Als ik het goed begrijp, slaat de motor zonder problemen aan. Na kort verhoogd toerental zakt het toerental naar normaal stationair toerental en dan valt de motor uit met benzinegeur.
Vialle LPI (type nog niet bevestigd door topic starter) start altijd op benzine.
Lambda hoeft NIET defect te zijn, als het lampje aan gaat betekent dat een mengsel buiten regelbereik (te rijk of te arm). NIET dat de sensor kapot is. Als de motor uitvalt (laat m maar eens bewust afslaan) gaat het lampje ook vaak branden.
Met LPI is denk ik de eerste vraag: Valt de motor ook uit als je m op benzine zet (dus niet laat overschakelen naar LPG). Zo ja, dan lijkt mij het onderbreekrelais een belangrijke verdachte. Bij Vialle LPI een bekend probleem.
Ik heb een 940 gehad met Vialle LPI. Totaal ander blok, maar wel dezelfde installatie. Die ellende ook gehad.
EDIT: Paul noemt het onderbreekrelais ook als verdachte. Dat bedoel ik dus ook te zeggen. Dat relais is "levering Vialle" END EDIT
rew
four NANDS do make a NOR . Kijk ook eens in onze shop: http://www.bitwizard.nl/shop/
Op 29 januari 2023 00:13:34 schreef Hoeben:
Al eens geprobeerd op LPG te starten of schakelt hij voor start automatisch naar benzine?
Je moest toch op benzine starten? Ik weet niet meer waarom, dus kan ook de gevolgen van "een keertje op LPG proberen" niet inschatten.
@henk H hieronder: De keren dat ik in een auto reed waar dat kon dacht ik dat ik een klein schokje voelde: Hij mist 1 of 2 plofjes. Net voelbaar. Niet storend.
[Bericht gewijzigd door rew op (20%)]
Je moet weten hoe de installatie werkt om zinnig advies te geven.
ALS het LPI is, start die altijd op benzine. Heb je als bestuurder geen invloed op, zo werkt de installatie. Als je m "op benzine" zet, start hij op benzine en blijkt hij op benzine lopen, als je m "op LPG" zet, start hij op benzine en schakelt automatisch over.
Je kunt tijdens het rijden heen en weer schakelen tussen benzine en LPG zonder dat je het merkt.
wtt
Golden Member
Iedereen alvast bedankt voor alle input!
Ik denk dat Henk H (en Paul W) met dat relais wel iets aangekaart hebben. Echt mooi deze info, want ik vermoed dat dit verzuipen als gevolg van 2 brandstoffen tegelijk wel een kanshebber is. Ontsteking dan vermoedelijk niet. Ook omdat de motor verder prima loopt. En het gebeurt idd ook als 'ie op benzine staat. Niet dat dit de eerste 3 minuten na een koude start verschil zou moeten maken, vandaar dus idd verdacht relais. Ik ga er straks een foto van maken en posten, mogelijk heb k 'm al gespot.
Wat me ook wel opviel, was dat -na een verder vlekkeloze start- bij het (automatisch) overschakelen op LPG, de motor soms even stotterde. Meestal niet. EN een keer bij het oprijden van een oprit (meer gas geven ivm accelereren) gebeurde het dat ik op het moment van overschakelen een soort van boost kreeg in motorvermogen. Eventjes 2x brandstof? Dit is tijdens starten natuurlijk funest..
Het is idd Vialle LPI. Waar moet ik kijken om meer info over deze installatie te vinden? Het is een V70 2.4 zonder turbo uit augustus 2000. Dit is op de overgang tussen 2 modellen.
Ik moet nu de deur uit. Heb veel geluk dat ik een auto te leen heb. Vanavond heb ik weer tijd.
Nogmaals bedankt allen!
Wat mij er van bij staat, is dat het relais niet bekrachtigd is als de auto op benzine loopt. Als hij overschakelt, wordt het relais bekrachtigd en worden weerstanden parallel aan de benzine injectoren geschakeld waardoor die niet meer openen.
Volgens mij is het meest voorkomend defect dat het mis gaat op moment van schakelen, de benzine injectoren blijven dan benzine inspuiten. Onbekrachtigd (dus op benzine) doet een defect relais weinig verkeerd.
Dus als het ook gebeurt als de auto op benzine staat zou het nog steeds het relais kunnen zijn hoor, maar voor mij gevoel strookt de hypothese nog niet helemaal met de symptomen.
Qua informatie: Vialle is daar gesloten over, maar wellicht is er wel wat te vinden op internet. Of via een Volvo (V70) forum. Ik zat op het forum van de Volvo 700 Verenging (7x0, 9x0 en x90) en daar was wel wat informatie maar zoals gezegd andere motor (al kan een x90 motor er niet ver naast zitten). Maar zelfs daar was het puzzelen, met verschillende onderdeelnummers, versies van relais etc.
Nog een leuke bij Vialle: De zittingen in het spruitstuk voor de LPI injectoren zitten nog goed vast? Die kunnen ook los gaan zitten, met valse lucht als gevolg. Kun je gewoon met de hand voelen, de zittingen zelf mogen niet bewegen. De injectoren zitten met rubbertjes en metalen clipjes in de zittingen, die kunnen dus wel iets bewegen tov de zittingen.
wtt
Golden Member
Het relais op de foto viel mij op vanwege een slecht (scheef) zittende connector (onderkant). Schroefje naar schutbord losgehaald, maar beperkte kabellengte hielp niet mee. Connector losgehaald en enkele ietwat gecorrodeerde contacten beetje schoongemaakt. Erge corrosie was het trouwens niet, het was meer dat ik het deed omdat ik 'm toch in m'n handen had.
Aan het aantal aders van de kabel (nou ja kabel, die losse toestand eronder) te zien zou het idd wel het relais kunnen zijn.
Mij staat bij dat bij overschakelen de benzine injectoren 'vervangen' worden door weerstanden om foutmeldingen bij benzine ECU te voorkomen. De signalen (breedte van de puls) worden dan gemeten door de LPI eenheid, die op zijn beurt de LPI injectoren weer aanstuurt. Als dit het relais is, ga ik dat doosje eens voorzichtig open prutsen en de inhoud bekijken. Ik kan me voorstellen dat het schakelen van inductieve lasten zoals injectoren pittig is voor relaiscontacten. Een snubber of blusdiode is hier vermoedelijk niet op z'n plaats, waardoor de levensduur van de contacten niet heel lang is?
Ik hoop dat dit het bedoelde relais is...
Wel tegen de hypothese in als het relais onbekrachtigd op benzine staat. Ik bedoel, onbekrachtigd benzine klinkt logisch, maar waarom zouden die gasinjectoren er dan bijkomen? Ik zou op de injectoren moeten meten eigenlijk..
Die zittingen ga ik ook nog ff fotograferen. Er zit een of ander afdicht spulletje overheen. Ik heb er - denk ik- wel ff naar gekeken en nog geen verdachte zaken gespot, maar wel goed om nog ff naar te kijken. Hoewel valse lucht waarschijnlijk wel opgevallen zou zijn. De handel 'doet het' verder best goed, zelf het verbruik is netjes (1 op 8,5 in stad en 12,5 op snelweg)
Dat lijkt op het onderbreekrelais. Ik zou m niet open maken
Toen ik mijn oude relais heb vervangen (die zag er anders uit, de nieuwe leek hier op) kwam ik erachter dat het volgegoten was met epoxy. Je zult er vermoedelijk weinig aan zien (behalve epoxy). Weghalen is een klus van uren en daarna zou ik het relais niet betrouwbaarder achten. Er zat wel eea aan componenten in.
Je zou het kunnnen vervangen om dit uit te sluiten. Met wat mazzel is het gewoon op de connector schuiven en klaar. Met wat pech moet je solderen. Ik moest solderen, draadjes een voor een losknippen en aan het nieuwe relais solderen (of krimpen met buisverbinders en AMP-tang). Met solderen de boel mechanisch stevig bevestigen om breuk van de solderingen te voorkomen. Uiteraard isoleren met krimpkous. Relais is wel vrij duur, dacht minimaal € 50-100 of 100+.
Paul Welther
Automotive engineer - www.easy-tech.nl
Wat je nog kan testen is om de connectors van de lpi injectos los te maken en dan testen kunnen ze ieder geval niet meedoen tenij ze lekken.
wtt
Golden Member
Met epoxy gevuld, ja dat was ook wel weer te verwachten bij automotive spul.
Waarom moest jij solderen? In geval van andere penbezetting ben ik wel benieuwd hoe je aan de juiste info hierover kwam. (betrouwbare) schema's hierover zijn meestal lastig te vinden...
En die test van Paul is ook een goed idee. Het enige probleem bij deze test is dat het probleem zich -uiteraard- onregelmatig voordoet. Ik krijg de neiging om dit loskoppelen van de LPI injectoren middels relais te doen. Handmatig omschakelen tussen gas en benzine. Dan kan ik de testperiode verlengen, want er zat weken tussen de laatste storingen...
Maar ik hoor het natuurijk ook graag als mijn idee onverstandig blijkt. (Al zou ik het natuurlijk wel zo netjes en betrouwbaar mogelijk uitvoeren)
Ik moest solderen omdat de verbinding tussen uitgang relais naar de benzine injectoren anders was. In het oude relais was meer samen genomen dan bij het nieuwe als ik het me goed herinner (was meer dan 10+ jaar terug).
Ik had een schema via de Volvo 700 Verenging die klopte met mijn installatie, en bij het nieuwe relais zat ook een schema geloof ik. Plus een beetje inlezen en bij twijfel doorpiepen op de motor.
Je kunt die LPi injectoren trouwens ook buitenspel zetten door 2 zekeringen weg te halen. Je hebt vermoedelijk een zekeringhouder met 4 zekeringen, in de buurt van accu en LPE (LPi computer). 2 zekeringen zijn voor de LPi injectoren.
Stuur me anders even een berichtje via het adres bij mijn profiel, dan stuur ik jou de schema's die ik heb. Ik had een 940 uit '98 waar later (bij een vorige eigenaar) LPi in was gebouwd. Ik heb ook nog een G-G3 conversie gedaan (nieuwe LPE kopen) zodat ik G3 op kenteken kreeg.
Ik begrijp niet helemaal wat je nu zou willen bereiken met het omschakelen zelf te regelen en er extra relais tussen te zetten. Ik weet niet hoe leuk de LPE dat vindt, en ik zou toch voorzichtig zijn met die LPE. Ook dat is niet zomaar plug en play met een willekeurige LPE van de sloop. Kortste klap lijkt me bij twijfel het relais van Vialle te vervangen, gewoon om dat uit te kunnen sluiten. Die relais gaan echt geen Volvo leven mee. Vialle relais vervangen is niet meer moeite dan er zelf relais tussen te zetten als test en misschien kom je daarna tot de conclusie dat je het Vialle relais moet vervangen.
EDIT: Wat documentatie en foto's opgezocht.
Oude relais:
Oude relais reverse engineered:
Nieuwe relais met kabelboom (relais nummer 207349.3):
Documentatie bij nieuwe relais:
Bij het oude relais dus de benzine injectoren per 2 en bij het nieuwe relais individueel aangesloten op het onderbreekrelais.
Bij mij ging het om een 4 cilinder, bij jou vermoedelijk om een 5 cilinder, dus dat zal wel iets anders zijn. Al is het principe gelijk.
Schema van de 4 cilinder 940 stuur ik je even per email, de foto's die ik hier plaats heb ik zelf gemaakt en reverse engineered of zaten bij het nieuwe relais. Ik vermoed dat Vialle niet zit te wachten op publiek plaatsen van het schema.
[Bericht gewijzigd door Henk H. op (18%)]
wtt
Golden Member
Ok, een schema zal idd van pas komen mocht een vervangend relais afwijken.
Ik ga zo een mail sturen!
Die relais ertussen was even een wilde gedachte om te testen. Dat testen zal waarschijnlijk even duren, want die storing laat zich nu waarschijnlijk voorlopig niet zien (men kent dat wel).
Maar als 2 zekeringen eruit bij een -vermoedelijk- verzopen toestand het probleem oplost, dan is dat wel weer een goeie aanwijzing.
Kan ik intussen op zoek naar zo'n relais.
Je hebt al een email met het schema 
Bij verzopen toestand helpt het niet om de LPi injectoren af te koppelen. De auto op benzine zetten en weer proberen te starten werkt net zo goed (evt met wat gasgeven zodat de gasklep opent en het te rijke mengsel sneller weggewerkt wordt). Probleem is niet dat de LPi injectoren LPG gaan inspuiten maar dat benzine injectoren niet stoppen met benzine inspuiten.
Ik zou denk ik simpelweg een nieuw relais halen bij een LPG specialist en dat er zelf in zetten. Het is geen garantie dat het daar mee opgelost is, maar je kunt wel iets uitsluiten. Gebruikt relais zou ik niet doen, voor het werk dat je er van hebt, heb je liever eentje met de volledige levensduur. Daarbij weet je niet hoe goed een gebruikt relais is en krijg je daar vermoedelijk geen schema bij.
Vialle LPi is een mooie installatie als het goed werkt maar wel gecompliceerd en lastig te diagnosticeren. Plus dat het een paar zwakke punten heeft: Dat onderbreekrelais, die zekeringhouder is ook niet echt fraai (storingen door corrosie), de zittingen voor de injectoren kunnen los gaan zitten met valse lucht als gevolg en natuurlijk de pomp in de tank. Voor dat laatste is de oplossing tijdig tanken, zodat er altijd voldoende LPG in de tank blijft voor smering en koeling van de pomp.
Storing verhelpen is vooral gericht verdachte onderdelen uitsluiten door die te vervangen.
wtt
Golden Member
Ok dan! Berichten gekruisd! Dat schema ziet er goed uit! En wat er helemaal mooi uitziet: het nr op het relais op jouw schema komt overeen met het nummer op de sticker op mijn relais!
Dat neemt mijn laatste twijfel weg om een vervangend relais te kopen. Ik zal het wel nog even testen met die zekeringen.
Super bedankt alvast! Hiermee ben ik echt een heel eind op weg.
Helaas de komende dagen nog wat druk (werken oa.
), maar hopelijk kom ik er deze week al aan toe. (Ik dacht ruim op tijd te gaan posten, maar de hulp kwam erg snel
)
Wordt vervolgd...
wtt
Golden Member
Probleem is niet dat de LPi injectoren LPG gaan inspuiten maar dat benzine injectoren niet stoppen met benzine inspuiten.
Dat is dus precies wat ik raar vind. Die LPI injectoren zouden helemaal nog niet mogen beginnen rond het moment van de storing. Dat is immers zo'n 3 sec na de start. Terwijl het zo'n 3 minuten duurt voordat de boel overschakelt op gas, na het starten.
Na een koude start zou de motor langer op benzine moeten draaien, als het goed is schakelt de auto pas over op LPG als de lambda regeling closed loop is. Meteen (seconden) na een koude start is dat nog niet het geval. Na een warme start kan dat sneller gaan.
Als het komt door vroegtijdig injecteren van LPG door de LPE zou wegnemen van die zekering dat wel moet voorkomen. Welke zekeringen voor de LPi injectoren zijn, kun je met doorpiepen op de connector voor de injectoren en in de zekeringhouder met weggenomen zekeringen.
Check voor de zekerheid ook even of de zittingen voor de LPi injectoren nog goed vastzitten. Valse lucht doet ook gekke dingen. Meestal te hoog stationair toerental maar wie weet. Als ze los zitten hoeft dat niet deze storing te veroorzaken maar dat zou wel verholpen moeten worden.
[Bericht gewijzigd door Henk H. op (21%)]
wtt
Golden Member
Ik heb het geluk van die leenauto voor de komende dagen. (Iemand die de auto te weinig gebruikt, dus blij is als deze niet te lang stilstaat).
Vanaf dinsdag iets meer tijd om te gaan testen. Het probleem zou zich zomaar een tijd niet meer voor kunnen doen, dus ik ben benieuwd.
Nogmaals erg bedankt, Henk vooral ook voor de schema's en extra uitleg. Ik kom hier zo snel mogelijk op terug, maar het kan dus even duren voor ik nieuwe (test) info heb.
gr. Wouter
edit: die zittingen ga ik ook bekijken.
blijven benzine injectoren ook inspuiten als de startblokkering aangaat? normaal zou de ecu dan toch geen benzine inspuiten en geen vonk geven.
als je dus benzine geur ruikt, is dat het probleem niet.
als LPi injectoren lekken, vult de hele inlaat zich met gas als de auto lang stil staat. Er is dan geen zuurstof meer aanwezig. als je dan probeert te starten, zal de motor ook niks doen. het mengsel kan dan in de uitlaat eventueel nog ontsteken omdat daar wel zuurstof is.
dat lukt wel bij een wasted spark systeem, maar die 5cyl lijkt mij 5losse bobines te hebben bovenop de bougie
lambda werkt totaal niet meer bij koude motor. de motor gaat gewoon benzine inspuiten naargelang de stand van gaspedaal.
als die op andere momenten perfect rijd, dan zou een kabelbreuk ook al niet meer de oorzaak zijn, want tijdens het rijden zou dat ook moeten voorvallen dan
die LPG zittingen verdenk ik ook niet, dat heeft geen invloed bij het starten want dan loopt die op benzine. En dan zou je ook geen problemen mogen hebben als je op benzine blijft staan
Als de zittingen los zitten, zitten die altijd los (ongeacht de brandstof waar de motor op draait). Er kan dan valse lucht aangezogen worden die niet langs de luchtmassameter is gekomen. Dat uit zich meestal in verhoogd stationair toerental maar als het erg is kan dat ook de motorloop beïnvloeden. Al zou ik afslaan dan niet verwachten.
Al lijkt mij het verhoogd toerental (1500 rpm) meteen na een koude start en dat na enkele seconden zakt, wat de topicstarter beschrijft, normaal.
[Bericht gewijzigd door Henk H. op (18%)]
Tijd (en nog veel meer, energie) is beperkt, maar ik heb een Chinese DICE* cloon en min of meer werkende VIDA op mijn laptop. Dus als je in de buurt van Rozenburg ZH woont, kan ik een poging wagen hem uit te lezen (geen dagelijkse kost, met dat programma werken, dus moet elke keer weer opnieuw het wiel uitvinden...) Mogelijk krijg je dan meer details dan je van de Wegenwacht meneer kreeg.
*DICE is een speciale Volvo uitleesunit en VIDA de bijbehorende software. Je krijgt dan meer informatie dan met een universele OBDII uitleesunit+software.
wtt
Golden Member
Ik hoop eerder te kunnen gaan kijken, maar het zal warschijnlijk weekend worden.
@r-p: Dat is een tof aanbod! Voor mij is deze week de tijd een dingetje. (Vooral veel verjaardagen), maar als er meer tijd is (en ik wat verder ben met dat ding) ga ik je mail sturen. Alvast bedankt!
wtt
Golden Member
Een kleine update mbt de Volvo:
Even zoeken en toen vond ik de schattige kleine mini-zekeringkastjes. Ik keek er eerst overheen in de veronderstelling dat het relais waren..
Maar ze bleken een klein dekseltje te hebben en daaronder zekeringen. Oa 15A zoals in de schema's van Henk.H. Na doorpiepen bleken er idd twee te vinden die de LPI injectoren voeden. Eentje doet er 2, de ander de andere 3 inj. (op de foto zijn de twee 15A zekeringen verwijderd, pos 3 en 4)
Helemaal cool dus! Nu ik weet welke zekeringen het zijn, 'durf' ik ook weer iets relaxeder met de auto op pad. Hij kapt er immers niet mee tijdens rijden, het is alleen tijdens (koude) start. En dan nog maar heel sporadisch...
Wat dat laatste betreft: Het gebeurde vooral tijdens de koudere dagen..
Dat is dan ook wel weer interessant...
Ik ben nog niet aan het injectoren-relais begonnen. Eigenlijk ben ik ook niet helemaal overtuigd van de invloed van dit relais op dit specifieke probleem. Nou komt dat ook door dat ik (nog) niet alle bekabeling heb bekeken, maar ik snap niet dat de LPE de LPI injectoren al gaat aansturen, terwijl het nog lang geen tijd is. Of het zou zo moeten zijn dat als dit relais bekrachtigd wordt, het een terugmelding geeft aan de LPE waardoor deze laatste de LPI injectie start. En dat deze terugmelding foutief door het relais gegeven wordt. Met wat fantasie (als de terugmelding wordt verzorgd door het openen van een contact), zou de slechte connectorverbinding dit hebben kunnen veroorzaken. Een theoretische gedachte, want ik ken het ontwerp van Vaille niet.
Ik wil er nu even mee rijden en mocht het probleem zich voordoen, de zekeringen trekken om te kijken wat dit doet. Als ondersteuning van de diagnose. Het liefst zou ik een LED willen laten aansturen door de LPI injectoren, zodat ik (tijdens zo'n storing) direkt zeker weet dat die dingen te vroeg beginnen. Misschien dat ik dit er nog inpruts, maar ik denk dat ik dat er even van laat afhangen hoe snel die storing weer optreedt en wat de zekeringen dan doen.
wtt
Golden Member
O ja, ik zou nog een foto van LPI-injectoren plaatsen ivm eventueel loszitten. Dwz, ik heb gevoeld dat ze vastzitten, maar de afdichting (die oranje tattie op de foto) wilde ik nog even laten zien. Bij deze:
Ook zat ik me nog heel even af te vragen bij welke (buiten)temperatuur de thermostaatklep in de luchtoevoerslang omschakelt. Ik bedoel de klep die regelt of de luchtinlaat voorverwarmd wordt via uitlaatspruitstuk, of direkt boven de radiateur lucht hapt.
Ik kwam hierop, omdat de luchtslang richting uitlaat er nogal McGyver stijl gerepareerd uitziet. (Geen foto helaas, mijn vriendin is op stap met de auto). Idd is ze ook niet zo bang aangelegd en ik heb vanmiddag de zekeringen aan haar laten zien, met de bijbehorende instructie. Bij die uitleg "kijk, dat daar is het spruitstuk. De lucht gaat dan zo, zo en zo, die kant op" vroeg zij ook wanneer die luchtinnamethermostaat schakelt...
Ik wil misschien dus checken of dat ding misschien verstopt zit, maar dan is het ook handig om te weten HOE die klep precies omschakelt. Als deze een luchtstroom nodig heeft om om te gaan, dan kan dit verklaren dat de motor na 1,5 sec uitvalt.
Dat is al een beter zekeringkastje dat eerder gebruikt werd. Ik heb nog wel eens gekeken naar een betere variant die gebruikt werd op BMW motorfietsen. Lijkt hier op, met inderdaad een dekseltje met rubber afdichting.
Die tattie heb ik nog niet eerder gezien, bij mijn loszittende zittingen zat er niets omheen en na nieuwe zittingen plaatsen door LPG specialist had die het er ook niet omheen gedaan. Kan me voorstellen dat ze al eens door iemand onder handen zijn genomen. Er zit in ieder geval genoeg op om valse lucht te voorkomen.
Lucht voorverwarming met thermostaat klep had ik niet meer verwacht, ik had gedacht dat de injectie zonder hulp het af zou kunnen. Is dat elektronisch geregeld (gaat er een kabeltje heen) of mechanisch met een soort was element oid?
wtt
Golden Member
Er zit in ieder geval genoeg op om valse lucht te voorkomen.
Ja en het is stevig spul, het lijkt zelfs nog enige extra mechanische sterkte te geven.
Voorlopig start de auto goed. Het is dan ook vrij zacht weer met die 8 graden (hier aan de westkust). Ben benieuwd wat de mogelijk nog iets koudere dagen gaan brengen. We gaan het zien.
Nogmaals bedankt voor de hulp, want dat met die relais tbv de injectoren had ik nooit gevonden!
edit: Die thermostaat tbv de luchtinlaat heb ik niet heel grondig onderzocht, maar ik was idd ook benieuwd of dit mechanisch (waselement oid) zou gaan. Ik vermoed het, want kon geen kabel ontdekken. Ik ging er ook vanuit dat bij multipoint injectie de lucht geen verwarming nodig zou hebben. Maar ja, Zweden heeft een hoop kou en sneeuw, dus misschien voor de echte barre winters..?
[Bericht gewijzigd door wtt op (30%)]