EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Dat argument is reeds gemaakt. Er is nog geen feedback. Aan efficiëntie moet nog gewerkt worden 
Gezien het ntc is zal het omgekeerd moeten zijn. De oude zit er ondertussen terug in dacht ik? Als dat een 10k is die defect is zitten we in een circulair probleem.
[Bericht gewijzigd door EricN op (46%)]
Goedemorgen, gisteren de transistor vervangen.
Het goede nieuws is dat de vriezer is ingesteld op -18, de temperatuur ook -18 aangeeft. En geen temp wisselingen in de display meer, tot nu toe ook geen alarmen. Wel duurde na de wissel het lang voordat de -18 werd aangegeven, terwijl de vriezer nog hartstikke koud is gebleven.
Maar het slechte nieuws is dat de temp in de vriezer -35 is, en de vriezer door blijft vriezen, hij lijkt niet af te slaan. (De losse thermometer heb ik getest in een andere vriezer die ook -18 is en dat werd goed aangegeven door de thermometer).
Is dat dan toch (ook) een slechte sensor? Of blijft er ergens een relais hangen?
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Om daarover te oordelen hebben we volgende informatie nodig:
1: welke sensor heb je toegestuurd gekregen? Welke nummers stonden op de verpakking?
2: indien de nieuwe sensor niet geplaatst is en dus ergens op kamertemperatuur ligt, wat is de ohmse waarde ervan?
3: wat heb je gemeten op de oude condensator (niet transistor) van capaciteitswaarde?
4: wat heeft de sensor in de diepvries van ohmse waarde bij-35? Stroom uit. Sensor los leggen aan de print. Ohms meten.
Er is geen relais. Enkel een triac. Die kun je ook ohms uitmeten.
Indien de nieuwe sensor de correcte blijkt kun je deze alsnog eens terug plaatsten. Maar eerst zekerheid daarover. De triac kun je ook testen zonder iets te demonteren. Gewoon het toestel met de uitknop op de bediening uitschakelen. In stand by dus. Dan behoort de compressor stil te vallen.
Dank je wel,
De nieuwe sensor heb ik inmiddels teruggestuurd (had ik misschien beter niet kunnen doen?). De oude is dus weer teruggeplaatst.
Vanmorgen heb ik getracht de weerstand van de sensor te meten. Deze dus ontkoppeld. Wellicht is mijn goedkope multimeter ongeschikt hiervoor, maar op de display kwam 0.L te staan. Na het losmaken en weer aansluiten van de sensor de vriezer weer aangezet en op de display kwam -30 te staan. De compressor bleef uit. Dat leek hoopvol.
Nu, een uur later, geeft de display weer -18 aan, staat de vriezer weer te vriezen en is de temp inwendig nog steeds -30.
De capaciteit van de Pan-X2 condensator is 0,68 uF, identiek aan de oude. Ik heb deze niet kunnen meten.
Als ik de vriezer uit zet dmv de on/off knop valt de compressor stil.
Compressor is ook niet heet, wel warm, maar beperkt zodat ik mijn hand er op kan houden.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Meet je de -30 met de thermometer op de exacte locatie vd sensor? De thermometer is nog betrouwbaar? Met de werken niet beschadigd?
De ohmse waarde is toch cruciaal. Op welke range stond je meter? Heb je een foto vh meetaparaat?
Wat gebeurt er als je het toestel opstart met de sensor niet verbonden? Krijg je een error? (Knipperen ve led of drg.
Ik heb de vriezer opgestart zonder sensor aangesloten. Na een paar minuten verschijnt F3 op de display.
De weerstand over de sensor toont OL.
Als ik vervolgens de sensor weer aansluit en dan toont de multimeter de waarde 82.9k-ohm, dat is dus met aangesloten sensor. De display toont -37.
De losse thermometer ligt dicht bij de sensor in de vriezer, op de doperwtjes. Op andere plekken in de vriezer is het net zo koud.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
De meter op 20k zetten. Niet op 200. Dus nog enkele klikken verder. Dan met losse sensor meten!! Zoals op de foto.
Meet je met 20k ook niets. Zet dan op 200k. Niet 200!
Het is een 4k7 sensor
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Dus temperatuur is gemeten, redelijk betrouwbaar
De errorgeneratie is werkende.
De sensor heeft dus een waarde binnen bereik.
De mkt is vervangen
De triac is aanstuurbaar en dus niet defect
Met relatieve zekerheid kunnen we stellen:
Gas in orde
Compressor in orde
Mkt in orde
Triac in orde
Nog overblijvende:
Ntc sensor (ben je nu mee bezig)
Printplaat issue
Het wordt steeds gekker.
De losgekoppelde sensor gemeten, die meet nu 90,4k-ohm. Na weer monteren, stekker in het stopcontact, apparaat aanzetten toont de display eerst -11. Na opnieuw uit-aanzetten -4.
Ook aangesloten wordt 90,4k-ohm gemeten over het kroonsteentje.
Hetzelfde ritueel nog een keer na ca 10minuten. Meet nu 69,6 k-ohm. Opnieuw aansluiten. Display -10
Wel heb ik tussen de metingen door de sensor in de vriezer bekeken. Op de kabel (bij de kop) staat 17-6942370-00. Weer terug in het houdertje gestoken.
Misschien een kabelbreuk in de sensor kabel?
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Op het didplay niet teveel focussen. Bij start berekend die predictief en niet actueel.
Je kan de actuele uitgelezenwaarde op het scherm krijgen via de service mode.
90-60kohm zit in de -32 tot -25 regio. Dus de sensor is ok.
Kabelbreuk kan niet. Zie F3
De enige mogelijkheid is dus een defecte print. Het uitlezen vd actuele waarde is nog een interessant dingetje maar ik vermoed dat de diagnose niet gaat veranderen daarmee.
Oie, dan wordt dan een duur grapje, of zijn er adresjes waar zo’n printplaat beter te bestellen is?
Ik hoop dan dat dat wel de oplossing biedt (wat kan het anders zijn).
Ik vind de NTC waardes wel kloppen, maar wat ik wel eens heb gehad dat door vocht (condens in print compartiment) een printspoor was aangetast. Tevens is het meter om eerst de draden aan elkaar te draaien en dan in kroonsteen, kan wezen dat er slecht contact is. Printje vervangen is voor een kast van ruim 2000 Euro wel waard!
De draadjes heb ik inderdaad in elkaar gedraaid, en dan in het kroonsteentje. De metingen wel op het kroonsteentje, omdat ik al eerder had gezien dat het niet uitmaakte of op de draden of op kroonsteentje.
Of er een printspoor is aangetast weet ik niet.
Een nieuwe kost idd 2000 euro, ik heb er begin dit jaar 450 voor betaald, ik denk dat de leeftijd inmiddels 5-7 jaar is. De reden van koop was de grootte en het energieverbuik icm de prijs
[Bericht gewijzigd door Joopwillem op (32%)]
Ik moet het even afkloppen, maar de vriezer lijkt nu weer goed te werken.
Nav smd heb ik de printplaat voorzichtig gepoetst en sinds die tijd is de gemeten temp dichter bij de ingestelde en staat de compressor niet de hele tijd te werken. Het verschil wijt ik aan de losse thermometer
Het vervangen van de condensator heeft geresulteerd in dat de gemeten temp stabiel blijft en het alarm niet meer foutief aanslaat.
Dank voor alle hulp!
Update: vriezer heeft sindsdien geen problemen meer gegeven en werkt goed. De clou zat dus in het schoonmaken van de printplaat. Nogmaals dank voor alle hulp en adviezen.
Ik denk met name het schoonmaken van de printplaat.
Of de vervanging van de condensator geholpen heeft? Wellicht, want het patroon van afwijkende temperaturen was daarna wel verbeterd, maar niet opgelost. Ik ga de oude condensator echter niet terug plaatsen om dit uit te sluiten, al ben ik daar natuurlijk wel nieuwsgierig naar.
Na een verhuizing komt er eindelijk toch nog een vervolg op het repareren van deze vriezer. De vriezer komt uit 2002 en is het model GSN 3326 index 26A/003
Via zoeken online en via AI kom ik allerlei tegenstrijdige informatie tegen welke sensor ik nodig heb. Blijkbaar 4.7 kOhm, maar deze is er schijnbaar ook met verschillende curves. Blijkbaar heeft liebherr over de jaren heen verschillende 4.7kOhm sensoren gebruikt. Hoe kom ik erachter welke sensor goed is? Is deze bijvoorbeeld goed?
https://amzn.eu/d/02z30CmX
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
liebherr heeft vroeger 10k of 2,5k gehad. In 99% vd gevallen is het de 4,7k. De verschillen zitten meestal in de kits. Met klemmen of krimpkous bv. . Je link leidt naar een nepsensor uit china. Ik heb die 1x bij aswo besteld gehad om te inspecteren. De kwaliteit is voor mij te laag om het te durven gebruiken. Verschilt teveel met de originele. De 5k van TDK oogt dan weer wel kwalitatief. De waarden op zich zullen allen wal binnen de tolerantie vallen. Over de betrouwbaarheid op termijn van deze chinees heb ik mijn twijfels hoewel ik de sensor nooit effectief gebruikt/getest heb.
Kan de aaneenzetting extern gebeuren dan zijn de klemmetjes/knijpertjes betrouwbazr. Moet de aaneenzetting intern gebeuren tussen koude en vocht aan de verdamper dan gebruik je best krimpkous met lijm en solderen vd draden .
Ik heb de officiële liebherr info er bij gehaald. De sensor is blijkbaar een oud type en een 2,5k . Opgelet dus! Je link is voor een 4,7k.
Bestel nrs:
6942078(00) oude code
9590214(00) nieuwe code
Ja Klopt EricN, de oude waren 2,5 K, Bosch gebruikt die ook veel. Ik dacht vanaf 2008 standaardiseerde ze alles naar 4,7 K. 10 K weet ik niet wanneer dat was.
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Op donderdag 10 september 2026 06:54:43 schreef EricN:
liebherr heeft vroeger 10k of 2,5k gehad. In 99% vd gevallen is het de 4,7k. De verschillen zitten meestal in de kits. Met klemmen of krimpkous bv. . Je link leidt naar een nepsensor uit china. Ik heb die 1x bij aswo besteld gehad om te inspecteren. De kwaliteit is voor mij te laag om het te durven gebruiken. Verschilt teveel met de originele. De 5k van TDK oogt dan weer wel kwalitatief. De waarden op zich zullen allen wal binnen de tolerantie vallen. Over de betrouwbaarheid op termijn van deze chinees heb ik mijn twijfels hoewel ik de sensor nooit effectief gebruikt/getest heb.Kan de aaneenzetting extern gebeuren dan zijn de klemmetjes/knijpertjes betrouwbazr. Moet de aaneenzetting intern gebeuren tussen koude en vocht aan de verdamper dan gebruik je best krimpkous met lijm en solderen vd draden .
Ik heb de officiële liebherr info er bij gehaald. De sensor is blijkbaar een oud type en een 2,5k . Opgelet dus! Je link is voor een 4,7k.
Bestel nrs:
6942078(00) oude code
9590214(00) nieuwe code
Dankjewel voor de uitgebreide info. Dan vraag ik mij af of de sensor wel het probleem is, want de gemeten weerstand (bij garage temperatuur) was 2.4kOhm.
Ik kreeg ook geen foutmelding. Maar nu de sensor losgeknipt is krijg ik error code F4.
Lijkt mij niet dat het aan de compressor/vulling ligt? Want hij doet het gewoon een hele tijd wel tot hij niet goed meer koelt en ontdooit moet worden (soms weken, soms maanden)
EricN
Instruction manual? You mean the manufacturers opinion?
Sensoren zijn notoir onbetrouwbaar en niet na te meten. Het enige wat redelijk betrouwbaar is inzake sensoren is het uitlezen vd momentele waarden via de service mode. Als... het toestel een digitale display heeft. Verder is het eigenlijk het beginpunt om preventief de sensoren te vervangen. Het is niet noodzakelijk ter diagnose maar het spaart tijd en complexheid.
Moest het niet de sensoren blijken dan kan het nog steeds het volgende zijn:
1: ontdooiverwarming. Deze is aan de print na te meten. Iets richting 400ohm. Als hij niet goed ontdooit dan gaat hij dicht vriezen en krijgt de koude niet rond
2: de ventilator die intermiterend hapert. Dit kun je testen door de spanning te meten aan de stekker vd ventilator aan de print. Is er spanning en hij draait niet dan zit hij vastgevrozen of is er teveel speling op de as.
3: defecten op de print. Bv als het een mkt voeding is
4: de gas die op het randje van het haalbare zit. Bij wijziging vd omgevingstemperatuur kan het zijn het rendement nog iets minderd en het net niet haalt. De gas kun je testen door vanuit kamertemperatuur het toestel tot -25 te laten komen. De tijd en temperatuur daling monitoren. Op bv 6u moet hij zeker -18 hebben. Indien je niet wil ontdooien kun je bv de duty cycle vd compressor monitoren. Ook de frequentie gestuurde kunnen gemonitoord worden maar dan moet je ook het toerental in het oog houden. Hij mag veel op het laagste toerental draaien maar niet op het hoogste.
Allemaal dingen die via nauwgezet monitoring (lees: tijd investering) kunnen gecheckt worden maar als je er geen tijdsinvestering voor over hebt kom je daar nergens mee. Maw: als je geen zware tijd inspanning investeerd gaat het resultaat navenant zijn.