veel mooiere meting, zeer nauwkeurig. Weet niet waar je het voor nodig hebt, maar misschien heb je net als ik (op de BMW) de mogelijkheid om deze uit te lezen?

Dat lukt prima. Zet het ding uit, verplaats 'm en zet 'm weer aan. Doorgaans wordt positie bepaald door benadering. Elke iteratie wordt de nauwkeurigheid beter (tot een zeker punt uiteraard, we zeggen dan dat het spul 'stabiel' is). Het ding benadert vanaf de laatste positie en komt heel snel op je nieuwe positie uit. Nadeel van een 'warm boot' zoals men dat wel noemt (en software die daar blijkbaar niet geheel mee overweg kan :) ).

Als ik op de autoweg rijd,
hecht ik meer waarde aan mijn GPS uitlezing,
dan aan mijn kilometer teller.
Krelis

Als de GPS een "vrij zicht" heeft, en je snelheid gelijkmatig is, zullen de GPS-gegevens wel kloppen. Maar wat, als je met de wagen in een stad naar een parkeerplaatsje zoekt, en daarbij soms achteruit rijdt? Of als je met de fiets in het bos op een kronkelpad verzeild geraakt?
Daarbij speelt de kwaliteit v/d GPS-ontvanger en de firmware uiteraard een grote rol.

Op 15 februari 2008 22:21:16 schreef pros:
Als de GPS een "vrij zicht" heeft, en je snelheid gelijkmatig is, zullen de GPS-gegevens wel kloppen. Maar wat, als je met de wagen in een stad naar een parkeerplaatsje zoekt, en daarbij soms achteruit rijdt? Of als je met de fiets in het bos op een kronkelpad verzeild geraakt?
Daarbij speelt de kwaliteit v/d GPS-ontvanger en de firmware uiteraard een grote rol.

Ik zie niet in waarom je nauwkeurig zou moeten weten hoe hard je achteruitrijdt om te parkeren. Zo kun je natuurlijk 1001 stomme situaties verzinnen waarbij een systeem niet goed werkt.

Ik ben wel benieuwd waarom de meting met ABS-sensoren zo nauwkeurig is volgens Jochem_S.

Ik neem aan dat er op ieder wiel gemeten wordt? Maar daarbij is het belangrijk exact te weten wat de omtrek van ieder wiel is. Tussen mijn zomer en winterbanden zit een verschil van 2 km/h (bij 100 km/h, vergeleken voor en na bandenwissel). Daar gaat je nauwkeurigheid. Bandenspanning heeft daar ook invloed op.

De link met ABS ontgaat mij ook een beetje. ABS heeft helemaal geen nauwkeurige snelheidsmeting nodig. Die kijkt alleen maar of de wielen al dan niet nog draaien en regelen de remkracht zodanig dat ze blijven draaien. Snelheid boeit niet.

ABS en andere pulsen behoeven nog een stevige ijking om een fatsoenlijk resultaat te geven. Maar een afwijking < 1,5% blijkt in de praktijk geen enkel probleem te zijn.

Op 15 februari 2008 22:04:18 schreef Krelis Vonketrekker:
Als ik op de autoweg rijd,
hecht ik meer waarde aan mijn GPS uitlezing,
dan aan mijn kilometer teller.
Krelis

Ik juist niet, tussen teller en gps zit zeker 10km/h verschil. En de teller in je auto geeft écht geen 10km/h minder aan

Die geeft echt wel 10km/u meer aan. Tot (10% + 4km/u) meer om precies te zijn. Minder aangeven dan de werkelijke snelheid is een hele dikke nono.
De teller in je auto klopt dus per defenitie nooit.

[Bericht gewijzigd door GJ_ op (27%)]

Ik zou niet weten waarom die meter in je auto niet zoveel minder aan kan geven (minder dus GJ). Maar ja, je hebt een kip/ei probleem. Misschien eens een 2e GPS ontvanger proberen?

[Bericht gewijzigd door flipflop op (22%)]

Op 16 februari 2008 12:33:59 schreef flipflop:
Ik zou niet weten waarom die meter in je auto niet zoveel minder aan kan geven (minder dus GJ).

Omdat dat wettelijk streng verboden is. Een auto krijg dan geen typegoedkeuring. En om het probleemloos mogelijk te maken dat mensen eens van bandentype wisselen geeft zo'n meter dus ALTIJD meer tot veel meer aan conform de 75/443/EC en de 2000/7/EC.

zie ook in dit topic

Hm, dat klinkt opzich wel logisch. Van Den Haag naar Leiden ( N44 ) is een weg waar je 70km/h mag waar echt om de kilometer wel een flitser staat. Als ik op de autoteller 70km/h rij, rij ik op de GPS ongeveer 63km/h. Iedereen heeft zown beetje dezelfde snelheid dus ik ga gewoon mee met de "flow" van het verkeer.

Moraal van het verhaal: Als je de snelheid aanhoud die je autoteller aangeeft, kan je dus _nooit_ geflitst worden?
En wat ik me ook altijd afvraag; Wanneer begint zown flitspaal te flitsen? Bij hoeveel km/h te hard.
En nee, ik probeer het niet uit :D

GJ, je hebt gelijk. Ik zat verkeerd om te denken. Auto geeft meer aan dan de GPS. Da's bij mij ook zo. Scheelt 8km/u zo rond de 100km/u. GPS is de nauwkeurigste kunnen we dus wel aannemen.

Dan geloof je je GPS het best. Ik rij met een geijkte snelheidsmeter en die geeft hetzelfde als mn Garmin aan. Mijn originele snelheidsmeter wijkt nogal af: bij 120 geeft ie 130 aan, een normale afwijking.