Schematik is a tool to automatically generate schematic diagrams from data, it provides a C++ API, to integrate with native codebase, and a JS API for web applications.
Amsterdammer bezig met AI voor electronica ontwerpen.
Zie zijn enthousiasme :
https://www.youtube-nocookie.com/embed/Con4KzJsSmg?playlist=Con4KzJsSm…
Je kunt zowat elke youtube filmpje zonder reclame zien door www.youtube/... te vervangen door www.yout-ube/...
[Bericht gewijzigd door Bart777 op (32%)]
Leuk, maar doe het toch liever zelf.
Dit heeft niets meer met kennis te maken, iedereen kan het op deze manier. Tot dat het een keer niet werkt en dan weten ze niet hoe het opgelost moet worden.
En voor een 1kHz oscillator pakt ie een ESP32. Beetje overdone als het ook met 2 transistors kan. KISS.
nonius
set SCE to AUX.
Dit heeft niets meer met kennis te maken, iedereen kan het op deze manier. Tot dat het een keer niet werkt en dan weten ze niet hoe het opgelost moet worden.
Wanneer ik mensen AI om advies zie vragen om daarna die AI-gegenereerde oplossingen te implementeren moet ik onwillekeurig denken aan 'cargo cults': dingen doen zonder het hoe & waarom te snappen 
blackdog
Golden Member
Daar de mens het noodzakelijke niet kan volbrengen, streeft hij naar het overbodige (Goethe)
Hi,
Ik denk dat het misschien wat meer interesse wekt voor electronica en techniek.
Het probleem is denk ik dat de gene die hier mee bezig gaan snel denken dat ze iets kunnen.
Dat soort gedrag heb ik ook al gezien bij Vibe Coders dat ze aan een profesional vragen: Wat betekens "cls" in die terminal...
Het is denk ik een andere ingang tot de electronica/techniek, niet alles hoeft via een Jampot Radio project te lopen om te starten met electronica.
Laat ze lekker knoeien, met statische elektriciteit hun componenten opblazen, of hun controler uitgangen opblazen door overbelasting,
het is een andere modernere manier van leren, maar misschien komt er toch wat goeds van. 
Groet,
Bram
Robbe de Smet
I'm only responsible for what I write but not for what you understand !
Onder andere Electronic Workbench één van de eerste simulatoren werd meer dan 30 jaar geleden door de toen oudere elektronica liefhebbers ook niet met open armen ontvangen. De feeling was weg en is het wel betrouwbaar klonk het toen...
Ik zou zeggen geef het een kans, bouw de schakelingen na of stop het in een simulator wat nu (30 jaar later) wel omarmd wordt en deel je ervaring.
AI gaat de taakomschrijving van heel veel beroepen niet alleen sterk veranderen, je gaat tevens een enorme productiviteitsstijging zien. wat dan weer een oplossing is voor knelpuntberoepen en goed voor je portefeuille. Mensen die nu effectief een taak uitvoeren gaan een meer-superviserende en testende rol toebedeeld krijgen, zeker voor beroepen waar maar weinig handwerk aan te pas komt, zoals bv die ontwikkelaar in de video of een jurist. Een advocaat of jurist laat zijn betoog gewoon door AI genereren en leest daar daarna gewoon even doorheen om al dan niet correcties aan te brengen.
Zie zo’n omwenteling ook bij mij gebeuren. Iemand met weinig kennis van domotica (zoals ik bv
) genereert simpelweg de programmering en als er dan iets fout is, dan komt een witte raaf die meerdere werven verzorgd, even langs om de boel te corrigeren. Die kan dan al meteen liggen roepen, zoals hier op dit forum “Ja, heb je zeker weer met AI gegenereerd en ipv 1000€ om de volledige programmering te verzorgen betaal je die dan slechts 100€.
Is bovendien ook een oplossing voor de lage aandachtsspanne. Iedereen zit tegenwoordig 30% van de werktijd op hun smartphone.
Op zondag 26 april 2026 22:45:38 schreef Lambiek:
Leuk, maar doe het toch liever zelf.Dit heeft niets meer met kennis te maken, iedereen kan het op deze manier. Tot dat het een keer niet werkt en dan weten ze niet hoe het opgelost moet worden.
Daar schuilt nu al ca 15 jaar een heel groot probleem.
Iedereen doet een stukje en als iets niet werkt wijzen ze na elkaar.
De invalshoek van blackdog vind ik wel een interessante.
Een beetje herkenbaar in mijn ervaringen met Arduino en het toepassen van libraries.
Op het gebruik hiervan was en is online zware kritiek, maar het heeft mij privé en voor werk veel ontwikkeling gebracht die ik daar voor niet van de grond kreeg. Het is het gevoel dat je precies weet wat je wilt, en dat dat mogelijk is, maar het lukt maar niet omdat het gereedschap te groot en te moeilijk is.
En er is geen aandacht om de benodigde specialistische kennis over een aantal jaren systematisch vanaf nul op te bouwen. Dat te doen zou ook voelen als verspilling, omdat het geheel sterk in beweging is. Zo zijn microcontrollers in twintig jaar onwaarschijnlijk veel sneller geworden.
Ik voel nog steeds geen belangstelling voor generatieve AI en voorzie oprecht niet dat het voor mij veel gaat betekenen, maar het inzicht stemt milder.
Op maandag 27 april 2026 08:55:58 schreef High met Henk:
[...]Daar schuilt nu al ca 15 jaar een heel groot probleem.
Iedereen doet een stukje en als iets niet werkt wijzen ze na elkaar.
+1
De lol van het vak gaat er toch ook vanaf op deze manier, door juist beide te doen software en hardware blijft het reuze interessant.
En ik voorzie grote problemen door AI qua werkgelegenheid, je hoort het nu al bij veel ICT bedrijven. En ben bang dat het nog veel verder gaat dan dat.
Op maandag 27 april 2026 10:29:54 schreef Lambiek:
De lol van het vak gaat er toch ook vanaf op deze manier, door juist beide te doen software en hardware blijft het reuze interessant.En ik voorzie grote problemen door AI qua werkgelegenheid, je hoort het nu al bij veel ICT bedrijven. En ben bang dat het nog veel verder gaat dan dat.
Een hele grote +1
Robbe de Smet
I'm only responsible for what I write but not for what you understand !
Op maandag 27 april 2026 10:29:54 schreef Lambiek:
En ik voorzie grote problemen door AI qua werkgelegenheid, je hoort het nu al bij veel ICT bedrijven. En ben bang dat het nog veel verder gaat dan dat.
Misschien evolueren we naar een andere levenswijze, waarbij arbeid niet langer de centrale voorwaarde is om in het levensonderhoud te voorzien, mede door de opkomst van AI. Een andere manier van denken, een andere mindset.
Op maandag 27 april 2026 10:39:16 schreef Robbe de Smet:
Misschien evolueren we naar een andere levenswijze,....
Zit jij daar op te wachten, de hele dag niets doen en je handje ophouden voor je centen. En wie gaat dat betalen, de overheid, zal een vetpot worden denk.
Zo is dat, er zijn al banen weg door dat AI.
Ze moeten die handen niet ophouden om een uitkering te krijgen maar die handen leren gebruiken.
En AI gaat daar niets positiefs in bijdragen.
Robbe de Smet
I'm only responsible for what I write but not for what you understand !
Op maandag 27 april 2026 10:47:12 schreef Lambiek:
[...]
Zit jij daar op te wachten, de hele dag niets doen en je handje ophouden voor je centen. En wie gaat dat betalen, de overheid, zal een vetpot worden denk.
ik zit daar niet op te wachten, dat schrijf ik ook niet, het is gewoon een andere insteek... Zijn er geen andere bezigheden dan werken? Evolueert die overheid niet mee?
Sam Beek (die Amsterdammer van het filmpje) zegt:
1) ik weet niets van deze dingen
2) daarom heb ik schematik.io gemaakt
3) 'It is working!'
Hoe doet ie dat?
Op maandag 27 april 2026 10:29:54 schreef Lambiek:
De lol van het vak gaat er toch ook vanaf op deze manier, door juist beide te doen software en hardware blijft het reuze interessant.En ik voorzie grote problemen door AI qua werkgelegenheid, je hoort het nu al bij veel ICT bedrijven. En ben bang dat het nog veel verder gaat dan dat.
Dat is nooit anders geweest. Mensen die ooit elektrische toestellen herstelden, ook TVs op componentniveau zullen gedacht hebben dat de lol ervan af was. Toen de koolmijnen in Limburg sloten waren sommigen onvoorstelbaar woedend, sommigen weenden zelfs dat ze de mooiste job in de wereld verloren. Wie kan zich dat nu voorstellen? Vooruitgang kan je niet stoppen, daar zijn immers landen economisch compleet aan tenonder gegaan en nieuwe generaties groeien met die andere situatie op.
Op maandag 27 april 2026 10:55:15 schreef Frederick E. Terman:
Hoe doet ie dat?
Je kan dat m.i. vergelijken met geld. Als je geld hebt kan je nieuw geld maken zonder dat je enige kennis hebt hoe dat nieuw geld wordt gemaakt. Je geeft dat aan iemand, een bank of belegger bv. Het overgrote deel van onze kennis is gewoon het toepassen van bestaande kennis. Voor 99% van alle taken is er weinig of geen generatie van nieuwe onbestaande kennis. Die haal je van het internet, en hij weet die gewoon te vinden. Dat is zijn kennis 
Dat zie je trouwens nu ook al. Veel klanten hebben gegoogled en komen je vertellen wat er aan de hand is en hoe dit moet worden opgelost. Vaak klopt die analyse zelfs. Sommige vakmensen voelen zich dan in hun eer gekrenkt en worden boos. Als ik het niet eens ben dan vraag ik hen gewoon of ze akkoord gaan met mijn oplossing of niet. Zoniet zijn ze vrij om voor een alternatief te gaan.
[Bericht gewijzigd door New Beetle op (25%)]
Op maandag 27 april 2026 10:51:45 schreef Robbe de Smet:
ik zit daar niet op te wachten, dat schrijf ik ook niet,
Ik weet dat je dat niet schreef, maar daar gaat het wel op neer komen in de toekomst.
En voor de jeugd van tegenwoordig maakt het niet uit, die zijn de hele dag met hun telefoon bezig.
het is gewoon een andere insteek... Zijn er geen andere bezigheden dan werken? Evolueert die overheid niet mee?
Natuurlijk zijn er andere bezigheden, maar met werken is niets mis toch. De overheid kan de problemen van nu niet eens oplossen, ook die zitten tijdens een debat op hun telefoon, die zijn al aan het oefenen.
blackdog
Golden Member
Daar de mens het noodzakelijke niet kan volbrengen, streeft hij naar het overbodige (Goethe)
Hi,
Hoe dan ook, het blijft een leerproces ook als het via AI loopt.
Ook bij AI is het zo dat als je er rommel in duwt er meestal ook rommel uitkomt.
Een groot deel van de mensen kunnen al niet eens normale zinnen typen of uitspreken,
dat is dan gestructureerd iets uitleggen en dan rekening houden met de toehoorder.
AI gebruiken met zoiets als dit
: ik wil een relais schakelen als ik de trap op kom
Dit soort vragen komt hier op CO ook vaak voorbij, velen en ik ook, zeg dan dat mijn kristallen bol stuk is...
Ik zie AI als een stuk gereedschap en het wordt voor bepaalde toepassingen steeds beter en kan mij b.v. ook goed helpen met Arduino code.
Maar ik weet ook dat als ik een mooi schroevendraaier setje van PB Swisstools zoals deze:
https://www.pbswisstools.com/nl/gereedschappen/quality-hand-tools/mobi…
Dat dit binnen een half jaar afgeracht is, dit omdat de kennis en vaak het inzicht ontbreekt hun gereedschap goed te gebruiken. 
De oorzaak is de mens zelf, goed gereedschap betekend niet, dat er goed werk uitkomst, goed gereedschap kan efficiënt en mooi werk opleveren.
Maar dan moet die Aap aan de knoppen, ook wel het inzicht hebben.
Kijk naar de huidige staat van software, die de meeste mensen gebruiken, het staat bol van de fouten,
of het nu Windows is of de firmware in wat van mijn moderne meetinstrumenten en het grootste deel is denk ik door AI bewerkt/uitgedacht.
En dan wordt er niet even gekeken of een meetinstrument zijn functie waar een klacht over was nu wel goed werkt...
Een mooi voorbeeld was de pieper functie van de KeySight 3466x series multimeters, daar was de klacht dat de pieper functie niet lekker werkte.
Na de update was hij helemaal niet meer bruikbaar en het heeft bijna een jaar geduurd voor ze dit weer gecorrigeerd hadden, welke Aap heeft de controle gedaan?
Dat AI veel software gaat regelen is al een feit en dit is al lekker bezig zeker de laatste tien jaar,
maar er moet stevig gecontroleerd worden en daar ontbreekt het aan of is niet voldoende aanwezig, controle kost geld.
Veel bedrijven is voorspeld dat ze geld kunnen verdienen(besparen) met AI en dat klinkt ze als goud in de oren...
Als de AI mogelijkheid, waar dit topic mee begon er voor zorgt, dat de gebruiker meer inzicht gaat krijgen, vind ik het best.
En ook verder "wil" leren waarom bij het aansluiten van een relais direct op zijn microcontroler uitgang de handel opblaast, is dan een mooi leermomentje.
Als ik bij Tinytronic of een andere winkel kijk, dan vind je daar vele modules die je met stekkertjes kan doorverbinden.
Het zijn dan wat meer logische blokjes die een bepaalde functie hebben en doen wat je nodig hebt, en je creativiteit bepaald dan het eindresultaat.
Dus wat wil je als eindresultaat en welke gereedschappen(b.v. AI) en modules heb ik nodig dit te bereiken.
Ik begon met een diode en een spoel, yep de jampot ontvanger en nu gebruik ik allerlei complexe analoge opamp's, DDS chips, Power transistoren van meer dan 300-Watt enz.
Ook ik ben meegegaan met de tijd en ja, gezien mijn leeftijd was dat een lang leerproject.
Voedingen bouwen en FM zenders hebben mij veel inzicht gebracht(b.v. iedere mm draad heeft inductie en weerstand).
Ik heb een aardige kennis van een deel van de elektronica opgebouwd, dat zal voor de huidige beginner met AI tot zijn beschikking, ook kunnen gebeuren.
Veel hangt af van de gretigheid van de gene die de gereedschappen die tot zijn/haar beschikking zijn, wil toepassen.
Het gaat denk ik om de mens, die het gereedschap gebruikt, wat is de input is voor de AI toepassing.
Ik denk dat b.v. een Architect heel goed AI kan gebruiken dit samen met de databasis die ze nu al gebruiken voor b.v dakkappellen, schuifpui enz.
Dat scheelt ze heel veel Autocad werk, dan kunnen ze nog steeds het creatieve deel eerst op hun kalkpapier doen en dan de AI gaan voeren.
Plaats je zelf eens in deze tijd ouwe mannen!
, je bent 12 jaar en je hebt interesse in techniek,
zou je dan AI gebruiken voor je Arduino of voor schema's van versterker trapjes, bij besturing van modelbouw, noem maar op.
Denk er eens aan, waarom je wat je nu doet opgebloeid is tot je huidige vakgebied/hobby.
De gene die nu echt wat kunnen, komt denk ik, door hun gretigheid naar kennis, waarom iets wel of niet werkt en dat wordt als het goed is, dat dan verder opgebouwd.
Er is nu voldoende AI slop, alle sociale media wordt er mee overspoeld, dat geeft je een aardig beeld van de gemiddelde creativiteit van de mens.
Die creativiteit is nu niet anders dan 50 jaar geleden, misschien zelfs minder, als je het huidige niveau ziet.
Maar 50 jaar geleden had je ook behoefte aan een goede TV monteur, slager, timmerman en? waren het allemaal vakmensen, ik weet zeker van niet.
In mijn vakgebieden IT en Audio weet ik dat er vele knoeiers zijn, meestal gedreven door commercie, dat zal bij de huidige AI niet anders zijn/worden.
Er zijn altijd maar een relatief klein aantal mensen geweest die graag met techniek bezig willen zijn en er goed in willen worden.
Dat gaat denk ik niet zo snel veranderen, de gemiddelde mens is lui, dat zit in zijn genen, energie besparen is het motto van onze genen en dit samen met zoveel mogelijk in dat gat in je hoofd proppen. *grin*
Veel is voor mij nog mistig, wat de steeds betere AI allemaal voor veranderingen in de maatschappij gaat brengen.
We staan denk ik nog te veel aan het begin van de ontwikkeling, over een jaar of vijf is er denk ik wat meer met zekerheid over te vertellen.
Verder vind ik dat als jongeren belangstelling hebben voor techniek, dit gestimuleerd moet worden wel of niet met AI gebruik.
Groet,
Bram
PS
Net nog een video gezien van Louis Rossman dat aardig hier past.
Op maandag 27 april 2026 12:13:03 schreef blackdog:
Verder vind ik dat als jongeren belangstelling hebben voor techniek, dit gestimuleerd moet worden wel of niet met AI gebruik.
Daar ben ik het 1000% mee eens en laten ze daar nu eens op de lagere school mee beginnen.
Op maandag 27 april 2026 13:27:56 schreef Lambiek:
[...]
Daar ben ik het 1000% mee eens en laten ze daar nu eens op de lagere school mee beginnen.
Ben ik het ook helemaal mee eens!
nonius
set SCE to AUX.
de gemiddelde mens is lui, dat zit in zijn genen, energie besparen is het motto van onze genen
Dat is natuurlijk en normaal. Het ontbeert mij zelf ook aan de kennis en ervaring om goede schakelingen te ontwerpen: daarom bouw ik meestal anderman's (deel-) ontwerpen na die ik evt. wat modificeer of wat andere modules aan vastknoop.
MAAR: dit gebeurt op basis van goede betrouwbare ontwerpen van anderen (Elektuur bijv.), mensen met kennis en ervaring, NIET via een tussenlaagje met AI, die z'n 'wijsheid' ook uit minder betrouwbare bronnen heeft. En als ik naar veel 'electronica experts' op bijv. YouTube kijk dan lopen me toch heel vaak de rillingen over de rug. Als het niveau in de toekomst nog verder omlaag gaat door AI....
[Aart] Een beetje herkenbaar in mijn ervaringen met Arduino en het toepassen van libraries. Op het gebruik hiervan was en is online zware kritiek
Wat het probleem is van software schrijven met libraries is me niet helemaal duidelijk: #include <stdio.h> en #include <conio.h> waren altijd de eerste paar regeltjes in de programma's die ik schreef, en dat was in 1989. Als je zelf elke keer de routines moet gaan schrijven is dat opnieuw het wiel uitvinden. Ik heb weinig C-programma's gezien waar deze libraries NIET gebruikt werden....
En net zoals ik vroeger met Lego modules aan elkaar knoopte, doe ik dat nu nog steeds met RF: heb een flinke kist met allerlei RF-modules (oscillators, VCO's, filters, mixers, versterkers, verzwakkers, PIN-diodes, ruisbronnen, etc., alles gestandaardiseerd met SMA) waarbij een experiment vaak uit niet meer bestaat dan het aan elkaar knopen van de juiste modules en van voeding voorzien. Soms bestaat een volledig project uit niet meer dan het permanent aan elkaar knopen van modules, een voeding toevoegen en netjes in een kastje inbouwen.
Dat heeft met AI allemaal niets te maken, da's een kwestie van modulariteit.
AI zie ik als een gemakzuchtig tussenlaagje omdat men zelf niet bereid is naar de oplossing van het probleem te zoeken (de meeste problemen zijn (gelukkig) al eerder door anderen opgelost en heel vaak is het antwoord met een klein beetje moeite gewoon snel terug te vinden: vroeger in de bibliotheek, nu op het internet. Mijn grootste probleem is meestal de juiste zoektermen vinden. Of vroeger, het juiste bibliotheekboek waar de oplossing in staat).
Als iemand een 1kHz oscillatortje of een simpel timertje wil bouwen zou mijn eerste reactie niet zijn om het aan IA te vragen, maar (tegenwoordig) om een ontwerpje op het internet te zoeken, of (vroeger, en vaak nu nog) in de boeken een geschikt ontwerpje te zoeken (Elektuur 30x-schakelingen bijv.)
Het zal wel een vooroordeel zijn, maar voor mij schreeuwt gebruik van AI uit 'ik ben incompetent!'
en laten ze daar nu eens op de lagere school mee beginnen.
Wat dat betreft zie ik veel meer heil in 3D-printers dan in AI.
V.w.b. AI: eerst zelf leren denken voordat je een machine voor je laat denken (net zoals je eerst zelf leert rekenen voordat je een rekenmachine mag gaan gebruiken. En eerst leren spellen voordat je de spellingschecker van de tekstverwerker gaat gebruiken).
Je wilt kinderen opleiden en vormen tot onafhankelijke, kritisch-denkende personen die zelfstandig in staat zijn problemen op te lossen, NIET tot wezens die volkomen afhankelijk zijn van hulpmiddelen.
Hoeveel jongelui kunnen nog snel simpele rekensommetjes uit het hoofd doen? (prachtig voorbeeld: winkelmeisje dat naar haar GSM greep om voor me uit te rekenen of 4 stuks artikelen van elk 11.95 euro samen boven het minimum-bedrag van 50 euro uitkwam
) of snel een foutloos zinnetje schrijven (denk 'machine buiten gebruik!' of 'Opgepasd! Natte verf!' ZONDER daarbij naar hulpmiddelen te grijpen?) Als we nu ook het kritisch-denken gaan uitbesteden dan blijft er weinig meer over 
blackdog
Golden Member
Daar de mens het noodzakelijke niet kan volbrengen, streeft hij naar het overbodige (Goethe)
Hi Nonius,
Ik ben met een LAB versterker bezig, getriggerd door een ontwerp van Don Meyer geplaatst in "Electronic Experimenters Handbook",
de eerste versie van het ontwerp stamt uit het einde van de 60 jaren.
Hoe kom ik daar bij? via zoekmachines, die tegenwoordig allemaal AI functies hebben, er is geen ontkomen aan.
Veel kennis doe ik op door gericht te zoeken en daarna mijn deel hoe ik het kan optimaliseren toe te voegen.
De schema opbouw is van die aart( Nee niet die Aart
) dat de "VAS" minstens 2x minder hoeft uit te sturen.
Verder is het ontwerp redelijk kortsluit vast door zijn opbouw van eindtransistoren en de gene die sturen en zekeringen zijn voldoende om hem te beschermen tegen mijn fouten.
Nadeel is weer dat de ruststroom wat minder goed in de hand te houden is en daar werk ik nu aan, topic hier op CO komt nog.
Door het gestructureerd zoeken en na te denken kom ik steeds meer te weten over dit Audio ontwerp en
kan ik betere keuzes maken voor optimalisatie van mijn toepassing, uiteindelijk helpt AI mij dus bij het maken van het ontwerp naar mijn eisen.
Ook al is dat niet direct via een AI prompt ingegeven.
Als mijn buurman van 63-jaar aan een AI machine vraagt om een knipperlicht schakeling te maken die gevoed kan worden uit een 5V USB adapter en
de AI machine komt dan aan met een ESP32 schakeling, dan nog zeg ik dat de bron van deze "afwijking" bij mijn buurman ligt.
De buurman had moeten vertellen dat hij een beginner is, een simpele schakeling wenst die met fietslampjes werkt en
onderdelen gebruikt die makkelijk te koop zijn, zoals hier al eerder aangegeven volgens KISS principe.
De buurman stuurt het gereedschap aan en dat is ook een leerproces, dus om een goede AI prompt te maken en velen gaan dat nooit leren.
Bij velen is de luiheid sterk intrinsiek, dat belet ze verder te gaan dan "even snel" en "het is wel goed genoeg zo".
Dit alles wat ik hier type is alleen wat betreft de techniek/elektronica...
Er is ongelofelijk veel ranzige AI "toepassingen" beschikbaar van "ondernemers" die geld willen graaien, een enkel voorbeeldje, dat kan.
Hieronder de link van een uitzending van John Oliver over AI Chatbots.
https://www.youtube.com/watch?v=Ykvf3MunGf8
Gegroet,
Bram