Hallo beste mensen allemaal,
Jaaaa maar dit was gewoon ZO… nogmaals in mijn hokje heb ik Aarde.
En in mijn huis ook wel maar dan in de keuken en in de douche MAAR in de kamer weer niet!
En mijn huis is 32 jaar oud dus nog niet eens ZO oud.
Het was gewoon stom ongeluk en we hebben er weer wat van geleerd!
VrGr Rob
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Ha rob007,
Ik heb je draadje niet helemaal gelezen maar ik begrijp je situatie.
Toen ik moest verhuizen 5 jaar terug zei ik tegen de woonconsulent,er is geen rand aarde in de woon vertrekken.
Zijn antwoord dat hoeft toch niet waar het moet is het aanwezig tja...
Maar met de moderne apparatuur.... ik heb hem uitgelegd dat een netfilter een condensator naar het chassis heeft en,
hier een lekspanning aanwezig is zonder randaarde !!
Als er objecten zijn die wel geaard zijn denk aan de centrale verwarming of je kabel aansluiting dan gaat het fout.
Dus eerst alle wandcontactdozen voorzien van randaarde redelijke klus in je uppie.
Groet,
Henk.
mijn huis is van 1930, het voorste deel heel allemaal stopcontacten zonder aarde (eetplaats, woonkamer, slaapkamers en zolder).
-op de dochter haar kamer staat haar desktop computer, geen problemen, geen electriciteit gevoel aan chassis.
-op zolder staat een computer en projector (cinema kamer), ook daar geen problemen.
-in de woonkamer staat ook onze bureau. daarop staat mijn desktop computer en zijn tal van arduino's, esp's, ... op aangesloten die de aarde dus ook nemen van de usb poort dewelke aan het chassis hangt van de pc. ook hier geen problemen of shokken van het chassis. ook 3 printers (samsung laser, brother laser, epson inkjet), gsm laders, netwerk switches...
op diezelfde bureau heeft mijn dochter haar HP laptop. aangesloten met 3pin voedingskabel op een stopcontact zonder aarde.
ALLE pc's die met randaarde zouden moeten verbinden, doen niks.
ik zou mijn DMM nemen en de spanning meten tussen mijn chassis en een aarding, maar het probleem is dat ik de eerste 10meter geen aarding kan vinden 
met mijn hoogohmige DMM meet ik tussen de usb poort en de vloer (zit een alu strip tussen de vloeren naar de keuken) een goeie 128V
met de vingers voel ik niks. hier WAS stenen vloer, heb ik nu een houten vloer bovenop gelegd.
ik denk dat hier het geluk is dat er GEEN aardedraad in de muren aanwezig is.
erger zou bv zijn als er wel aardedraad tussen de stopcontacten zit, maar geen verbinding naar de aarding zelf. dan zouden al die Y condensatoren hun stroom SAMEN kunnen steken op de aardebekabeling.
nu kan ik enkel elk afzonderlijk toestel 'voelen'
mijn vrouw heeft een macbook air, aangesloten met een adapter met 2 draden. geen aarde dus. dat ding is een alu pc. als je in de zetel zit, met die pc op je benen met korte broek, EN die zit in het stopcontact, voel je trilling van het alu naar je benen.
de enige waar je het dus NIET verwacht, geeft spanning af.
ik kan ze echter niet meten. de meter spring continue van _.___ naar __.__ maar geeft geen getal (schakelt dus continue over van 0-6V naar 0-60V. ik kan wel zien dat er 50Hz tussen aarding (wel een goeie) en macbook zit.
SparkyGSX
Een manager is iemand die denkt dat negen vrouwen in één maand een kind kunnen maken
Hier is een wild idee, zet de range van je multimeter eens op handmatig, zelfs op je wazige foto zie ik het knopje.
Alsnog is de halve netspanning op een apparaat zonder aarde volkomen verklaarbaar. De capaciteit is zo klein dat het voor mensen niet gevaarlijk is, vooral irritant.
Ach zo'n schokje kan ik nog wel mee leven, dat heb je immers nog zelf in de hand door de boel naderhand fatsoenlijk te aarden. Wat ik veel erger vind is de hoeveelheid en kwaliteit Chinese SMPS meuk die op de Europese markt te krijgen is en welke een berg HF uitstoot waar je eng van wordt.
Van telefoonladertjes tot microomvormers onder zonnepanelen, de hoeveelheid storing is ongekend bij sommige producten. Er is waar ik woon, en dat is vrij landelijk, nadat de overburen en achterburen alles hebben volgetrapt met panelen op de MG en KG bijna niks te ontvangen. En dan zullen we het maar niet over de netspanning hebben welke hier regelmatig de 250 aantikt om tijdens een wolkje in enkele seconden weer in te storten naar 229.
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Ha Dominic,
Dat is weer een ander probleem het gaat @rob007 om de vereffeningsstroom die optreed waneer je twee,
verschillende aardpotentialen met elkaar verbindt.
Zoals @SparkyGSX al aangeeft is de ontlading via de mens niet levensgevaarlijk maar wel irritant voor de,
elektronica kan het wel funest zijn 
Ik spreek uit ervaring in mijn oude huis tot twee keer toe een RS232 chip er uit geblazen 
Zo'n aardlus is zo gemaakt denk aan je geluidskaart die je aansluit op de versterker waar ook de tuner op aangesloten is.
Je verbind nu de aarde van het antenne systeem met je interne aarde dit kan brom opleveren maar als je intern geen aarde aansluit,
dan zal de Y-condensator via de randaarde ontladen......
Jou probleem is van de moderne tijd voor radio amateurs zeer lastig de storing van de inverter.
Buiten de EMI en RFI treed er ook nog reflectie op zo'n PV-paneel heeft een rendement van 14% (wat ik onderzocht heb) veel gebruikers weten dit niet 
Ok beter iets dan niets dat is waar maar een heel groot gedeelte van het licht wordt gereflecteerd in de vorm van warmte,
Bij grote PV velden zal de temperatuur rondom het veld met ik denk wel 4...5° hoger zijn wat zijn we aan het doen 
Ik denk uiteindelijk zijn we de aarde aan het verwarmen ik geloof dat het tegenovergestelde de bedoel was/is (voor zover je daar in gelooft).....
Groet,
Henk.
Paulinha_B
Honourable Member
"Ik spreek Spaans tegen God, Italiaans tegen de vrouwen, Frans tegen mannen en Duits tegen mijn paard." Dixit Carlos V, Römisch-deutscher Kaiser
Het mooie is dat de opwarming keiharde wetenschap is, daar hoef je niet in te geloven. Die wetmatigheden zijn net zo hard aangetoond als de wet van Ohm, en die wetmatigheden zijn ook al bijna even oud (+- 50 jaar jonger) maar worden heden ten dage ieder jaar weer bevestigd.
De effecten variëren per locatie en zijn niet constant - maar het gemiddelde over periodes van 10 a 25 jaar, zien we gewoon stijgen.
Reflectie zorgt juist voor afkoeling. Dat heet albedo. In principe koelt de boel juist áf van reflectie. Die gereflecteerde straling gaat gewoon weer het heelal in, voor zover die niet door atmosferische deeltjes en/of vervuiling wordt geabsorbeerd.
Een van de plekken waar reflectie (albedo) zéér belangrijk is, is op de ijskappen en de permafrost. Wit ijs zorgt namelijk dat heel veel stralingswarmte weer wordt gereflecteerd, en dus voor minder absorptie/opwarming. Echter, door de roetuitstoot van schepen die op de zwaardere stookoliesoorten draaien, en door zware industrie, kan er een laagje roet van geringe dikte op het ijs belanden. Dat zorgt voor een gering percentage extra absorptie, dus extra opwarming. Daardoor gaat het smelten sneller, wordt er weer minder gereflecteerd, en wordt er weer meer geabsorbeerd enzovoorts. Reflectie is absoluut essentieel voor het handhaven van de temperatuur.
Denk maar aan de helderwitte of blauwe daken op de huizen in het middellandsezeegebied, vergeleken met onze vaak wat donkere dakpannen.
Ik denk echter dat zonnepanelen niet zo zeer reflecteren, maar absorberen. Dat doen ze echter niet meer of minder dan een donker pannendak, braakliggende grond of asfaltdak.
Een potentieel probleem bij velden vol zonnepanelen is dat door het gebrek aan schaduwen van bomen, de boel lokaal opwarmt. Een beetje vergelijkbaar met een asfaltweg. Maar in principe wonen er geen mensen *op* een veld vol zonnepanelen, en de panelen op een dak van een ruimte waar mensen zijn, zullen niet meer warmte absorberen of vasthouden dan een asfalt of pannendak.
Zou het veld braak liggen, dan zou het veld niet heel veel meer of minder warmte absorberen.
Zoals ik wel vaker zeg: schoenmaker, blijf bij je leest. Een cardioloog moet een elektronicus niet vertellen hoe hij een TV moet repareren. Omgekeerd moet een persoon die geen wetenschappelijke kennis heeft over het klimaat, zich erg terughoudend opstellen als die klimaatwetenschappelijke kennis probeert te discrediteren.
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Ha Paulinha_B,
Even terug gelezen @rob007 heeft het over een schok wel door een schakelende voeding maar dat is het probleem niet.
Vandaar mijn eerste antwoord m.b.t. de randaarde in het algemeen kan je stellen dat indien er een netfilter in een apparaat aanwezig is,
je de randaarde moet gebruiken anders staat er een halve netspanning op het chassis......
@ledlover goed punt daarom hou ik mij daar niet mee bezig te kort voor op deze planeet om iets te kunnen bevestigen.
Ik denk om de 100 jaar een data punt en misschien na 5 data punten om iets van een trend te kunnen schrijven 
Waar het mij om ging is dat grote velden zo,n 5° (zelf gemeten) verhoging veroorzaken of dit erg is kan ik niet beoordelen......
In de nabijheid van zo'n veld groeit niets geen water in de bodem maar ja waar zou er tussen de panelen iets moeten groeien,
er loopt niemend geen dier geen mens en wat je schrijft op het asvalt groeit ook niets 
Groet,
Henk.
Hallo allemaal,
Je zou zeggen waar praten we/ik nu eigenlijk over he, de schok?
Ik weet niet tot HOE gevaarlijk dit kan gaan? ( ik was HEEL ff verbaast en meer niet meer! )
Mijn gedachte was wel schrijf het hier neer en wie weet help je/ik er een ander mee?
.
Los daarvan het zou ook wel eventjes je speelgoed kunnen slopen.
In dit geval heb ik geluk en is dat niet gebeurd, alhoewel ik daar nu aan twijfel!?
Ik heb ook eens zitten spelen met zo’n chinees (of Japans) piratentrapje dat iets van 2Watt kon maken,
heeft gewerkt op mijn dipool maar later op die andere antenne deed ie in eenst poef… ??? of het daardoor komt weet ik niet zeker!
( nooit geweten/begrepen hoe dit nu kwam? ) ik dacht tjah China/Japan rommel he! Maar nu denken we nog eens terug en…
.
wat jullie er nu mee doen moet ieder voor zich weten maar als ik er een(1) iemand mee help is het mij al goed!
XXX Rob
Op zaterdag 6 april 2024 11:19:21 schreef Paulinha_B:
Was het eigenlijk niet "schakelende voedingen"?
of schakel voeding.
Op dinsdag 2 april 2024 19:56:10 schreef rob007:
via de voeding in het hokje ( die aan staat! ) en de voeding binnen ( uit! ) krijg ik die schok!
( ik prikte mijzelf met de mantel van de coax ik mijn vinger! )
Ik heb 42Volt wissel gemeten.
Als je in je vinger prikt dan heb je niet veel prik (
) nodig om dat erg pijnlijk te maken.
Die 42V zegt niet zo veel, het gaat vooral over de stroom die er achter zit, en dat zijn echt maar uA's
Dus ik snap dat je daar van schrikt, de titel is dan weer wat overdreven naar mijn mening 
Ik dacht eerst dat dit weer een "ik kan geen AM meer ontvangen" topic zou zijn.
Heb ik dat?
Jep, en zo ongeveer elke schakelende (en ook niet schakelende voedingen met netfilter) de afgelopen 50 jaar.
Dat lukte ook prima bij TV's overigens de (CAI) kabel en de TV (of settop boxje) tegelijk vast pakken kan ook kriebelen.
[Bericht gewijzigd door Sine op (11%)]
Ik zal het maar eerlijk opbiechten! 
Ik kom er eventjes nog niet omheen maar heb strakjes een 48Volt voeding nodig.
En ja nu licht er hier een: Geschakelde 48V 3,3A voeding,…… als ik zeg sorry? 
.
Blijf het T . . . . . dingen vinden! 
Maar in dit geval kom ik er ff niet snel omheen, nogmaals sorry!?
.
Maar dan toch weer waar ik bang voor ben met dit spul,
nu staat er een L een N en natuurlijk het aarde tekentje.
En ja ik moet hem combineren met een transformator voeding, wat nu?
De min en de min komen / moeten aan elkaar!
Vertellen jullie het maar, ik heb randaarde in mijn hokje ( neem aan het beste om die wel te gebruiken! )
moet ik nu de stekker nog er in steken en draaien voor die L en die N?
Meten tussen de twee voedingen?
.
Vraag: wat nu als ik hem zou moeten combineren met NOG een geschakelde voeding?
kun je dat dan wel in goede banen lijden? ( denk / gloof van niet, DENK IK DAN HOOR! )
.
Kan je beloven zodra ik KAN, wissel ik met een trafo voeding!
Ben ook aan het zoeken naar een geschikte trafo om desnoods met… 2N3055 of… en iets van 7812…
.
VrGr Rob
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Ha rob007,
De voeding (telecom) is prima 48 V misschien 10 of 20 A dit ga je niet meer met een transformator doen vandaag de dag !
De N (Neutral) is de nul en de (live) is de fase de N ligt aan aarde in de centrale.
De aarde in de meterkast is plaatselijk dus bij jou in de omgeving meegeslagen met de heipaal of later geslagen.
Nu is het de afspraak dat de aarde in jou wandcontactdoos dient als (veiligheidsaarde) en alleen gebruikt wordt om,
er voor te zorgen dat alle metalen geaard zijn meer niet.
Dus niet gebruiken voor de negatieve pool van je voeding of om de afscherming van de stereo te aarden.....
Een apparaat waar een origineel netfilter in aanwezig is altijd met aan de randaarde verbinden zodat de Y-condensator belast is.
Dan is er geen ontlading (kruipstroom) indien je het apparaat aanraakt en tevens een ander apparaat of de CV radiator 
Groet,
Henk.
Hallo Henk,
ik heb de voeding even getest en of de duivel er mee speelt –
ik DACHT, ik heb een geaard stopcontact… jaha mis!
Ik had een geaard verlengsnoer in een on geaard stopcontact zitten.
Dus ik meet WEER 115Volt over 2 voedingen! 
( ik doe het nu wel zelf maar vind het ZO NIKS! )
zal ook nog wel gaan kijken voor verlengsnoer met goede randaarde,
maar ga ook zoeken voor een transformator waar ik misschien 48Volt mee kan maken.
VrGr Rob.
Dit is hem trouwens:
https://www.youtube.com/watch?v=0F_YhrTrvyc
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Ha rob007,
Dat is de reden dat ik ook in dit huis alle wandcontactdozen (stopcontact) heb voorzien van een aarddraad (geel/groen).
Ik heb nog wel een paar trafo's C-kern 50 V 20 A maar ik zie dat je met 48 V 3,3 A genoeg vermogen tot je beschikking hebt.
De twee behuizingen van de voeding doorverbinden (aarde) en 1 verbinding naar de WCD dus de,
N met elkaar doorverbinden, de L met elkaar doorverbinden en met een steker naar de muur 
Je kan een trafo gebruiken maar als je een netfilter toepast blijft de zelfde eis de Y-condensator aan de randaarde leggen.....
Groet,
Henk.
Ik gebruik de randaarde WCD in de keuken met verlengsnoer. Vroeger weleens zitten prutsen met de waterleiding of radiator als 'aarde' in een ander huis. Uit principe gaat alles waar een geaarde stekker aan vast zit ook in een geaarde doos.
Hallo Henk en ook Raaf12,
Extra aarde draadje:
Als ik dat hier in huis zou gaan doen slaat ZIJ mu HELUMAAL in elkaar!
Kzal zelf ff kijken voor die trafo moet um ergens hebben.
Ik moet er gewoon ook zelf op letten dat ik in mijn hokje alle verlengsnoertjes met aarde ga gebruiken,
het kwam eigenlijk ook doordat ik spulletjes had 220~ met gewone stekertjes,
die ouderwetse met van die ronde platte schijfjes die in de aarde contactdoos niet passen.
.
Raaf we hebben het wel eens gehad ging mijn broer onder de douche kreeg ie een schok! 
Bleek dat de buurman de aarde aan de 220~ had gedaan en dat de aarde van het flat niet in orde was! 
VrGr Rob.
Nogmaals? Vraagje? waar is Frederick E. Terman Toch?
Hoop alles goed met hem!
Op zondag 14 april 2024 16:46:45 schreef electron920:
....de N ligt aan aarde in de centrale.
Niet in de centrale, maar in de plaatselijke transformatorcabine.
Als je een apparaat hebt met een aardklem, of een apparaat met een snoer met aarde, altijd aan aarde koppelen.
De laatste tijd zijn er steeds meer apparaten die een aardaansluiting nodig hebben voor de veiligheid of om het netfilter goed te laten werken. Daarom moeten tegenwoordig in NL alle contactdozen geaard zijn.
electron920
Everything should be as simple as possible, but not simpler.
Op zondag 14 april 2024 18:40:48 schreef rob007:
Nogmaals? Vraagje? waar is Frederick E. Terman Toch?
Hoop alles goed met hem!
Ik leef nog, hoor; en ik zit praktisch iedere dag wel even op CO. Maar niet altijd in jouw topics. 
Dat er tussen de kast van een niet geaarde voeding en een wel (min of meer) geaarde antennekabel prik staat, is gewoon niet iets waaraan ik veel heb toe te voegen. 
Gewoon netjes alle aardes gebruiken zoals ze bedoeld zijn, dan prikt het niet, maar dat las ik hier al als antwoord.
(En in je 'Inschakel vertraging'-topic heb ik het antwoord - gebruik de lock-uitgang van de PLL - ook al gezien.)
Maar pas op he! Ik léés alles. Mwahahaha...
Hallo Frederick E. Terman
Nee het ging mij er niet om dat je bij mij niks schreef maar miste je gewoon,
ik las niets meer van jou en ja vroeg mij dus af is alles wel goed met je.
( fijn, hoop gewoon dat alles goed gaat! )
Zelf ben ik aan het rommelen met mijn lichaam maar daar gaat het nu ff niet om!
VrGr Rob.
Dom, ik vergeet wat FET!?
Toch een vraagje aan jou, zou je toch iets willen doen voor mij?
https://www.circuitsonline.net/forum/view/message/2501929#2501929
( Zie foto van/met de 2 schema's? )
Zou je willen kijken of het kan wat ik wil met een van die schema’s op de link hier boven?
Ik heb deze schema’s gepikt van schema’s op het internet als zijnde ( RF Sensing Switch )
gestel dat ik 1 van deze 2 schema’s gebruik om aan de LED te verbinden om zo het/een relais te schakelen?
DDSFM had ook al linkjes gegeven maar dat is zonder waardes dus dacht dit lijkt het er meeste op –
en ( IK DENK!? ) dat dit de lichtste belasting voor de LED is en dat het twee traps transistor schema –
het/een relais kan schakelen zonder dus al te veel het PLL te belasten.
VrGr Rob