testman
waar rook was, werkt nu iets niet meer
Op dinsdag 6 februari 2024 18:17:52 schreef harry64:
Tot aan de K9 was Philips een kwaliteitsmerk. Met de K11 zijn ze daar afgestapt. I.i.g. qua beeldbuis. Die A66-540 was een stuk slechter en minder degelijk. Degelijkheid beeldbuis was met de K9 al wat minder. Toppertje vond ik de K8 beeldbuizen. Een aantal heb ik de 35 jaar zien halen. En dan nog steeds voldoende licht in de buis. K8 sneuvelde na al die tijd meestal op de lijntrafo.
nou, menig philips klant kocht een tv van dat merk omdat die dik een decennia meegingen voor het eerste defect, tot het millennium was dat nog zo. als contrast niet te hoog stond en je geen 8000 uren per jaar kijker was ging het ook goed.
na 2000 was het ook niks meer, alles wat ik nog kocht waren lampen van philips, huishoud electronica was rommel geworden. de hifi tak was ooit goed, tot medio jaren 90 de klad er inging en de productie steeds goedkoper moest.
Back to topic:
Op EEV Blog nog een reparatie van een Philips PM3232 5 voudige EHT cascade met gebruik van Europeesche onderdelen.
https://www.eevblog.com/forum/repair/philips-pm-3232-repair/
https://www.eevblog.com/forum/repair/philips-pm-3232-repair/25/
Ook wordt hier een RTV addition curing Silicone Rubber voor het ingieten toegepast.
Ons eigen PA4TIM geeft uitgebreid advies/goedkeuring, dus dan moet het wel goed zijn!
PS
In deze scoop worden gewone Philips Consumenten elko's in de voeding toegepast. De rubbers zijn al erg gezwollen en vervormd.
Vervangen van alle voedingselko's in DEZE scoop lijkt mij wel degelijk gewenst.
maartenbakker
Golden Member
www.elba-elektro.nl | "The mind is a funny thing. Sometimes it needs a good whack on the side of the head to jar things loose."
Die constructie ziet er wel netjes uit in elk geval.
Op dinsdag 6 februari 2024 18:17:52 schreef harry64:
Tot aan de K9 was Philips een kwaliteitsmerk. Met de K11 zijn ze daar afgestapt. I.i.g. qua beeldbuis. Die A66-540 was een stuk slechter en minder degelijk. Degelijkheid beeldbuis was met de K9 al wat minder. Toppertje vond ik de K8 beeldbuizen. Een aantal heb ik de 35 jaar zien halen. En dan nog steeds voldoende licht in de buis. K8 sneuvelde na al die tijd meestal op de lijntrafo.
In de K8 en K9 zaten dezelfde buizen (A66-140X) tot ze quickheat types gingen gebruiken (A66-410X). In de K11 zaten A66-500X. Pas vanaf de K12i / K12Z werd de A66-540X gebruikt.
Is ook zo. Ik weet nog wel dat de K11 de eerste inline beeldbuis was. Ik heb ooit nog eens een 500X in een Seleco gefrut waar oorzspronkelijk een 540X in zat. Heel gedoe met afbuigyuk omzetten e.d.
Die 540X was een belabberde buis qua elektronenkanon i.i.g.
De K12 ken ik vooral van slechte solderingen. Ooit een keer een gehad waar ik de lijntrafo er zo uit kon pakken zonder te desolderen. 
De hamvraag is 'Verschilde philips daarin veel van andere grote bekende fabrikanten?'
Ik heb het idee dat sowieso de kwaliteit vanaf half jaren 70 een beetje achteruit begon te gaan bij veel merken, door concurrentie met de soms goedkopere aziatische import.
Bij Philips neem ik vooral heel persoonlijk aanstoot aan die krakende plastic kasten van dure bandrecorders die toch nog gewoon kleine cassetterecordermotortjes gebruikten voor de spoelaandrijving. Een Akai uit hetzelfde tijdperk had een zwaar metalen chassis en geborsteld aluminium beplating enzovoorts.
maartenbakker
Golden Member
www.elba-elektro.nl | "The mind is a funny thing. Sometimes it needs a good whack on the side of the head to jar things loose."
In sommige toestellen bleven de 540's wel heel. Maar Philips was daarin niet beter dan andere fabrikanten. SEL maakte over het algemeen geen goede beeldbuizen in die periode. Ook hun Trinitron's gingen wel stuk, al weet ik niet of dat vaker was dan de Engelse of Japanse.
@ Maarten Bakker
Ik vraag me opeens af wat voor condensatoren er eigenlijk inzaten, vooral in de beginjaren.
Overigens waren de groene BG1895 en BG2000 types nog vrij betrouwbaar. Philips UK had een half zo groot equivalent (wit met blauwe of rode vulling meen ik), de BG200 en die sneuvelden pas echt hard (KT3 chassis).
Maarten,
TBV jouw statistieken:
In een "Franse "PM3264" scoop zat de volgende EHT cascade:
BG1895 641-076 (9 voudig)
http://www.abcelectronique.com/forum/showthread.php?t=59965
De condensatoren zijn 270 pF 5 KV (9 stuks), dioden waarschijnlijk 5 KV (9 stuks) serie weerstand is 1 M Ohm, metaalfilm 0.5W
Deze groene BG1895 EHT Cascade is uiterlijk anders dan de versie van HARRY64, maar de inwendige componenten lijken identiek:
Overigens (MBT de Elko's op op de SPS voedings Unit 5):
Behalve de 5 "Solid State" Philips 121 15 elco's op de voedingsprint (die ik uiteraard laat zitten), zitten er ook Huis , Tuin & Keuken elko's in.
(Zelfde type die al in de PHILIPS EE20 Bouwdoos (1965) gebruikt werden.
Iedereen die deze PM3264 scoop reviseert (ook die Fransen en Duitsers) vervangt deze elko's (trouwens ook in REVOXEN) op de Power supply voedingslijnen.
Ik ga hiervoor VISHAY Automotive 125 graden 120 ATC typen gebruiken (zie bijlage).
@ Kruimel:
Do not shoot me! Ik heb dit printje UNIT 5 er al een keer uitgehaald en ik kan (de)solderen!
Risiko van het vervangen van deze 7 Elko's is IMHO klein.
Blaat het niet, dan Schaapt het niet!
@ Kruimel:
Do not shoot me!
[Kruimel ruimt zijn geweer weer op]
Had je ook enig welke elco's het zijn? Of op die 5 na allemaal? Je weet dat het me daar om zal gaan...
Toen ik in mijn eigen scoop (PM3243) in de voeding aan het werk was heb ik daar zeker wel wat tijd in gestoken: Philips PM3243 hapert en met behulp van een aantal goed geïnformeerde gebruikers kon ik bruikbare vervangers voor de condensatoren vinden. Dit was me zelf waarschijnlijk niet op deze geïnformeerde mate gelukt.
Tidak Ada
Rommelige werkplek? In de natuur is wanorde de meest stabiele toestand; de entropie is dan maximaal. Het handhaven van "orde" kost daarom altijd energie.
Op maandag 5 februari 2024 00:08:13 schreef maartenbakker:
[...]
De gehele 2222 121 reeks is bij mijn weten solid state (geen solid polymer trouwens).
[...]
Naar mijn herinnering is het 'solid aluminum' mar het was lang geleden, jaren 978-80, dat ik dat hoorde. Ik vatte dat toen op als gesinterd aluminium.
In feite aluminum i.p.v. tantalium.
https://en.wikipedia.org/wiki/SAL_electrolytic_capacitor
https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminum_electrolytic_capacitor
Solid aluminum-polymer, geen 'solid state' i.i.g.
Leuk topic, heb hier ook een PM3234 die al een tijdje lag met ook een defecte cascade maar toen mijn hoofdscoop kapot ging had ik toch een extra scoop nodig om de andere te repareren.
Had niet veel zin om moeilijk te doen voor zo'n oud beestje dus zoeken in rommel of ik nog ergens cascade had en had een 10x type gevonden en de 3234 wil een 5x type, dus sja wat doe je dan..
Gewoon de ingaande 1000V door 2 delen met weerstanddeler, cowboy methode natuurlijk maar werkte wel, scoop deed het daarna beter dan ik me kon herinneren..
Dat vind ik op zich een prestatie, ik zou zeggen dat er dan ergens iets vrij heet zou worden. 
Op donderdag 8 februari 2024 17:19:20 schreef Tidak Ada:
[...]Naar mijn herinnering is het 'solid aluminum' mar het was lang geleden, jaren 978-80, dat ik dat hoorde. Ik vatte dat op als gesinterd aluminium.
In feit aluminum i.p.v. tantalium.
Er is wat verwarring ontstaan omdat redguuz het "solid polymer" elco's noemde. Dat zijn het niet, het diëlectrum is MnO2, en dat is hetzelfde diëlectrum dat in tantaalcondensatoren wordt gebruikt, maar aluminium-elco's worden niet gemaakt met gesinterd poeder. Tantaalcondensatoren hebben tegenwoordig echter ook grotendeels een polymeer diëlectrum, maar zijn wel nog steeds gesinterd. 
@redguuz
Dat groene doosje lijkt erg veel op de K9 cascade. Met dit verschil dat bij de K9 de anodekabel direct uit de cascade kwam i.p.v. met zo'n connector.
Overigens het volgende waargenomen met koude start van m'n PM3264: Bij opstarten is het hele beeld onscherp en uit focus. Is ook niet scherp te stellen op dat moment. Het lijkt er op dat er een forse rimpel op de voeding zit. Tevens springt het hele beeld (alle lijnen incl triggerview) verticaal op en neer. Horizontaal is stabiel en start ook koud op nagenoeg de zelfde positie. In tegenstelling tot verticaal, die schuift in een kwartier opwarmtijd ongeveer 10mm omhoog.
RAAF12
Golden Member
@redguuz zat er een beetje naast:
In een "Franse "PM3264" scoop zat de volgende EHT cascade:
BG1895 641-076 (9 voudig)
De gebruiker op dat Franse forum heeft het ons bekende TV cascade doosje leeggeschraapt en daar zijn eigen bouwsel ingegoten.
quote
Re bonsoir
Voila je vient de démonter tout se qu'il y avait dans un vieux tripleur pour récupère la carcasse.
Voila les photos.
Je vais essayer de trouver les condensateurs et les diodes haute tension tout souder et puis je vais voir pour trouver l'isolant haute tension.
Kan gebeuren 
Raaf12,
Uiteraard heb je gelijk.
Ik had de tekst niet volledig gelezen; Shame on me!
Hij gebruikte eerst een tripler. dus uit een K9 ?, (un CTV Plus Gros).
Die werkte an sich wel, maar niet optimaal.
Veel later ontdekte hij pas dat de scoop cascade een 9-voudige was (geen tripler als in een KTV) en besloot hij die tripler te vervangen door een 9 voudige cascade met nieuwe onderdelen (de laatste 2 condensatoren van de originele scoop cascade bleken uiteindelijk doorgeslagen).
Maar hij had steeds trigger problemen (hij snapte ook niet hoe de scoop te bedienen) en die bleef hij houden:
(Trouwens, volgens mij, simpelweg omdat hij de D ingang gebruikte, maar de interne trigger ingang op Kanaal C had staan), zie zijn foto's POST #18).
Hij meldt dan op het eind van de blog #30 terloops dat hij een kleine SMD component had vervangen, waarna hij een prachtige blokgolf heeft.
(Volgens mij had hij toen pas deze foutieve trigger instelling ontdekt, maar dat zullen we wel nooit weten).
maartenbakker
Golden Member
www.elba-elektro.nl | "The mind is a funny thing. Sometimes it needs a good whack on the side of the head to jar things loose."
@redguuz: leuk 'heavy duty' spul, die 120 serie.
Op donderdag 8 februari 2024 17:19:20 schreef Tidak Ada:
[...]Naar mijn herinnering is het 'solid aluminum' mar het was lang geleden, jaren 978-80, dat ik dat hoorde. Ik vatte dat toen op als gesinterd aluminium.
In feite aluminum i.p.v. tantalium.https://en.wikipedia.org/wiki/SAL_electrolytic_capacitor
https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminum_electrolytic_capacitor
Solid aluminum-polymer, geen 'solid state' i.i.g.
Goed leesvoer! Inderdaad dus qua constructie gelijkend op tantaalcondensatoren, maar dan zonder tantaal. Het electrolyt is wel degelijk solid state (dus geen vloeistof zoals in traditionele elco's) maar juist géén polymeer. Het bestaat uit gesinterd mangaan-oxide.
Ik wist niet dat Phillips de enige fabrikant was trouwens, ik dacht dat er nog wel een paar zouden zijn.
Op donderdag 8 februari 2024 17:29:31 schreef Kruimel:
[...]maar aluminium-elco's worden niet gemaakt met gesinterd poeder.
Hier bedoelde ik aluminiumpoeder: intern gaat het een rol zijn, wat met tantaal volgens mij nooit voor komt.
[Bericht gewijzigd door Kruimel op (15%)]
Hi Kruimel, Maarten Bakker, RAAF12, Tidak Ada, HARRY64 e.a.
Bedankt voor het aanleveren van gedetailleerde info over deze speciale Philips 120 Seie Elko's
Deze ontwikkeling had ik helemaal gemist:
Zal ik zeker goed gaan doorlezen!
MBT tot de geplande "revsie" van "mijn PM3264 Scoop"
Kruimel,
Had je ook enig welke elco's het zijn? Of op die 5 na allemaal? Je weet dat het me daar om zal gaan...
Ik ben enkel van plan de volgende Elko's te vervangen:
Unit 5 SPS Power Supply
C1814, C1816, C1818: 10uF 16V (axiaal) -> 10 uF 25V (axiaal, Vishay)
C1819, C182: 22 uF 25V (axiaal) -> 22 uF 40V (axiaal, Vishay)
C1806, C1807: 220uF 350V (Radiaal) -> 220 uF 500V Nichicon (Radiaal ELR220U500V)
De "professionele Elko's" laat ik zitten:
C1828, C1829, C1831, C1832, C1839
Unit 11, Z-Amplifier
C2004, C2042, C2043, C2044: 10 uF 25V Axiaal -> 10 uF 63V Axiaal , Vishay
That's it!
PM3264 Revisie UNIT 5 en UNIT 11.pdf
[attachment=4]
Een weloverwogen plan, Kruimel approves! 
Net heb ik snel even gekeken op Octopart met de zoekterm "MAL2120" het lijkt er op dat de kleinste condensatoren in deze serie 10x30mm zijn, en de datasheet die ik erbij vond lijkt dat te bevestigen. Volgende keer daar eerst naar kijken? 
Misschien kan je op die plekken een MKP/MKT kwijt? Moet je de pinafstand opmeten en kijken. In mijn eigen scoop heb ik er niet al te zwaar aan getild en heb de oude 015 serie elco'tjes vervangen met de 030-serie, maar dat zijn geen speciale 'long life' exemplaren. Ik denk niet dat deze scoop het nog zo lang zal houden dat ik het overlijden nog mee zal maken, zeker nu hij minder intensief wordt gebruikt.
[Bericht gewijzigd door Kruimel op (49%)]
Hi kruimel,
Bedankt voor al je adviezen.
Die Automotive 125 graden C Vishay ATC20 had ik idd op het oog, maar ik had inmiddels ook ontdekt dat die niet leverbaar zijn in 10 uF en 22 uF 63V versies.
Dus heb ik water in de wijn moeten doen en de "consumentenversies" moeten aanschaffen.
Afmetingen 10 X 6.3 mm (10 uF, 63V) resp. 11 x 8 mm (22 uF 63V), Vishay 030/031AS zie bijlage 1.
De 10 uF 16 of 25V zou je nog kunnen vervangen door eem WIMA MKS2 10uF 50V ,
http://okaphone.com/artikel.asp?id=485928
maar deze Film C's zijn erg breed (11 mm, steek 5 mm) en moeilijk tot niet in te passen op de relevante PCB's.
MKS2 22uF 50V Wima Film C's bestaan voor zover ik weet (nog) niet.
Niet onbelangrijk:
De genoemde C's zijn direct leverbaar bij ons lokaal Elektronica huis, ook de genoemde Nichicons!
Wat is er zo '2' aan 'MKS2'? Er zijn wel 22µF MKS4 exemplaren. Maar zoals gezegd til ik zelf niet heel erg zwaar aan de levensduur van mijn elco's. Toen ik mijn scoop open had heb ik er alleen een paar vervangen die een functie hadden binnen de regeling in de voeding. De uitgangselco's heb ik er steekproefsgewijs een paar van getest en geen problemen mee gezien en daarom verder met rust gelaten. Als ik echt over zou gaan op het vervangen zou ik eigenlijk de elco's op de borden zelf moeten doen, want die gaan meer invloed hebben op de werking van de schakeling. Dat is alleen weer een draak van een klus (net zoals mijn wake-up light
).
Op vrijdag 9 februari 2024 14:35:07 schreef redguuz:
Dus heb ik water in de wijn moeten doen en de "consumentenversies" moeten aanschaffen.
Als een nietige sterveling, beetje pauper dit... 
Hi Kruimel
1)
WIMA MKS4 (10 uF 50V , 22uF 50V ) is erg groot (en duur) en past absoluut NIET op deze PCB's.
2)
WIMA MKS2 is kleiner maar is uitsluitend leverbaar tot 10 uF 50V, is nog steeds te groot voor de PM3264 PCB's en bovendien ook duur.
3) Die commerciele axial Vishay's zijn goed genoeg voor mijn gebruik en inderdaad goedkoper!
Bedankt voor al jouw adviezen!
[Bericht gewijzigd door redguuz op (24%)]
Als een nietige sterveling, beetje pauper dit...
Einde "Revisie Philips PM3264"
Kruimel, e.a.
Ik had vandaag de commerciele 85 graden Philips Elko's willen vervangen door VISHAY 125 graden LL axiale elco's (wel nog met "nat "elektrolyt)
Wat bleek:
In de HELE SPS voeding heeft PHILIPS die duurzame "Solid State" HT elko's gebruikt.
Dit stond niet zo in de Service Manual!
Geen reden dus om die te vervangen! Jullie advies!
Kruimel, zoals je ziet, luister ik wel degelijk naar je!).
De hele "revisie" van deze PM3264 scoop bleef dus beperkt tot
- een nieuw netfilter (was defekt geraakt)
- vervangen van de "Rookbom" C1801", een beruchte RIFA MiniPrint rookbom; stond op het punt stuk te gaan.
- het vervangen van een defekte EHT cascade (1.5 KV -> 14 KV).
Dit laatste was al door de vorige eigenaar gedaan met een originel NOS 9X Philips EHT Cascade.
DE PHILIPS SPS ziet er mooi/goed uit met goede onderdelen.
Toch is er ooit een klein weerstandje vervangen; ik moet nog uitzoeken, waarom.
Iedereen bedankt voor het advies. Weer veel van geleerd!
NB
Ik heb een robuuste 9X China Cascade op de kop getikt (die ga ik nog aan een lange termijn duurtest onderwerpen ( 1.5 KV -> 14 KV 2 20 KHz) : Just Curious!.
Zal ik rapporteren in een nieuwe draad.
Tidak Ada
Rommelige werkplek? In de natuur is wanorde de meest stabiele toestand; de entropie is dan maximaal. Het handhaven van "orde" kost daarom altijd energie.
Tidak Ada
Rommelige werkplek? In de natuur is wanorde de meest stabiele toestand; de entropie is dan maximaal. Het handhaven van "orde" kost daarom altijd energie.